fbpx

Pracuj zdalnie. Zabawy dla dzieci w domu

Zabawy dla dzieci w domu to morze możliwości. Jest mnóstwo pomysłów na to, jak zagospodarować dzieciom czas w domu i jednocześnie mieć trochę czasu na pracę.

Zabawy dla dzieci w domu podczas pracy zdalnej

Praca zdalna to specyficzny rodzaj pracy, ponieważ w pewnym sensie sama jesteś sobie szefem. Musisz się zmobilizować, żeby wstać z łóżka o określonej porze i wykonać obowiązki na tyle szybko, by mieć popołudnie dla siebie. Ale to nie wszystko. Jeśli pracujesz zdalnie ze względu na dzieci, musisz też je wziąć od uwagę, planując rozkład dnia.

Jedni pracują, kiedy dzieci śpią, inni – kiedy są one obok. Jeśli jesteś tym drugim przypadkiem, to musisz wyposażyć się w szeroki wachlarz aktywności, które mogą podejmować Twoje dzieci, podczas gdy Ty pracujesz. Zabawy dla dzieci w domu mogą być tak samo inspirujące jak te w przedszkolu. A może nawet bardziej?

Zabawy dla dzieci w domu – pomysły

  1. Stwórz dziecku kącik do czytania

Najlepiej, by był wyposażony w meble dopasowane do wieku dziecka. Mały fotel z wygodnym oparciem, podnóżek i komfortowe podparcie dla rąk. No dobrze, nie przesadzajmy. Wystarczy stolik i krzesło. Rozłóż przed dzieckiem wszystkie książki, jakie ma. Może niektóre sobie przypomni. Niech wybiera, co chce czytać i samodzielnie organizuje swój czas. Jeśli ma z tym problem (bo na przykład jest jeszcze małe), to wykorzystaj sprzęt audio – daj dziecku książki z obrazkami, a włącz bajkę czytaną przez lektora w tle.

  • Budowanie bazy

Zabawy dla dzieci w domu nie mogą obyć się bez budowania bazy! Aby zajęło to dzieciom dużo czasu, daj im wszystkie koce i prześcieradła, jakie masz. Udostępnij im krzesła i co tylko sobie zamarzą, żeby stworzyć bazę nad bazy. Oczywiście doglądaj, czy nic złego się nie dzieje. Kiedy baza już powstanie, daj im latarki, aby mogły spędzić czas na opowiadaniu sobie ciekawych historii.

  • Robienie zakupów

Lubisz robić zakupy? Jeśli tak, to pewnie zajmuje Ci to niemało czasu. Tak samo sporo czasu może na zakupach spędzić dziecko – oczywiście na zabawowych zakupach. Zanim siądziesz do pracy, przygotuj dziecku wszystkie potrzebne przedmioty lub poradź, co samo powinno przygotować. W zasadzie możecie wykorzystać wszystkie zabawki, jakie ma – przecież kupić można wszystko. Stwórzcie sklepową ladę, pożycz dziecku swoje torby na zakupy wielkokrotnego użytku (przy okazji ucząc proekologicznych zachowań) i zabawa może się zaczynać!

Jeśli dziecko jest duże (np. 6 lat), wystarczy, że podrzucisz mu pomysł, a ono powinno samo znaleźć odpowiednie pomoce do zabawy.

W przypadku młodszych dzieci sprawdzi się zastosowanie zasad opartych na metodzie Montessori, np. nawlekanie koralików lub guzików na sznurek, malowanie palcami, przesypywanie mąki przez sitko.

Wszystkie opisane zabawy dzieci mogą wykonywać w pokoju obok lub będąc blisko Ciebie.  Nie są one na tyle głośne, by Ci przeszkadzać. Jednak jeśli wolisz całkowity spokój, poproś dzieci, by samodzielnie bawiły się w swoim pokoju, a Ty co jakiś czas sprawdzaj, czy wszystko w porządku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content