fbpx

Układanie puzzli przepisem na rozwój

Układanie puzzli chyba nigdy nie odejdzie do lamusa. Dzięki puzzlom ćwiczy się zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną. Możesz je kupować dzieciom w nieograniczonej ilości.

Są takie zabawki, które prawdopodobnie nigdy nie znikną ze sprzedaży. Dlatego że dzieciaki je uwielbiają! Chodzi o puzzle. Skąd takie zamiłowanie do puzzli, które coraz częściej widać także u dorosłych? Układanie puzzli pozwala tworzyć. A przy tym niesamowicie rozwija zdolności manualne i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną. W myśl słów Janusza Korczaka Nie ta­kie ważne, żeby człowiek dużo wie­dział, ale żeby dob­rze wie­dział, nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał, nie żeby go wszys­tko troszkę ob­chodziło, a żeby go coś nap­rawdę zajmowało – kupujmy dzieciom puzzle!

Układanie puzzli – zalety

Układanie puzzli pozwala rozwijać zdolności manualne. To pierwsza niezaprzeczalna zaleta. Wyjaśnijmy sobie – układanie puzzli dużo lepiej wpływa na sprawność rąk, dłoni, palców niż korzystanie z tabletów albo smartfonów przez kilka godzin dziennie. Myślę, że wyjaśnienie jest konieczne, ponieważ niektóre mamy zbyt ułatwiają sobie życie, korzystając z urządzeń elektronicznych. Dziecko, układając puzzle, ćwiczy umiejętności koordynacyjne: ręka-oko, a także precyzję ruchów dłoni – zwłaszcza palców. Tak wyćwiczone sprawności wpływają pozytywnie na umiejętność rysowania, malowania, a nawet chwytanie kubka. Badania dowodzą, że dziecko, które układało sporo puzzli w wieku 2–4 lat, dużo lepiej daje sobie radę z zadaniami matematycznymi niż jego rówieśnik, który nie przepadał za taką formą zabawy.

Układanie puzzli stymuluje rozwój mózgu – dzięki nim uczymy się logicznie myśleć, a przez to rozumować i kojarzyć. Poza tym puzzle do układania dla dzieci i dorosłych pomagają ćwiczyć cierpliwość. A ta jest przecież tak bardzo potrzebna wśród natłoku obowiązków. Puzzle sprawdzają się w przypadku osób po udarach – pomagają wrócić do sprawności poprzez wykorzystanie ćwiczeń manualnych i umysłowych.

I na koniec zaleta, o której mało kto myśli. Puzzle są nie tylko uniwersalne, dostępne w przeróżnych wzorach, wymiarach, kolorach itd., ale też… nie potrzebują baterii. Zatem kiedy rozładuje się tablet albo smartfon, puzzle staną na wysokości zadania!

Tak wiele zalet w pozornie banalnym zajęciu! Dlatego na puzzlach nie oszczędzaj! Oszczędzaj raczej czas, który dajesz swojemu dziecku na korzystanie ze smartfona. Sama też zainwestuj w puzzle dla siebie zamiast stale przerzucać w wolnej chwili tablice na portalu społecznościowym.

Układanie puzzli z dzieckiem

Pamiętaj, że puzzle do układania wcale nie muszą pochodzić ze sklepu. Równie dobrze możesz je stworzyć samodzielnie w domu. Wykorzystaj do tego papier kolorowy, stare karty z kalendarzy, serwetki, kartony itd. Dodaj do tego własne umiejętności plastyczne. A jeśli takich nie masz, to wydrukuj coś z internetu.

Spędzanie czasu z dzieckiem najpierw na wycinaniu takich puzzli, a następnie na ich układaniu nie tylko wpłynie na umysł, ale też na Wasze relacje.

Oczywiście puzzle firmowe też możecie układać razem. To będzie świetna zabawa dla dzieci, a i dla Ciebie chwila odpoczynku po dniu pracy.

Ucz swoje dziecko rozwoju z wykorzystaniem tradycyjnych zabawek. Nie będzie problemu ani z rozwojem intelektualnym, ani z naciąganymi zwolnieniami z WF-u.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz