fbpx

Ciekawostki

Ciekawostki

Ciekawostki

Ciekawostki to informacje z różnych dziedzin, które potrafią wywołać efekt „Wow!”. Czytamy je chętnie, bo pozwalają trochę oderwać się od rzeczywistości. Zaskakują, przekazują interesujące treści, a mogą też zmienić Twoje podejście do rzeczywistości lub jej odbiór. Zobacz, jakie treści przygotowaliśmy dla ciebie. Na pewno znajdziesz tam coś, o czym do tej pory  nie wiedziałaś.

Znajdziesz tutaj:

Śmieszne ciekawostki dla Ciebie

Jeśli nie masz nic innego do roboty i po prostu się nudzisz, spróbuj poszperać w internecie i wyszukiwać śmieszne ciekawostki, które na pewno poprawią Ci humor. Dzięki nim dowiesz się czegoś o świecie, a jednocześnie nie zmarnujesz czasu na przewijanie aktualności i postów znajomych.

Dowiesz się na przykład, że w Massachusetts zabroniono… chrapania. To sposób na to, by chrapanie nie przeszkadzało innym osobom w spaniu. Bardzo logicznie, prawda? Chrapanie dozwolone jest tylko w dokładnie zamkniętych pomieszczeniach, bo w takich nikomu nie przeszkadza, może tylko samemu śpiącemu.

Drugi taki zabawny (przynajmniej dla europejskiej mentalności) przepis wprowadzono w Chinach. Tam władza zabrania…przytulania drzew. Z kolei w stanie Idaho policja może ukarać smutną osobę, która spaceruje. Oczywiście spacer nie ma tutaj nic do rzeczy, chodzi o smutek.

Ciekawostki geograficzne o planecie Ziemi

Chcesz dowiedzieć się, jakie istnieją ciekawostki geograficzne, o których w szkole nikt Ci nie powiedział? Wystarczy, że zainteresujesz się tematem, a informacji będzie co nie miara. Jakie sekrety skrywa nasza planeta i mieszkający na niej ludzie? Dowiesz się choćby, że na Wyspach Owczych mieszka więcej owiec niż ludzi. Stąd nazwa. Owiec jest tam ok. 70 tysięcy, natomiast ludzi – 50 tysięcy.

Podobnie w przypadku ciekawostek historycznych – w szkole ich nie poznasz, bo program nauczania jest tak szeroki, że zwyczajnie nie ma na nie czasu. Szkoda, bo wielu młodych mogłyby przekonać do innego sposobu nauki. Mezalianse, dziwne upodobania to jedne z najciekawszych treści, które interesują tych chcących z historii dowiedzieć się czegoś więcej niż suche daty i skutki bitew z czasów starożytności.

Wiedziałaś, że Tadeusz Kościuszko – jeden z naszych bohaterów narodowych – był nieszczęśliwy w miłości? Wybranka jego serca, Ludwika Sosnowska, nie mogła zostać jego żoną z powodu jego niższego statusu społecznego. Ojciec kobiety tak miał odpowiedzieć na oświadczyny Kościuszki: „Synogarlice nie dla wróbli, a córki magnackie nie dla drobnych szlachetków”. Mężczyzna postanowił zatem porwać ukochaną i potajemnie wziąć ślub, niestety, zostali złapani. Aby uchronić się przed karą, Kościuszko uciekł do Ameryki. Dzięki niespełnionej miłości został bohaterem narodowym w Stanach Zjednoczonych.

Poznaj niezwykłe fakty psychologiczne

Psychologia to bardzo ciekawa dziedzina. Fascynujące jest to, jak reaguje człowiek i jak wielkie zakorzenienie jego zachowań można znaleźć w dzieciństwie. To nie wszystko. Psychologia warunkuje nie tylko zachowania w trudnych czy poważnych sytuacjach życiowych, ale także to, jak nasza podświadomość odpowiada na sytuacje dnia codziennego. Wiedziałaś, że według badaczy człowiek nie potrafi stworzyć bliższej lub dalszej więzi z więcej niż 150 osobami. W związku z tym zalecają oni, aby na portalach społecznościowych mieć nie więcej niż właśnie 150 znajomych, dzięki czemu będzie można łatwiej utrzymać kontakt.

Psychologia zachwyca, jeśli się w nią zagłębić. Na pewno wiele z takich drobnych psychologicznych uwarunkowań zauważasz na co dzień. Kiedy widzisz, że ktoś ziewa, Tobie też od razu chce się ziewać.  Czemu ziewanie jest takie zaraźliwe? Jest kilka teorii na ten temat. Jedna mówi o tym, że jest to związane z umiejętnością społeczną, jaką jest empatia – ktoś ziewa, więc Ty się z nim utożsamiasz i też ziewasz. Inne badania przekonują, że zaraźliwe ziewanie jest związane z fenomenem echa, czyli powtarzania tego, co robią inne osoby. Mówi się też o tym, że kora mózgowa może być po prostu wrażliwa na zjawisko ziewania – u jednych bardziej, u innych mniej.

Ciekawostki psychologiczne pozwalają lepiej zrozumieć niezrozumiałe dotąd reakcje, które dokonują się codziennie.

Ciekawostki o ludziach i zwierzętach

Ludzie i zwierzęta żyją w przyjaźni od wieków. Jako że jesteśmy jedynymi na Ziemi istotami, które czują i poruszają się, jesteśmy sobie dość bliscy. W związku z tym jako jedyne z kolei istoty rozumne stworzyliśmy na temat swoich przyjaciół wiele nieprawdziwych teorii (jak choćby ta, że struś chowa głowę w piasek z obawy przed zagrożeniem). Świat zwierząt ciągle jest dla nas nieodgadniony, dlatego ciekawostki o zwierzętach nas zachwycają.

Równie ważne jest dla nas to, by poznać jak najlepiej rasę ludzką – ciekawostki o ludziach potrafią zaskakiwać i pozwalają pochylić się nad różnorodnością, jaką się cechujemy.   

Naukowe i śmieszne ciekawostki o kobietach

Czy my, kobiety, umiemy się z siebie śmiać? Śmiać się z siebie nawzajem raczej nie ma problemu, jednak jeśli chodzi o to, czy śmiejemy się same z siebie – tu chyba jest nieco trudniej. Dlatego warto popatrzeć na siebie obiektywnie i przeanalizować własne zachowania. Być może znajdziesz wśród nich coś, co można zmienić, a być może zrozumiesz niektóre swoje reakcje. Wiele z kobiecych reakcji jest związane z tym, jak zostałyśmy stworzone. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami naukowymi o kobietach i tymi nieco zabawnymi danymi, by z przymrużeniem oka rozpoznać w nich siebie. Które was zaskoczą, a które dadzą odpowiedź na długo zadawane pytania?

Ciekawostki to treści poszerzające naszą wiedzę o świecie. Im więcej z nich poznasz, tym mniej zaskakujący będzie dla Ciebie świat. Choć… czy to w ogóle jest możliwe?

__________

Filmy warte obejrzeniaPiosenki o miłościPomysł na prezentGry karcianeZabawy dla dzieci

Skip to content