fbpx

Zabawy dla dzieci

Zabawy dla dzieci to rozwój Twojego dziecka. A ten zależy w dużej mierze od Ciebie! To, jakie kroki podejmiesz na co dzień, by dać swojemu dziecku najlepsze możliwości rozwoju, będzie dawało wyniki w jego przyszłości. Okazuje się, że dziecko nie umie rozdzielić nauki i zabawy, dlatego… uczy się właśnie przez zabawę. I to jest bardzo dobra wiadomość, ponieważ sprawia, że razem z dzieckiem możesz robić to, co ono uwielbia, czyli… zwyczajnie się bawić!

Znajdziesz tutaj:

Metoda Montessori – rozwój przez zabawy dla dzieci

Zabawa odgrywa w życiu dziecka bardzo istotną rolę. Istnieją różne rodzaje zabawy: swobodna, dowolna, indywidualna, moderowana przez rodzica lub wychowawcę.

Ich przeplatanie się każdego dnia sprawia, że dziecko może się dobrze rozwijać i codziennie zdobywać nowe umiejętności, które sprawią, że w przyszłości będzie sobie radziło z różnymi dziedzinami życia. Możemy wręcz powiedzieć, że zabawa jest czymś pierwotnym. Czymś, co mamy zakorzenione z dziada pradziada. Nawet jeśli dziecko nie ma zabawek, potrafi się bawić! Dlatego pamiętaj, że nie musisz kupować stosu zabawek, by Twoje dziecko miało się czym zająć. Możesz podsuwać mu kreatywne zabawy dla dzieci z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów, które na pewno masz w domu!

To ciekawe podejście pochodzi od osoby żyjącej w XIX w. Maria Montessori była edukatorką dzieci i rewolucjonistką. Zmieniła system nauczania we Włoszech, skupiając się na dziecku, a nie stricte na nauczaniu. Jej ideą było wychowanie dziecka, a pedagogika, którą proponowała, „przeniknięta duchem miłości, humanitaryzmu i tolerancji”. Montessori zaczęła tworzyć własne zabawki, które dawała dzieciom. Były one pierwszymi edukacyjnymi zabawkami – dzisiaj znamy takich mnóstwo, wtedy było to coś nowego.

Metoda Montessori zakładała (i do dzisiaj zakłada, bo jest w tym momencie bardzo na czasie) okazywanie szacunku dziecku i wpatrywanie się w jego potrzeby. Maria Montessori zwracała ponadto uwagę na tzw. wrażliwe fazy w życiu każdego (także dorastającego) dziecka:

1. faza absorbującego ducha – zwrócenie uwagi na język, ruch, zachowania społeczne i porządek (0–6 lat);

2. faza na moralność, sprawiedliwość, dobro i zło, uczucia religijne, różne dziedziny nauki (7–12 lat); na tym etapie dziecko sprawdza detal, dzięki czemu rozumie i poznaje jakąś całość;

3. faza na godność osobistą, odpowiedzialność, wiarę we własne siły (13–18 lat).

W ramach metody Montessori można podać następujące rodzaje zabaw:

  • zabawy makaronem, ryżem, kaszą lub innymi sypkimi produktami – przesypywanie, badanie palcami, wsypywanie do oznaczonych pudełek, przekładanie z pudełka do pudełka,
  • malowanie palcami, dłońmi,
  • sortowanie i zapinanie spinaczy do bielizny (układanie kolorami, wielkością itd.),
  • segregowanie różnokolorowych guzików.

Zabawy ruchowe dla dzieci – dlaczego ruchowe zabawy dla dzieci warto podejmować?

Zabawy dla dzieci, które wykorzystują ruch, są tymi, które chyba najbardziej cieszą rodzica. Dziecko, które przez cały dzień biega i bawi się, będzie po pierwsze bardzo zadowolone, a po drugie wieczorem padnie zmęczone i szybko zaśnie. Szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzic, a jeśli dodatkowo ten drugi będzie miał chwilę dla siebie, to już w ogóle bajka!

Zabawy dla dzieci uwzględniające ruch są niezbędnym elementem dla prawidłowego rozwoju. Ruch wspomaga nie tylko rozwój fizyczny, ale także psychiczny, dlatego tak ważne jest, by dziecko regularnie ćwiczyło (tak jak w szkole) lub podejmowało ruchowe aktywności podczas zabawy.

Jakie zabawy ruchowe można dziecku zaproponować?

  • Slalom – tutaj ogranicza Was tylko wyobraźnia, slalom może przybierać różne formy,
  • wyścigi,  
  • pokazywanie, jak poruszają się różne zwierzęta, np. lew, ślimak, żółw, zając,
  • przeciąganie liny (to dla starszych dzieci),
  • zabawa piłka w kolory,
  • toczenie piłeczki pingpongowej poprzez dmuchanie,
  • przechodzenie po kamieniach – trawa ma odgrywać rolę rzeki; wykorzystaj duże kamienie i ustaw je na wybranej długości; można po nich powoli chodzić, przeskakiwać lub stawać na nich na jednej nodze.

Możliwości jest naprawdę wiele. Najlepiej wróć myślami do czasów własnego dzieciństwa i tam poszukaj inspirujących zabaw, które na pewno przypadną do gustu także Twojemu dziecku.

Wszystkie te propozycje mogą być wykorzystane jako zabawy dla przedszkolaków i starszych dzieci.

Zabawy dla dwulatka i trzylatka – odpowiednie zabawy dla dzieci

Duże dzieci potrafią same się sobą zająć. Z mniejszymi dziećmi może być trochę trudniej, choć nie można uogólniać, bo przecież istnieją takie charaktery, które potrafią w spokoju i ciszy bawić się nawet kilka godzin.

Dzieci dwu- i trzyletnie intensywnie rozwijają sprawności manualne. Ta dziedzina nazywa się motoryką małą i zakłada sprawne posługiwanie się palcami dłoni i samymi dłońmi. Aby wyćwiczyć umiejętności w dziedzinie motoryki małej, wystarczy regularne podejmowanie prostych czynności, np. samodzielne jedzenie łyżką, stawianie wieży z klocków, lepienie plasteliny, rysowanie i malowanie, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików itd.

Czynności te trudno nazwać zabawą, chociaż okazuje się, że zajmują dziecko tak bardzo jak sama zabawa. Takie zabawy dla dzieci w domu pozwalają zaproponować mu ciekawe zajęcie, kiedy nie może wyjść na zewnątrz i pobiegać. Poza tym Tobie samej dają chwilę na wykonanie domowych obowiązków.

Takie zabawy dla trzylatka i dwulatka sprawiają także, że dziecko uczy się samodzielności już od najmłodszych lat. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz wprowadzać drobne obowiązki i uczyć dziecko wykonywania podstawowych czynności związanych chociażby z ubieraniem, sprawisz, że w przyszłości będzie bardziej samodzielne.

Zabawy dla dzieci mogą przybierać przeróżne formy. Nie zawsze muszą to być zajęcia, podczas których używa się zabawek. Zauważ, że dziecko od najmłodszych lat zwraca uwagę na przedmioty codziennego użytku. Wyjdź mu naprzeciw i pozwól korzystać z produktów spożywczych (oczywiście w granicach rozsądku), garnków, spinaczy do bielizny i innych drobiazgów, które mogą wspomóc jego rozwój.

__________

Filmy warte obejrzeniaPiosenki o miłościPomysł na prezentGry karcianeCiekawostki

Skip to content