fbpx

Książki o świętach – 5 propozycji dla dzieci i rodziców

Książki o świętach – 5 propozycji dla dzieci i rodziców

Książki o świętach to sporo propozycji. Jeśli chcesz wybrać te, które faktycznie niosą ze sobą jakieś przesłanie, zerknij na poniższe propozycje.

Książki o świętach – Charles Dickens

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna” – to chyba pierwsza pozycja, która przychodzi do głowy każdemu, kto zaczyna szukać w głowie książek kojarzących się ze świętami; szkolna lektura, którą można odkryć na nowo w dorosłym życiu. Opowiada historię starego skąpca Ebenezera Scrooge’a – bogatego i samotnego człowieka, którego nikt nie lubi. W Wigilię odwiedzają go trzy duchy, które próbują zapoznać go z istotą świąt i życia w ogóle. Sprawdźcie sami, czy uda im się przemienić zatwardziałego samotnika.
    Ta opowieść to jedna z najpiękniejszych historii w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Piękna historia, momentami wyciskająca łzy – w której można odnaleźć samego siebie. Jeśli nie pamiętasz jej treści, to okres przed świętami jest najlepszy do odświeżenia pamięci. Mimo że aspekt religijny nie jest tam mocno zaakcentowany, doskonale wprowadza w atmosferę świąt, przekazując prawdy o bliskości z drugim człowiekiem, przebaczeniu i miłości.
  • Na drugim miejscu kolejna pozycja Charlesa Dickensa – nieco mniej znana. To „Opowieści wigilijne. Czym jest dla nas Boże Narodzenie”. Książka stanowi zbiór kilkunastu opowieści związanych ze świętami, pokazujących je z rożnych perspektyw (np. z perspektywy choinki). Są to moralne przypowieści, które i dziś możemy uznać za aktualne. Zdecydowanie wpisuje się w serię „książki o świętach z przesłaniem”.

Książki o świętach – wiersze

  • Julian Tuwim „Choinka” – to wiersz jednego z najbardziej znanych autorów wierszy dla dzieci zaprezentowany w formie książki. Wiersz nie jest długi i udało się go przedstawić z wykorzystaniem przepięknych obrazków, które oddziałują na wyobraźnię. Dzieci zachwycą one aktualnością, a dorosłym pozwolą wrócić do lat dzieciństwa.

Książki o świętach – inne

  • Astrid Lindgren, Ilon Wikland „Boże Narodzenie w Bullerbyn” – kolejna część jednej z najbardziej znanych opowieści dzieciństwa. Bullerbyn to cudowne miejsce, w którym mieszkają i dorastają dzieciaki. W tej książce Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin wprowadzają nas w klimat świat obchodzonych w Szwecji – trochę podobnie, a trochę inaczej niż u nas. Takie same są pierniczki i choinka, ale pojawia się sporo innych zwyczajów, które warto poznać.
  • Charlotte Grossetete „24 opowieści w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. U stóp choinki” – to 24 opowiadania, opowiastki i historyjki do poczytania przed snem. Jeśli przed Bożym Narodzeniem już nie zdążycie, możecie z powodzeniem czytać je w okresie świątecznym – który w polskiej kulturze trwa przecież aż do 2 lutego.

Opowieści w sam raz na wigilijny wieczór. Wyobraź sobie teraz, że siedzicie całą rodziną w wigilijnej atmosferze przy zapalonej choice, przytulając swoje dzieci i razem zagłębiacie się w świąteczne historie napisane przez znanych autorów. To będzie wspaniały czas nie tylko dla najmłodszych, ale i dla starszych – wspólnie odkryjecie prawdziwe przesłanie świąt. Książki o świętach mogą się dla Was stać świetnym wypełnieniem chwil, których nie spędzacie przy świątecznym stole. Książki o świętach to najlepsze przygotowanie do świąt. Dzięki nim wprowadzisz swoje dzieci w ten wyjątkowy okres w roku, a także sama poczujesz, o co tak naprawdę chodzi w święta.

Zobacz również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content