fbpx

5 fikcyjnych scen w „The Crown”. Rodzina królewska oczami scenarzystów

5 fikcyjnych scen w „The Crown”. Rodzina królewska oczami scenarzystów
źródło zdjęcia: filmweb.pl

Rodzina królewska z Wielkiej Brytanii cieszy się popularnością na całym świecie. Śledzimy ich losy, cieszymy z nimi i razem z nimi się smucimy. To fenomen. Serial, który opowiada jej historię od czasów, kiedy na tronie zasiadał ojciec Elżbiety II, Jerzy VI, również cieszy się ogromną popularnością wśród fanów. „The Crown”, oryginalny serial Netflixa, ma już cztery sezony, a czeka nas kolejne dwa.

Rodzina królewska w „The Crown” – fakty czy mity?

Ostatni sezon przedstawia historię z czasów, kiedy do rodziny królewskiej dołączyła młodziutka Diana Spencer. To jeden z najbardziej wyczekiwanych przez widzów obrazów – jak zostanie pokazana ta, której tragiczną historię zna cały świat. Oprócz Diany ważną rolę w czwartym sezonie odgrywają oczywiście Elżbieta II oraz premier Margaret Thatcher.

Można spotkać się z takimi opiniami, że w czwartym sezonie pojawia się sporo wątków fikcyjnych, niezgodnych z rzeczywistością. To prawda, że jest w nim trochę wątków, które zostały dodane lub nieco zmienione – jednak twórcy od samego początku mówili, że taki jest ich zamiar, w końcu „The Crown” nie jest serialem dokumentalnym. Celem twórców było zainteresowanie daną historią do tego stopnia, by widz chętniej szukał informacji na konkretny temat. Serial ma inspirować, choć w zasadzie większość przedstawianych tam scen i wątków jest zaczerpnięta z rzeczywistości.

Rodzina królewska w „The Crown” – które sceny to fikcja?

 1. W pierwszym odcinku czwartego sezonu w zamachu zorganizowanym przez IRA zginął lord Louis Mountbatten. Według scen przedstawionych w serialu niedługo przed śmiercią książę Karol, dla którego lord Mountbatten był jak ojciec, rozmawia z nim przez telefon. Młody Windsor otrzymał wtedy radę: by się ustatkował, znalazł sobie odpowiednią dziewczynę, ożenił się z nią i zapomniał o Camilli. Karol zdenerwowany odłożył słuchawkę, dlatego lord napisał do niego list, który Karol otrzymał już po zamachu.
  Okazuje się jednak, że Karol wcale nie otrzymał listu od lorda Mountbattena w dniu jego śmierci. Scena została stworzona na potrzeby serialu (prawdopodobnie miała podkreślić, jak wielkie znacznie w życiu młodego księcia miał wuj). Nie jest to też historia całkowicie wyssana z palca, ponieważ lord wielokrotnie pisał do Karola listy i wiele razy nawoływał go do wyszumienia się i ustatkowania.
 2. Scena, kiedy książę Karol poznał 16-letnią Dianę Spencer, również jest wymysłem scenografów. Według niej Diana była podczas tego spotkania ubrana w strój leśnego elfa. W rzeczywistości poznali się zupełnie inaczej, w eleganckich okolicznościach. Scena serialowa być może była wzorowana na późniejszym spotkaniu Diany i Karola, kiedy to po meczu polo Diana w kaloszach siedziała na beli siana.
 3. W serialu widzimy niejako, że rodzina królewska zostawiła kilka pułapek na rodzinę Thatcherów, która gościła w Balmoral. Thatcherowie zjawili się na herbacie w strojach wieczorowych, usiedli na zabytkowych meblach. Później sama pani premier wybrała się na polowanie w szpilkach. O teście, który mają przechodzić zwykli ludzie, mówi pani premier jej mąż. Tak naprawdę takich testów mających kogokolwiek upokorzyć nigdy w pałacu nie przeprowadzano.
 4. Podczas podróży pod Australii Diana nie zrobiła awantury o 9-miesięcznego Williama (musiała zostawić go na dwa tygodnie). W rzeczywistości chciała się dopasować do planów księcia Karola i jeśli była taka potrzeba, zostawić dziecko pod opieką niani.
 5. Księżniczka Małgorzata, która w serialu żywo interesuje się losem swoich niepełnosprawnych kuzynek uznanych za zmarłe, tak naprawdę nie odwiedziła ich w zakładzie dla psychicznie chorych.

To, że scenarzyści w wielu przypadkach postanowili nie odnosić się bezpośrednio do faktów, nie powinno być wobec nich zarzutem. W końcu stworzony przez nich serial nie jest dokumentalny. Celne natomiast jest to, że twórcy inspirują do wgłębienia się w historię rodziny królewskiej – na tyle, na ile to możliwe.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. 8 stycznia 2021

  […] 5 fikcyjnych scen w „The Crown”. Rodzina królewska oczami scenarzystów […]

 2. 8 stycznia 2021

  […] 5 fikcyjnych scen w „The Crown”. Rodzina królewska oczami scenarzystów […]

 3. 11 stycznia 2021

  […] 5 fikcyjnych scen w „The Crown”. Rodzina królewska oczami scenarzystów […]

Dodaj komentarz

Skip to content