fbpx

Żona księcia Karola – nieszczęśliwa Diana

Żona księcia Karola – nieszczęśliwa Diana
fot. viva.pl

Żona księcia Karola, Diana, pozostaje żywa w pamięci ludzi na całym świecie. Doprowadziła do prawdziwej rewolucji, stając się Królową Ludzkich Serc.

Rodzina królewska to temat, który interesuje nie tylko mieszańców Wielkiej Brytanii, ale także ludzi na całym świecie. Zamieszkująca pałac Buckingham rodzina ma swoje przyzwyczajenia, swoje radości i smutki. Cechą charakterystyczną tej najbardziej znanej na świecie rodziny jest konieczność postępowania zgodnie z protokołem, który potrafi nieźle namieszać w zwykłej rzeczywistości (nie)zwykłych ludzi. Protokół i inne przyzwyczajenia rodziny królewskiej mocno dały się we znaki księżnej Dianie, która w 1981 r. poślubiła następcę tronu księcia Karola. Transmisję telewizyjną obejrzało 750 mln ludzi z całego świata.

Księżna Diana była osobą, która w rodzinie królewskiej przeprowadziła swoistą rewolucję. Mimo że nie było to na rękę royalsom, jej postać sprawiła, że ludzie na całym świecie zaczęli jeszcze żywiej interesować się życiem rodziny królewskiej, a sama rodzina była lepiej postrzegana.

Ale zacznijmy od początku.

Przyszła żona księcia Karola – dzieciństwo

Księżna Diana urodziła się 1 lipca 1961 roku w Sandringham jako trzecia córka wicehrabiego Edwarda Spencera i hrabiny Frances Shand Kydd. Rodzice spodziewali się upragnionego chłopca, jednak okazało się, że dziecko jest płci żeńskiej. Trzy lata później narodził się chłopiec, Charles, z którym Diana była związana najbardziej.

Dzieciństwo przyszłej księżnej nie było szczęśliwe. Ojciec sięgał po alkohol, nie mogąc się doczekać męskiego potomka. Nieszczęśliwa matka potrzebna wyłącznie do rodzenia znalazła nowa miłość u boku innego mężczyzny. Rodzice Diany rozwiedli się, walcząc o dzieci. Diana miała wtedy 6 lat. Ostatecznie trafiły one pod opiekę ojca, jednak w rzeczywistości były wychowywane przez nianie.

Diana czuła się winna rozwodowi rodziców. Wyrzucała sobie, że nie jest wymarzonym chłopcem, którego chciał ojciec. Myślała, że dzięki temu rodzice nie pokłóciliby się ze sobą.

Dzieci rzadko widywały matkę, ja obarczając winą za rozpad rodziny. Diana w szkole nie radziła sobie najlepiej, nie zdała też matury.

Nieszczęśliwa żona księcia Karola

pojawił się w jej życiu jako chłopak jej starszej siostry, Sary. Spodobała się następcy tronu, widział w niej dobrą kandydatkę na przyszłą królową. Kiedy zaczęli się spotykać, media natychmiast to podchwyciły. Diana nie uwolniła się od nich aż do dnia śmierci.

Ślub stulecia odbył się z wielka pompą. Suknia panny młodej była wykonana na kształt wielkie bezy i była zachwycająca. Chwilę przed ślubem, mieszkając już w pałacu Buckingham, Diana zdała sobie sprawę, że nie będzie szczęśliwa. Wiedziała, że książę Karol kocha inną.

Diana była pozostawiona sama sobie. Początkowa sielanka zmieniła się w depresję. Mąż nie rozmawiał z nią. Był znudzony brakiem wspólnych zainteresowań i jej złymi humorami. Ona nie mogła sobie poradzić z tym, że w małżeństwie jest ich troje. Ukochana Karola, Camilla Parker-Bowles, nigdy nie odeszła na dalszy plan.

Rok po ślubie urodził się William, dwa lata później Harry. Dzieci były spełnieniem marzeń Diany. W macierzyństwie spełniała się jak w niczym innym. Dzięki nim mogła nie myśleć o Karolu.

Diana zmagała się z bulimią, samookaleczaniem oraz depresją. Była z tym problemem sama, bo rodzina królewska bardzo pilnuje, by żaden wstydliwy sekret nie opuścił murów pałacu. Brak miłości doprowadził ją do szukania uczucia poza małżeństwem. Podobnie jak mąż znajdowała sobie kochanków. Można wymienić choćby Jamesa Gilbeya, szefa firmy samochodowe, Barry’ego Mannakee, ochroniarza, Jamesa Hewitta, oficera.

Para królewska najpierw poddała się dobrowolnej sepracji, potem rozwiodła się w 1996 r.

Wcześniej, w 1995 r., Diana udzieliła stacji BBC słynnego wywiadu, w którym ze szczegółami opowiedziała o zdradach Karola, o swoich miłościach, o swojej bulimii i nieszczęśliwym małżeństwie. Napisano potem, że wywiad wywołał największy kryzys w monarchii od czasu abdykacji Edwarda VIII dla Wallis Simpson.

Mimo że życie osobiste się jej nie układało, Diana stała się jedną z pierwszych celebrytek w historii. Media, a przez to opinia publiczna, ją uwielbiały. Młoda księżna zdobyła serca ludzi na całym świecie, co było jej swoistym buntem przeciwko rodzinie królewskiej. Patronowała wielu organizacjom charytatywnym, angażowała się w pomoc ludziom chorym na AIDS i trąd. Rozpromowala także problem min lądowych. Królowa Elżbieta miała jej poradzić, by zajęła się mnie drastycznymi przypadkami, co podziałało oczywiście w drugą stronę.

Śmierć księżnej Diany

Księżna Diana zmarła w 1997 r. w wypadku samochodowym. 31 sierpnia Diana wracała z hotelu Ritz Paris do apartamentu przy ulicy Arsène Houssaye. W samochodzie znajdował się jej ówczesny partner, Dodi Al-Fayed, oraz kierowca. Uciekali przed paparazzi.

Mimo że od jej śmierci minęło już ponad 20 lat, księżna wciąż pozostaje w pamięci ludzi z całego świata. Dzięki jej odwadze zmieniły się przyzwyczajenia i zasady, jakimi kieruje się rodzina królewska, a przez to jej synowe mogą pozwolić sobie na więcej, będąc bardziej przystępne dla społeczeństwa.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content