fbpx

Sukcesja tronu brytyjskiego – kto będzie rządził po królowej Elżbiecie?

Sukcesja tronu brytyjskiego – kto będzie rządził po królowej Elżbiecie?

Sukcesja tronu brytyjskiego jest jednym z najciekawszych tematów, którymi żyje świat. Zwłaszcza po emisji czwartego sezonu serialu „Crown”.

Brytyjska rodzina królewska jest jedną z najbardziej znanych rodzin na całym świecie. Obowiązują ją niecodzienne zasady, tzw. protokół królewski, które czasami przeciętnego człowieka mogą dziwić.

Cechą charakterystyczną brytyjskiej rodziny królewskiej jest fakt, że z pokolenia na pokolenie trzyma się zwyczajów, które pozwalają jej na trwanie przy powierzonych zadaniach. Jednym z nich jest dziedziczenie tronu, które miało przechodzić z ojca na syna (zakładano pierwszeństwo mężczyzn przed ich żeńskim rodzeństwem). Dzisiaj, mimo nieco zmienionej formy, sukcesja tronu brytyjskiego nadal jest ściśle przestrzegana.

Królowa Elżbieta II pełni funkcję monarchini od 1952 r. Dzisiaj ma 94 lata i jest najdłużej panującym monarchą Zjednoczonego Królestwa (a także na świecie). Z racji jej wieku oraz z uwagi na to, że losy rodziny królewskiej są śledzone na całym świecie nie dziwi fakt, że zwiększa się liczba zainteresowanych tym, kto po niej obejmie urząd.

Sukcesja tronu brytyjskiego

W 2011 r. zmieniono podstawy prawne dotyczące dziedziczenia tronu. Zapewne nie bez wpływu pozostawał fakt, że obecny monarcha to kobieta.

Rok 2011 obfitował w zmiany:

  • zniesiono primogeniturę męską – młodszy syn nie poprzedza swojej starszej siostry (czyli starszej córki) w kolejce do tronu (zasada dotyczy urodzonych po 28 października 2011 r., czyli nie obejmuje siostry księcia Karola – księżniczki Anny, która nadal pozostaje w kolejce niżej od swoich młodszych braci),
  • podjęto decyzję, że poślubienie katolika nie odsuwa od dziedziczenia, dotyczy także małżeństw zawartych wcześniej, o ile kandydat do tronu żyje,
  • zdecydowano, że monarcha wyraża zgodę na ślub jedynie pierwszych sześciu kandydatów do tronu (z tym, że małżeństwa zawarte przez pozostałych kandydatów do tronu bez zgody monarchy nie powodują eliminacji ich i ich potomstwa z linii sukcesji).

Sukcesja tronu brytyjskiego – kolejność

Zatem zgodnie z powyższymi zasadami pierwszy w kolejce do tronu jest najstarszy syn królowej Elżbiety i księcia Filipa – Karol, książę Walii.

Dalsza kolejność wygląda następująco:

2. Książę Wilhelm, potocznie nazywany Williamem, książę Cambridge
3. Książę George, pierworodny syn księżnej Kate i księcia Williama
4. Księżniczka Charlotte, córka księżnej Kate i księcia Williama
5. Książę Louis, najmłodsze dziecko księżnej Kate i księcia Williama
6. Książę Harry, czyli Książę Henryk z Walii – mimo że zrzekł się obowiązków królewskich wraz ze swoja rodziną, nadal płynie w nim królewska krew, w związku z czym znajduje się w kolejce do tronu
7. Archie, syn księcia Harry’ego
8. Książę Andrzej, młodszy brat księcia Karola
9. Księżniczka Beatrycze, córka księcia Andrzeja
10. Księżniczka Eugenia, córka księcia Andrzeja
11. Książę Edward, trzeci syn królowej Elżbiety

Co ciekawe, młodsza siostra księcia Karola (starsza o 10 lat od księcia Andrzeja) jest dopiero 14. w kolejce do tronu.

Lista pretendentów do tronu Wielkiej Brytanii jest dużo dłuższa. Obejmuje prawie 6 tysięcy osób, wśród których są również Polacy. Gdyby książę Karol zmarł wcześniej niż jego matka, wówczas pierwszy w kolejce do tronu automatycznie byłby książę William.

Co po śmierci królowej?

Na wypadek śmierci królowej Elżbiety II jest już przygotowany szczegółowy plan. Rozpocznie się wtedy operacja pod kryptonimem London Bridge.

Po śmierci Elżbiety II jej prywatny sekretarz Edward Young niezwłocznie przekaże wiadomość premierowi. Jej treść będzie brzmiała: „The London Bridge is down” („Runął most londyński”). 15 minut później o śmierci królowej zostaną powiadomione rządy 15 państw, których głową jest ona głową. Następnie informacja zostanie przekazana pozostałym 36 państwom członkowskim Wspólnoty Narodów.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 18 grudnia 2020

    […] Sukcesja tronu brytyjskiego – kto będzie rządził po królowej Elżbiecie? […]

Dodaj komentarz

Skip to content