fbpx

Brytyjska rodzina królewska

Brytyjska rodzina królewska to jedna z najbardziej znanych rodzin na świecie. Jej życiem interesuje się niemal cały świat. Największe poważanie ma wśród swoich poddanych, czyli Brytyjczyków, jednak i w Polsce znajduje wielu fanów.

Protokół królewski w Wielkiej Brytanii

Rodzina królewska każdego kraju to zawsze bardzo specyficzna rodzina. Jest pod obstrzałem mediów i musi bardzo uważać na każdy swój krok. Jakikolwiek błąd jest wałkowany przez wszystkich: przychylnych i nieprzychylnych rodowi.

Bycie w rodzinie królewskiej nam, zwykłym ludziom, kojarzy się z życiem jak w bajce. Z zewnątrz faktycznie może to tak wyglądać, jednak wchodząc głębiej, przekonujemy się, że ich życie na świeczniku momentami jest naprawdę trudne.

Tym, co stoi na straży dobrej opinii i dobrego wizerunku rodziny królewskiej, jest protokół. To zbiór zasad, którymi kierują się członkowie rodziny królewskiej, a których nieprzestrzeganie nie jest akceptowane.

W spisie zasad jest bardzo dużo ciekawych wskazówek, które często dla nas, zwykłych ludzi, stanowią coś niezrozumiałego. Na przykład do czasu księżnej Diany kobiety z rodziny królewskiej nie mogły występować z odsłoniętymi ramionami. Ona sama nie stosowała się do tych wskazówek. Po latach zasadę zdjęto i dzisiejsze członkinie rodziny królewskiej mogą odsłaniać ramiona.

Według protokołu nie można dotykać, nawet w ramię, członków rodziny królewskiej. Poza tym to królowa podaje pierwsza rękę.

Elementem protokołu jest także zakaz zdrad małżeńskich, jednak, jak dobrze wiemy, ta zasada nie zawsze jest przestrzegana.

Rodzina królewska oczami scenarzystów w serialu „The Crown”

Więcej na temat życia rodziny królewskiej można zobaczyć w serialu „The Crown”. Serial od kilku lat ściąga wiele milionów fanów. Rodzina Windsorów pokazana jest z każdej strony: od dobrej i od nieco gorszej. Mimo że niektóre fakty nie zgadzają się z rzeczywistością (o czym twórcy informowali przed wypuszczeniem serialu), większość z nich celnie opowiada o historii tej rodziny od czasów króla Jerzego VI, czyli ojca królowej Elżbiety II.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych sezonów był czwarty sezon, którego premiera miała miejsce w 2020 r. Opowiada historię trzech kobiet, których dzieje ściśle się ze sobą łączą. To oczywiście królowa Elżbieta II, ale też premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher oraz Diana Spencer, żona księcia Karola.

Sukcesja tronu brytyjskiego

Jedną z tych rzeczy, które wprowadzają emocje wśród poddanych, jest sukcesja do tronu. Lista pretendentów do tronu brytyjskiego jest bardzo długa i liczy prawie 6 tysięcy osób, w tym Polaków. Krótsza lista obejmuje osoby najściślej związane z rodziną królewską i liczy 60 osób. Na szczycie tej listy znajduje się oczywiście książę Karol, który odziedziczy tron po śmierci swojej matki królowej Elżbiety II.

Sukcesja do tronu brytyjskiego budzi wiele emocji nie tylko wśród biernych obserwatorów. Największe emocje skrywają się w samej rodzinie królewskiej. Bycie królem lub królową – mimo że to ogromne wyróżnienie – jest też dużym wyzwaniem, dlatego nie wszyscy marzą o tym, by zasiąść na tronie.

Co ciekawe, mimo że drugi syn księcia Karola, książę Harry, zrezygnował z obowiązków królewskich i wyjechał zagranicę, nadal pozostaje pretendentem do tronu, podobnie jak jego syn, Archie, i przyszli potomkowie. Książę Harry znajduje się na szóstym miejscu w kolejce.

Żona księcia Karola – Lady Di

Jedną z najbardziej znanych postaci we współczesnej historii rodziny królewskiej jest księżna Diana. Mimo że nie żyje już ponad dwie dekady, nadal wywołuje bardzo pozytywne uczucia wśród poddanych oraz wśród fanów monarchii na całym świecie. Lady Di, czyli Królowa Ludzkich Serc znana jest ze swojej wrażliwości, delikatności i empatii wobec pokrzywdzonych i chorych. Angażowała się w przeróżne akcje charytatywne będące jednocześnie dużym wyzwaniem dla rodziny królewskiej (np. wtedy gdy chodziła po zaminowanym polu). Nie stroniła od skandali, np. wtedy gdy wystąpiła w teatrze w prezencie dla swojego męża, z czego on nie był zadowolony.

O tym, że ma problemy z depresją, bulimią i samookaleczaniem, cały świat dowiedział się, kiedy postanowiła to ujawnić w słynnym wywiadzie udzielonym BBC w 1995 r. Finał jej nieszczęśliwego życia znamy wszyscy, a Diana wciąż inspiruje i wywołuje emocje.

Skip to content