fbpx

Niezwykłe fakty psychologiczne

Niezwykłe fakty psychologiczne

Fakty psychologiczne to potwierdzone naukowo teorie, które mają wpływ na naszą codzienność, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jest ich całkiem sporo i dotyczą niemal każdej dziedziny, z jaką się stykamy na co dzień. Mowa o naszych reakcjach, emocjach, myślach, postanowieniach, ulubionych zajęciach, przedmiotach czy miejscach. Wszystko to jest uwarunkowane psychologicznie. Ciekawostki ze świata naszych emocji pozwalają nam lepiej rozumieć siebie.

Fakty psychologiczne związane z relacjami i emocjami

 1. Człowiek jest w stanie utrzymać więź z maksymalnie 150 osobami (liczba Dunbara). W skład tej grupy wchodzą osoby bliskie, z którymi spotykamy się często, oraz osoby spotykane sporadycznie. Według Robina Dunbara taką samą liczbę znajomych powinniśmy mieć na Facebooku.
 2. Aktorzy komediowi i komicy są bardziej narażeni na depresję niż inne osoby. Przykładem są najbardziej znani komicy: Jim Carrey, Rowan Atkinson, Robin Williams.

Fakty psychologiczne – ciekawe syndromy

 1. Syndrom paryski to specyficzny zespół objawów, zwłaszcza y turystów z Japonii, którzy wybierają się pozwiedzać Paryż. Obraz miasta, jaki widzieli w mediach i filmach, różni się znacząco od współczesnej rzeczywistości, co wywołuje u nich objawy podobne do ataku paniki lub grypy. Wielu trafia do szpitala.
 2. Syndrom fantomowych wibracji to schorzenie, które dotyka osoby bardzo związane z telefonem komórkowym. Wydaje im się, że ich telefon wibruje, nawet kiedy nie mają go przy sobie. Uważa się to za błąd interpretacji bodźców przez układ nerwowy. Mózg pod wpływem stresu błędnie interpretuje aktywności neuronów. Podczas badań stwierdzono dodatkow0o, że widzą, że druga osoba sięga po telefon, odruchowo sięgamy po swój.

 Fakty psychologiczne związane ze zmysłami

 • Zapachy odpowiadają za wywoływanie emocji i wspomnień – ludzki nos potrafi rozpoznać trylion różnych zapachów. To niesamowite, że pośród nich można znaleźć zapach, który pamięta się z dzieciństwa lub który kojarzy się z konkretną osobą. Poza tym wraz z wiekiem zmieniają się preferencje perfumowe – dojrzałe kobiety często wracają do nut pochodzących z młodzieńczych lat, chcąc wrócić wspomnieniami do przeszłości, z kolei kobiety w przedziale wiekowym 26–35 lat zmieniają preferencje ze względu na zmieniające się etapy życia – stają się poważniejsze, więc i zapachy wybierają „poważniejsze”.
 • Muzyka, jakiej słuchamy, ma wpływ na to, jak postrzegamy świat. Uczestnicy badania mieli za zadanie wskazać szczęśliwe lub smutne twarze podczas słuchania wesołej lub smutnej muzyki. Okazało się, że wskazywali oni twarze odpowiednio do słuchanej muzyki, a kiedy twarz była obojętna również określali ją jako wesołą lub smutną w zależności od muzyki.
 • Ludzki mózg woli papier niż ebooka. Informacje, które czytamy na papierze, zostają w głowie dłużej niż te czytane na ekranie. Poza tym, czytając na papierze, czytamy wnikliwiej i bardziej zwracamy uwagę na szczegóły. Tekst bez ozdobników w postaci reklam itd. Dużo łatwiej przeczytać, co również wpływa na jego odbiór.
 • Dłuższe, obszerniejsze informacje lepiej wpływają na mózg niż przekazywanie krótkich wzmianek na jakiś temat.

Fakty psychologiczne zaskakują. Wśród wielu z nich zapewne odnajdziesz swoje własne doświadczenia. Dzięki ciekawostkom psychologicznym możesz zrozumieć pewne swoje zachowania.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. 6 lipca 2020

  […] Fakty psychologiczne na temat ludzi […]

Dodaj komentarz

Skip to content