fbpx

Ciekawostki historyczne – tego nie mówi się w szkole

Ciekawostki historyczne – tego nie mówi się w szkole

Ciekawostki historyczne często są ciekawsze niż sama lekcja historii w szkole. Jakie są tego przyczyny? Być może wynika to ze sposobu nauczania, a być może po prostu wolimy słuchać o nietypowych rzeczach zamiast o opisywanych wielokrotnie ważnych wydarzeniach. Warto znać ciekawostki ze świata, które pozwalają lepiej go poznać.

Ciekawostki historyczne o zdrowiu

  • Polskie królowe umierały głównie podczas porodu lub po nim. Jeszcze w czasach oświecenia umierała co trzecia kobieta, a przyczynami były: źle stosowane techniki odbierania porodów, niezszywanie macicy po cesarskim cięciu, brak higieny i zakażenia. Co ciekawe, krwotoki jako przyczyna śmierci pojawiały się rzadko.
  • Polskie kobiety (także królowe) często zapadały na choroby weneryczne. Duży udział w tym miał oczywiście brak higieny charakterystyczny dla tamtych czasów. Choroby weneryczne dotyczyły prawdopodobnie takich postaci jak Barbara Radziwiłłówna czy Maria Sobieska.
  • W starożytnej Grecji niepełnosprawne dziecko było uważane za własność państwa. Rada starszych decydowała o jego losie. Zwykle porzucano je na śmierć.
  • Starożytni nie wiedzieli, czym jest higiena, dlatego z powodu zakażenia umierało wtedy więcej osób niż z powodu wojen.
  • Oto niektóre ze stosowanych w średniowieczu i renesansie metod leczenia chorób psychicznych: włóż im stopy do osolonej wody, pociągnij za włosy i nos, ściśnij mocno palce u nóg i rąk oraz postaraj się, żeby świnie zakwiczały im do uszu (Jan z Gaddesden, Rosa Medicinae); leczenie przy użyciu rozgrzanego złotego pręta.
  • Podczas królewskich porodów obecni byli przedstawiciele rządu.

Ciekawostki historyczne o pożyciu małżeńskim

  • Pary narzeczeńskie nie zawsze miały okazję spotkać się przed ślubem ze względu na dzielącą ich odległość i trudne warunki transportowe w XVIII w. Zamiast spotkania musiały im wystarczyć wzajemne portrety, które nie zawsze przedstawiały faktyczny wygląd danej osoby.
  • Noc poślubna nie należała do najprzyjemniejszych w życiu młodej pary. W niektórych krajach Europy uczestniczyli w niej urzędnicy państwowi w celu stwierdzenia skonsumowania małżeństwa.
  • Nie wiadomo, czy małżeństwo Katarzyny II i Piotra III Romanowa zostało skonsumowane. Bardzo prawdopodobne, że rzeczywistym ojcem jej syna był jej kochanek. Ciekawostki psychologiczne na temat władców wspominają, że Piotr III mógł mieć problemy wynikające z trudnego dzieciństwa.

Ciekawostki historyczne o wynalazkach i patentach

  • Zmywarka to wynalazek, który opatentowała Josephine Cochrane. Jest ona znana jako miłośniczka swojej zastawy stołowej, dlatego nie pozwalała służącym myć talerzy. Myła je sama, ale było ich tak dużo, że postanowiła poradzić sobie z tym przy pomocy urządzenia. W stworzeniu prototypu pomógł jej w 1886 r. George Butters.
  • Medyczna strzykawka została opatentowana przez Letitię Mumford Geer w 1899 r. Używamy jej do dzisiaj, a wtedy stała się produktem, który zrewolucjonizował podejście do leczenia różnych chorób, np. cukrzycy wreszcie mogli samodzielnie wstrzykiwać sobie insulinę.
  • Współczesny biustonosz został opatentowany przez Mary Phelps Jacob w 1914 r. Był to pierwszy biustonosz, który zakładał rozdzielenie piersi i dostosował się do kształtów kobiecego ciała, nie wciskając ich na siłę w sztywne ramy.

Ciekawostki historyczne zachwycają, napawają grozą lub fascynują. Nikt nie miałby zapewne nic przeciwko, gdyby na lekcjach historii w szkole było ich więcej.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. 3 lipca 2020

    […] ciekawostki historyczne. […]

  2. 7 lipca 2020

    […] ciekawostki historyczne. […]

Dodaj komentarz

Skip to content