fbpx

Wynalazki kobiet, o których nie wiedziałaś

Wynalazki kobiet, o których nie wiedziałaś

Wynalazki kobiet na zawsze zapisały się w historii świata, ułatwiając nam codzienne życie. Wśród kobiet mamy wiele wybitnych umysłów, które dzięki swoim wynalazkom zrewolucjonizowały świat. Jakie innowacyjne pomysły znane kobiety mają na swoim koncie? Co pojawiło się na świecie właśnie za sprawą kobiet?

Wynalazki kobiet – znane kobiety w służbie społeczeństwu

O niektórych pewnie nie słyszałeś, na pewno za to słyszałaś o wszystkich tych wynalazkach, które opisujemy poniżej. Warto poszerzyć swoje horyzonty.

  • Margaret Knight opracowała maszynę do produkcji papierowych toreb. Już w dzieciństwie wykazywała się umiejętnościami technicznymi, budując latawce dla swoich braci. Maszyna do produkcji toreb, która wynalazła w wieku 30 lat, to nie jedyne jej osiągnięcie. W wieku 12 lat udało jej się stworzyć projekt maszyny, która awaryjnie zatrzymywała maszyny włókiennicze, przez co pracownicy byli bezpieczniejsi podczas pracy.
  • Mary Anderson to osoba, dzięki której możemy bezpiecznie jeździć pojazdami, kiedy pada deszcz. Wynalazek, jakim były wycieraczki do szyb, opatentowała w 1903 r., choć sam projekt zleciła komuś innemu. Dzięki nim kierowcy nie musieli wychylać się z kabiny samochodu, aby zobaczyć jezdnię. Niestety, jej wynalazek nie zdobył zbyt wielkiej popularności, ponieważ rozpraszały one kierowców podczas jazdy. Elektryczną wycieraczkę wymyśliła z kolei inna kobieta – Charlotte Bridgwood w 1913 r. Jeden i drugi pomysł stał się znacznie popularny, dopiero kiedy w latach 20. XX w. samochody zaczęły szybciej jeździć. W związku z tym obie autorki nie zarobiły na swoich wynalazkach – ich patenty zdążyły wygasnąć do tej pory.
  • Josephine Cochrane jest wynalazczynią zmywarki, która całkowicie odmieniła życie gospodyń domowych. Urządzenie wykorzystywało wodę pod wysokim ciśnieniem nakierowaną na stojak z naczyniami. Opatentowano ją w 1886 r. Na początku korzystały z niej głownie restauracje i hotele, gdzie ilość naczyń do mycia była bardzo duża. Z czasem zmywarki zawitały także do prywatnych domów.
  • Grace Hopper brała udział w tworzeni pierwszego dużego komputera w USA. Nazywamy ją dzisiaj matką komputerów. Była także jedną z twórców pierwszego biznesowego programu komputerowego.
  • Hedy Lamarr to żona sympatyka nazistów, która… nazistów znienawidziła. Opatentowała urządzenie, które miało uniemożliwić nazistom przechwytywanie informacji przesyłanych drogą radiową. W 1941 r. powstał „system tajnej komunikacji”, który manipulował częstotliwościami radiowymi przy użyciu specjalnego kodu, którego nie dało się złamać.
  • Tabitha Babbitt to kobieta, która przysłużyła się mężczyznom trudniącym się obróbką drewna. W 1813 r. wymyśliła urządzenie – piłę tarczową – dzięki której proces cięcia drewna stał się dużo prostszy.
  • Alice H. Parker to pierwsza kobieta w historii, która przedstawiła pierwowzór systemu centralnego ogrzewania. Jej innowacyjny pomysł zrewolucjonizował życie codzienne wielu mieszkańców domów. Piec grzewczy zasilany gazem regulował temperaturę w całym budynku, dostarczając ciepło do każdego pomieszczenia. Rzecz miała miejsce w 1919 r.
  • Ann Moore zmieniła życie, dając im pomysł na to, w jaki sposób nosić malutkie dzieci. Zainspirowana matkami afrykańskimi stworzyła specjalne nosidełko Snugli oraz inne specjalistyczne nosidełka dla dzieci.
  • Marion Donovan to osoba, która również stanowiła pomoc dla matek najmłodszych dzieci. Dzięki jej „wynalazkowi” miały one dużo mniej prania, a przewijanie dziecka stało się… dziecinnie proste. Dzięki niej powstały jednorazowe pieluchy Pampers – w 1961 r.
  • Letitia Geer dała początek ułatwieniom w służbie zdrowia. Strzykawka medyczna w formie, w jakiej znamy ją dzisiaj, powstała dopiero w 1899 r. Była (i jest) używana jedną ręką, co znacznie ułatwiało czynności nią wykonywane.  

Wynalazki kobiet wymienione powyżej to nie jedyne patenty, które zapisały się w historii. Znane kobiety wymyśliły mnóstwo innych ciekawych urządzeń, które znacznie ułatwiły codzienne życie setek ludzi.

Przeczytaj również:

–              Śmieszne ciekawostki o kobietach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content