fbpx

Zaskakujące ciekawostki o zwierzętach

Zaskakujące ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach pozwalają nieco odkryć ich tajemniczy i fascynujący świat. Świat zwierząt jest równie ciekawy co świat ludzi. A może nawet ciekawszy, ponieważ jest tak wiele gatunków zwierząt i tak wiele mają one zwyczajów, że nie sposób poznać wszystkich. Ciekawostki o zwierzętach pojawiają się, co prawda, w szkole, ale w natłoku informacji można zgubić co ciekawsze. Jeśli masz ochotę poszperać nieco w świecie zwierzęcym, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami – ciekawostkami ze świata zwierząt.

Nietypowe ciekawostki o zwierzętach

 1. Na świecie istnieje nieśmiertelne zwierzę. Jest nim jeden z gatunków meduz – dokładniej Turritopsis dohrnii. Te zwierzęta regenerują komórki ciała, zmieniając ich typ. Zjawisko nazywane jest transdyferencjacją.
 2. Paski na tygrysach są prawdopodobnie unikalne – nie ma dwóch tak samo ubarwionych tygrysów.
 3. Owce potrafią samodzielnie poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowymi. W tym celu szukają takich roślin, które wytwarzają saponinę i taninę.
 4. Tylko słonie spośród wszystkich zwierząt nie potrafią podskoczyć.
 5. Futro niedźwiedzi polarnych jest tak naprawdę przezroczyste. Wydają się białe ze względu na grę światła.
 6. Konie potrafią spać na stojąco dzięki budowie kończyn. Ich przednie nogi blokują się w stawach, dzięki czemu mięśnie mogą odpoczywać.
 7. Pamięć złotej rybki trwa trzy sekundy.
 8. Ślimak potrafi odtworzyć swoje oko, jeśli je straci.
 9. Oświadczyny u pingwinów polegają na przynoszeniu wybrance ładnych kamyków.
 10. Kiedy słonie głaszczą trabami jednego ze współtowarzyszy, oznacza to, że jest on zestresowany.

Ciekawostki o pszczołach

Pszczoły stanowią osobną grupą zwierząt, dokładniej owadów, której postanowiliśmy poświęcić trochę więcej uwagi. Chyba każdy choć raz zastanawiał się nad tym, jak pszczoły żyją, jak wygląda ich dom, czyli ul, wreszcie jak faktycznie powstaje miód, który możemy spożywać. Tak, pszczoły to naprawdę fascynujące zwierzęta. Dowiedz się o nich nieco więcej, zagłębiając się w ciekawostki o pszczołach:

 1. Pszczoły potrafią tańczyć. Tańcem nazywany jest lot, podczas którego zataczają kręgi w powietrzu. Ma to sygnalizować znalezienie nowego źródła pyłku. Taniec służy też do komunikacji z innymi pszczołami.
 2. Pszczoły-robotnice to samice, ale nie zapewniają one rozmanżania się gatunku. Za rozmnażanie odpowiedzialna jest tylko królowa.
 3. W czasie swojego życia jedna pszczoła-robotnica produkuje miód w ilości ok. 1/12 łyżeczki.
 4. Toksyna w jadu pszczół (melittyna) może zapobiegać HIV.
 5. Najstarsza pszczoła, jaka zachowała się w bursztynie, ma ok. 80 mln lat.
 6. Każda pszczela rodzina (rój) cechuje się swoim zapachem. To feromony królowej. Ma to służyć organizacji pracy i bezproblemowemu odnajdywaniu się.
 7. Pszczoły po urodzeniu nie wiedzą, jak produkować miód. Uczą się tego od starszych samic.
 8. Mózg pszczoły jest owalny.
 9. Pszczoła nie śpi, ale spędza noc nieruchomo.
 10. W ulu istnieje pewien rodzaj pszczół – pszczoły-żołnierze – który odpowiada za bezpieczeństwo.

Świat zwierząt zaskakuje i fascynuje. Kiedy masz trochę wolnego czasu, zamiast przeglądać kolejne posty na portalu społecznościowym, dowiedz się czegoś ciekawego o zwierzętach.

Zapraszamy również do innych naszych tekstów z dziedziny ciekawostek:

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. 8 lipca 2020

  […] wieków mnóstwo opowieści i mitów, które często mijają się z prawdą. Poniżej faktyczne ciekawostki o zwierzętach, które na zawsze rozprawią się z tym, czego dowiedziałaś się z ludowych […]

Dodaj komentarz