fbpx

Gry karciane

Gry karciane mają swoich zwolenników już w wieku kilku lat! To niezmienne od pokoleń, że gry karciane pozwalają na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Zapoznaj się z różnymi rodzajami gier w karty, w które możesz grać i za pomocą tradycyjnych papierowych fiszek, i przez internet. Są one znane już od wieków i, choć na rynku jest mnóstwo różnych gier planszowych, trudno z nimi konkurować.

Znajdziesz tutaj:

Tak samo 50 lat temu, jak i dziś gra w karty pozwala nie tylko przyjemnie spędzać czas, ale także pobudzać umysł. Dzięki temu możliwe staje się zachowanie zdrowia nawet w późnym wieku – mówi się, że gry, które wymagają intensywnego wykorzystywania umysłu pozwalają odroczyć emeryturę dla mózgu – dzięki temu dłużej będziesz się cieszył dobrym zdrowie psychicznym, bez problemu rozwiązując chociażby krzyżówki.

Gry karciane mają bardzo dobry wpływ na umysł człowieka. I to w każdym wieku. Pobudzają umysł do działania, ponieważ każą mu zastanawiać się nad każdym kolejnym ruchem. Co ciekawa, gar w karty wpływa także na pamięć. Kiedy gramy w karty, poprawia się nasza pamięć krótkotrwała oraz długotrwała. W wielu rodzajach gier musimy zapamiętywać ruchy przeciwnika lub skojarzyć, jakie karty zostały jeszcze do wzięcia. Takie zagrania pozwalają nam wygrać, co jest ważne w danym momencie. Nie myślimy wtedy o tym, jaki wpływ ma to na kolejne dni. A okazuje się, że ogromny, bo przecież każdy trening mózgu poprawia jego stan. Skupianie się na grze w karty, planowanie kolejnych ruchów i dążenie do zwycięstwa sprawia, że stymulujemy nasz mózg do konkretnych działań, a przez to… opóźniamy ewentualny rozwój choroby Alzheimera.

Można by stwierdzić, że gra, podczas której o zwycięstwie w dużej mierze decyzje los, nie powinna mieć zbyt dużego wpływu na stan umysłu. Okazuje się jednak, że nawet podczas gry rządzonej prawami losu można stymulować i utrzymywać mózg w zdrowiu.

Najprostsza gra w karty – makao zasady

Najprostszą grą w karty znana na całym świecie choć pod różnymi nazwami jest makao. Jej nazwa pochodzi od portugalskiej kolonii w Chinach – Makau.

W grze może uczestniczyć dowolna liczba graczy, dlatego jest tak chętnie podejmowana podczas spotkań towarzyskich – bez względu na liczbę osób zawsze można się dobrze bawić (dla 2-4 graczy wystarczy jedna talia kart, dla większej ilości dwie talie).

Gra jest tak popularna, że znalazła odwzorowanie w amerykańskiej wersji – UNO. Zasady gry w UNO są zbliżone do makao, mimo że gra się zupełnie innymi kartami.

Zasady gry w tysiąca i inne znane gry

Jedną z najbardziej znanych gier w karty jest tysiąc. Zasady gry są dość złożone, ale wystarczy poświęcić trochę czasu i rozegrać kilka partii z doświadczonym graczem, by poczuć się w rozgrywce jak ryba w wodzie. Występuje tutaj kilka etapów: rozdanie, licytacja, rozgrywka i podliczanie. Kto wygrywa? Oczywiście ten kto jako pierwszy zdobędzie tysiąc punktów. Więcej na ten temat można przeczytać w obszernym artykule na temat rozrywki w tysiąca.

Zabierając się za grę w karty, warto znać podstawowe pojęcia z nimi związane. Kiedy inni gracze będą się nimi posługiwali, Ty sama będziesz mogła swobodnie uczestniczyć w rozgrywce. Oto kilka istotnych pojęć:

  • lewa – są to karty, które znajdują się na stole po zakończeniu jednej kolejki, czyli po wyłożeniu jeden raz karty przez każdego gracza. Zadaniem graczy podczas gier z lewami jest zebranie ich w jak największej ilości, co da zwycięstwo. Aby dostać lewa, trzeba posłużyć się najwyżej punktowaną w turze kartą,
  • dżoker – dodatkowa karta w talii,
  • karo – kolor czerwony w kartach, nazywany inaczej dzwonkiem
  • kier –kolor czerwony, nazwany inaczej czerwienią,
  • pik – kolor czarny, nazywany też winem,
  • trefl – kolor czarny, zwany też żołędziem,
  • naręczny – gracz siedzący po lewej stronie rozdającego,
  • atut – kolorprzyjęty przez graczy a danej grze jako ten, który bije inne kolory.

Gry karciane online – tak samo dobra rozrywka

Gry karciane to także świetna rozrywka, która można podjąć w sieci. Dzięki temu nawet jeśli jesteś w danym momencie sama i nie ma nikogo, kto mógłby Ci dotrzymać towarzystwa podczas rozgrywki, możesz przyjemnie spędzić czas. Gry karciane online to tak samo dobra zabawa jak przy stole z wykorzystaniem papierowych kart. W tym przypadku potrzebna jest myszka, klawiatura i komputer. Tyle wystarczy, żeby rozpocząć rozgrywkę. Co ciekawe, nawet jeśli do tej pory nie grałeś w konkretną grę karcianą, system pomoże Ci pojąć jej zasady. Twoim przeciwnikiem jest komputer, ale możesz też podjąć samodzielną rozgrywkę.

Najczęściej grą w pojedynkę są pasjanse karciane, czyli gry pochodzące jeszcze z XVII w. Ojczyzną pasjansa jest Francja, gdzie ta gra rozwijała się zwłaszcza podczas rewolucji. Wolny czas zajmowali nią sobie więźniowie oraz damy dworskie.

Pasjanse służyły początkowo do wróżenia i przepowiadania przyszłości – nic więc dziwnego, że kilka wieków temu stanowiły świetną rozrywkę. Dzisiaj, kiedy wróżby zajmują już zdecydowanie mniej osób, pasjanse służą jedynie do karcianych rozgrywek. Jest bardzo dużo odmian pasjansa, dlatego trudno mówić o jednych, uniwersalnych zasadach.

Kierki – gra średniowieczna

Kierki to gra pochodząca jeszcze ze średniowiecza. Jej inna nazwa to Czarna Dama, a wzięła się ona od koloru kart, za które podczas rozgrywki otrzymuje się punkty. Inna, starsza nazwą, jest Chapanka. W tej grze – inaczej niż w większości – zadaniem graczy jest zdobycie jak najmniejszej liczby punktów. Ten, kto ma najmniej, wygrywa. Istnieje kilka wariantów tej gry, np. kierki greckie, Czarna Dama, Kierki punktowe i zwykłe.

W kierki można grać zarówno za pomocą tradycyjnych kart, jak i przez internet. Istnieje sporo platform, które oferują grę w kierki zwykłe, ale i w inne ich odmiany.

Kierki zwykłe to gra dla 3-4 osób z użyciem całej talii kart, czyli od asa po dwójkę.

Gier w karty jest niezliczona ilość. Jeśli nie wiesz, co robić z wolnym czasem, a masz ochotę na trening mózgu, możesz usiąść wygodnie w fotelu, a przez sobą rozłożyć talie kart. Dobra zabawa gwarantowana.

__________

Filmy warte obejrzeniaPiosenki o miłościPomysł na prezentZabawy dla dzieciCiekawostki

Skip to content