fbpx

Protokół królewski a rodzina królewska

Protokół królewski a rodzina królewska

Protokół królewski to zestaw zasad, które obowiązują członków rodziny królewskiej. Co ciekawe, dotyczy on tak samo garderoby, jak i gestów.

Protokół królewski może zaskakiwać. Znacznie ogranicza on życie codzienne wielu osób, a odstępstwo od niego nie jest wskazane.

Protokół królewski – zaskakujące zasady

Protokół królewski zawiera sporo zasad, które dla nas, ludzi żyjących w zwykłej rzeczywistości i niemających nic wspólnego z rodziną królewską, są bardzo zaskakujące.

  1. Kobiety z rodziny królewskiej muszą nosić buty z zakrytymi noskami. Nawet jeśli są w ciąży, a ich stopy są spuchnięte, nie mogą sobie pozwolić na odkryte palce. Mógłby ktoś powiedzieć, że nie ma problemu, bo przecież w ciąży można założyć wygodne, rozciągające się sportowe obuwie. Jednak protokół zakłada, że kobieta musi się pokazywać w szpilkach.
  2. Rodzina królewska nie może pokazać oficjalnie zmęczenia lub znudzenia. Wszyscy muszą wyglądać na zadowolonych.
  3. Królowa Elżbieta musi wyrazić oficjalna zgodę na ślub z konkretną osobą, który chce zawrzeć członek rodziny królewskiej. Kobieta wychodząca za mąż (nieważne, czy jest członkinią rodziny królewskiej, czy nie) powinna mieć w bukiecie ślubnym mirt jako symbol tego, że jest godna zaufania.
  4. Członkowie rodziny nie mogą grać w grę planszową „Monopol” – prawdopodobnie dlatego, że gra wymaga nieco złośliwości wobec przeciwników.
  5. Następcy tronu nie powinni podróżować razem. Gdyby zdarzył się wypadek, następstwo tronu musi być zabezpieczone, a w ten sposób ma się większą pewność, że tylko jedna osoba ulegnie wypadkowi. Na przykład książę William, kiedy jego syn skończy 12 lat, nie będzie mógł z nim podróżować.
  6. Jedyną osoba w Wielkiej Brytanii, która może prowadzić samochód bez prawa jazdy, jest królowa Elżbieta.
  7. Jeśli królowa skończy posiłek lub przerwie go, wszyscy siedzący przy stole również muszą skończyć.
  8. Mały książę Jerzy nie może nosić spodni do 8. roku życia. Nosi szorty.

Protokół królewski – inne zasady

  1. Kto znajduje się w towarzystwie królowej, powinien stać wtedy, kiedy i ona stoi.
  2. Członków rodziny królewskiej nie należy dotykać, dlatego odpada przytulanie, obejmowanie ramieniem lub witanie się pocałunkiem w policzek.
  3. Podczas oficjalnych bankietów królowa Elżbieta II zawsze idzie jako pierwsza. Za nią idą kolejne osoby w następującej kolejności: książę Filip, książę Walii, księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge.
  4. Podczas zagranicznych wyjazdów członkowie rodziny królewskiej muszą być zaopatrzeni w czarny strój. To na wypadek, gdyby się okazało podczas ich nieobecności, że ktoś z członków rodziny zmarł.
  5. Kobiety muszą dygać przed królową. Dotyczy to także członkiń rodziny królewskiej.
  6. Do 2011 r. przyszłe małżonki lub małżonkowie członków rodziny królewskiej nie mogły być wyznania innego niż anglikańskie. Obecnie można brać śluby z osobami wyznania rzymskokatolickiego.
  7. Członkowie rodziny królewskiej nie głosują w wyborach.

Wydaje się czasem, że niektóre zasady protokołu królewskiego stanowią przerost formy nad treścią. Nigdy nie będziemy w skórze osób, które musza ich przestrzegać, jednak można się zastanowić, dlaczego te zasady są dla nich ważne. Rodzina królewska pełni bardzo reprezentacyjną funkcję. Gdziekolwiek się pojawia, prowadzi za sobą tłum reporterów. Wszelkie wpadki bardzo negatywnie oddziałują na jej wizerunek, zatem trudno się dziwić, że kieruje się takimi zasadami. Nawet jeśli niektóre wydają się grubą przesadą.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. 11 grudnia 2020

    […] jedną z najbardziej znanych rodzin na całym świecie. Obowiązują ją niecodzienne zasady, tzw. protokół królewski, które czasami przeciętnego człowieka mogą […]

  2. 17 listopada 2023

    […] Protokół królewski a rodzina królewska […]

Dodaj komentarz

Skip to content