fbpx

Najpiękniejsze piosenki o miłości. 15 prawdziwych klasyków

Najpiękniejsze piosenki o miłości - grafika tytułowa

Najpiękniejsze piosenki o miłości. W jaki sposób wybrać utwory najpiękniejsze, skoro temat miłości jest tak popularnym motywem w muzyce? 

Przygotowaliśmy zestawienie piętnastu absolutnych klasyków, które każdy powinien znać. Dla własnego dobra. Niemniej jednak – przyjmijmy, że kolejność, w jakiej wymieniamy piosenki jest losowa.  

W tym tekście zamieściliśmy krótki komentarz na temat każdego z tych utworów. Jeżeli nie masz czasu, by się z nimi zapoznać – na końcu tej publikacji znajdziesz grafikę z listą tytułów.

Czy wiedzieliście, że jedna z najpiękniejszych piosenek powstała, kiedy kolejny mężczyzna nie mógł doczekać się aż jego partnerka skończy robić make up przed wyjściem na imprezę?

Najpiękniejsze piosenki o miłości to utwory, które rozpoznajemy po kilku pierwszych dźwiękach. W zasadzie nie tylko rozpoznajemy, ale już po kilku sekundach w naszych głowach zaczyna roić się od pięknych wspomnień i planów.

Najpiękniejsze piosenki o miłości – TOP 15

Są, były i będą aktualne. Zarówno te “szczere do bólu”, które opowiadają o pokonywaniu trudności, jak i te, z których płynie ogromna fala radości. Poznajcie 15 ponadczasowych, najpiękniejszych piosenek o miłości. 

15. Queen – Love of My Life” 

Przepiękna ballada Queen, która ukazała się na albumie „A Night At The Opera” w 1975 roku. Jeszcze jakiś czas temu wokół tego utworu krążyło sporo kontrowersji, ponieważ istniała niejasność, komu Freddie Mercury dedykował utwór o “miłości swojego życia”. Niemniej – jest to nie tylko jedna z najpiękniejszych piosenek o miłości, ale także jeden z najbardziej popularnych utworów Queen.

Na YouTube możesz posłuchać między innymi wykonania “Love of My life” ze słynnego koncertu na Wembley ‘86  lub obejrzeć oficjalne video na kanale Queen Official.

14. Stevie Wonder – I Just Called to Say I Love You”

Absolutny hit, którego słuchano na całym świecie. W tej kwestii zmieniło się niewiele, bo także w Polsce do dziś Stevie Wonder dla wielu kojarzy się właśnie z tym nagrodzonym Oscarem utworem.

Posłuchaj “I Just Called to Say I Love You” na kanale Stevie Wonder w serwisie YouTube. 

13. Eric Clapton – Wonderful Tonight”

Jeden z najsłynniejszych utworów Erica Claptona – niepodważalnej ikony blues rocka, wyjątkowo utalentowanego gitarzysty. Co ciekawe – istnieje anegdota, zgodnie z którą utwór “Wonderful Tonight” powstał w dosyć… zabawnych okolicznościach!  Podobno pewnego wieczoru Clapton nie mógł doczekać się, aż jego partnerka wyszykuje się na imprezę. Zniecierpliwiony wziął gitarę i zaczął tworzyć piosenkę o tym, jak jego dama późnym wieczorem przymierza sukienkę, nakłada makijaż, układa fryzurę, po czym pyta Claptona czy dobrze wygląda, na co on odpowiada “you look wonderful tonight”.

O tym, jak potoczyła się historia tego wieczoru, dowiecie się przesłuchując całego utworu. Swoją drogą – chyba wszyscy kojarzymy ten scenariusz, prawda?

Posłuchaj i obejrzyj wykonania “Wonderful Tonight” na kanale Eric Clapton w serwisie YouTube.

12. Barbra Streisand – Woman In Love”

Czy istnieje coś, czego nie zrobi kobieta, która kieruje się miłością? “Woman in Love” po swojej premierze zaczął gościć na czołowych miejscach list przebojów. Jest jednym z najsłynniejszych utworów, jakie wykonywała Barbra Streisand. To również bezdyskusyjnie jedna z najpiękniejszych piosenek o miłości. O miłości kobiety, która – aby uratować związek – może znieść wszystko.

Posłuchaj wykonania “Woman in Love” na kanale Barbra Streisand w serwisie YouTube.

11. Bon Jovi – I’ll Be There For You”

Słodko-gorzki utwór “I’ll Be There For You” to historia o prawdziwej miłości, która potrafi przenieść na słuchacza niesamowite emocje. 

Obejrzyj oficjalne video i posłuchaj wykonania “I’ll Be There For You” na kanale Bon Jovi w serwisie YouTube.

10. Metallica – Nothing Else Matters”

Miłość nie zna granic. Właśnie o tym mówi wydany w 1991 r. rockowy utwór “Nothing Else Matters” w wykonaniu Metallica. Zaufanie do ukochanej osoby potrafi pokonać fizyczny dystans.

Zobacz oficjalne video “Nothing Else Matters” na kanale Metallica w serwisie YouTube. 

9. Bryan Adams – „(Everything I Do) I Do It for You”

Podobnie jak w przypadku utworu z punktu powyżej – balladę „(Everything I Do) I Do It for You” większość z nas rozpoznaje po kilku pierwszych dźwiękach. I podobnie – też został wydany w 1991 r. Bryan Adams śpiewa o bezgranicznej, szczerej miłości do ukochanej, dla której byłby w stanie walczyć, kłamać, a nawet oddać życie.

Posłuchaj utworu “(Everything I Do) I Do It for You” na kanale Bryan Adams w serwisie YouTube.

8. U2 – With Or Without You”

Przepiękna opowieść o zmaganiach z trudami miłości. “With Or Without You” mówi o pięknie miłości i o potrzebie kochania, konfrontując jednak uczucia i potrzeby z codziennością.

Posłuchaj utworu “With Or Without You” na kanale U2 w serwisie YouTube.

7. Ben E King – Stand By Me”

“Stand By Me” to utwór, który musiał znaleźć się na liście zawierającej najpiękniejsze piosenki o miłości. Napisany i nagrany w 1960 r. utwór autorstwa Ben E. Kinga doczekał się również wielu coverów. Wykonywał go między innymi John Lennon czy Florence + The Machine.

Posłuchaj utworu “Stand By Me” w serwisie YouTube.

6. Elvis Presley – Always On My Mind“

“Always On My Mind” Elvisa Presleya nie jest oryginalną wersją utworu, natomiast niezaprzeczalnie jest wersją najbardziej rozpoznawalną. To jeden z największych hitów legendarnego wykonawcy.

Tekst stworzony przez Johnny’ego Christophera, Marka Jamesa i Wayne’a Thompsona zyskał nowy wydźwięk również przez to, że Elvis wydał utwór w trakcie kryzysu małżeńskiego. 

Posłuchaj utworu “Always On My Mind” na kanale Elvis Presley w serwisie YouTube.

5. Sarah Brightam i Andrea Bocelli – Time to Say Goodbye”

Cóż rzec. Bezdyskusyjnie hit wszechczasów. Jedna z najpiękniejszych piosenek o miłości, jakie kiedykolwiek powstały i powstaną. Największą popularność zyskał w wersji anglojęzycznej, choć dobrze znany jest również z włoskim tekstem (“Con te partiro”).

Posłuchaj utworu “Time to Say Goodbye” w serwisie YouTube.

4. Percy Sledge – When A Man Loves A Woman”

Co dzieje się z mężczyzną, kiedy pokocha kobietę? Właśnie o tym opowiada kolejna z najpiękniejszych piosenek o miłości. Znamy ją w wykonaniu wielu doskonałych wokalistów, m.in. Michaela Boltona, ale również polskiego wokalisty Mateusza Ziółko. Niemniej jednak – jako pierwszy wykonał go w 1966 r. Percy Sledge i już wtedy był to utwór w wersji, którą kochamy do dzisiaj.

Posłuchaj utworu “When A Man Loves A Woman” w serwisie YouTube.

3. Whitney Houston – I Will Always Love You”

Nie sposób nie zadać sobie pytania “czym jest prawdziwa miłość?”, kiedy słuchamy “I Will Always Love You”. To jeden z największych hitów Whitney, choć jego korzenie sięgają nieco głębiej. Niemal 20 lat wcześniej – w 1973 r. nagrała go Dolly Parton i wówczas była to piosenka w stylu country.

Malowany głosem Whitney “I Will Always Love You” to piękna opowieść o miłości platonicznej. Zakłada się, że w podobnej interpretacji został wydany również przez Dolly Parton, która wcześniej zakończyła wieloletnią współpracę z wokalistą Porterem Wagonerem, z którym jednak nie była w romantycznym związku.

Posłuchaj utworu “I Will Always Love You” na kanale Whitney Houston w serwisie YouTube. 

2. Elton John – Can You Feel The Love Tonight”

Przebój z filmu “Król Lew” wydany w 1994 r. Autorem tekstu “Can You Feel The Love Tonight” jest Tom Rice, a sam utwór skomponował i wykonał Elton John, który tworzył również wiele innych ścieżek do produkcji Disney’a.

Elton John śpiewa o miłości, która napełnia spokojem, daje poczucie bezpieczeństwa i wytchnienie. Utwór nagrodzony Oscarem.

Posłuchaj utworu “Can You Feel The Love Tonight” na kanale DisneyMusicVEVO w serwisie YouTube. 

1. Celine Dion – The Power of Love”

Wykonywany przez Celine Dion cover utworu wydanego w 1984 r. przez Jennifer Rush jest opowieścią i wyrazem siły miłości. Opowiada o wiecznej, potężnej miłości, która pozwala pokonać strach i spotykane przez nas codzienne trudności.

Absolutny hit i bezdyskusyjnie jedna z najpiękniejszych piosenek o miłości.
Posłuchaj utworu “The Power of Love” na kanale CelineDion w serwisie YouTube.

Najpiękniejsze piosenki o miłości – lista

Najpiękniejsze piosenki o miłości - lista 15 klasyków

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content