fbpx

Metoda Montessori w Twoim domu

Metoda Montessori pochodzi od nazwiska jej twórczyni. Maria Montessori to kobieta żyjąca końcem XIX w., która zrewolucjonizowała system edukacji we Włoszech. Dzisiaj jej metody wykorzystywane są na całym świecie. Na pewno obiło Ci się o uszy to nazwisko, ponieważ stanowi pewnego rodzaju synonim edukacji.

Maria Montessori – fenomen światowy

Maria Montessori studiowała medycynę i była pierwszą kobietą, która ukończyła ten kierunek na Uniwersytecie Rzymskim. Znana jest opowiastka o tym, jak studentka, spacerując po ulicy, zobaczyła bawiące się kawałkiem papieru bezdomne dziecko. Ten widok bardzo podziałał na jej wyobraźnię. W jej umyśle powstała idea, której kobieta podporządkowała całe swoje życie.

Z dziećmi spotykała się także w zakładzie dla obłąkanych, gdzie posyłano dzieci mające trudności w uczeniu się. Nie było tam żadnej przestrzeni do zabawy, dlatego dzieci bawiły się… okruchami chleba. Obserwacja dzieci pozwoliła jej stworzyć specjalne zabawki pozwalające na prawidłowy rozwój dziecka. Okazało się, że metoda była trafiona, a dzieci uznane za niemogące żyć w społeczeństwie zaczęły prawidłowo się rozwijać i… trafiały do normalnych szkół.

Jej sposobem nauczania zainteresował się nawet Benito Mussolini. Zaczął propagować jej metody w szkołach. Kiedy w 1931 r. ogłosił, że wszyscy nauczyciele mają być wierni faszyzmowi, Maria wyjechała z kraju, nie zgadzając się na to. Wynikiem tego było zamknięcie wszystkich szkół edukujących według metody Montessori w całych Włoszech.

Dlaczego kobieta żyjąca w XIX w. do dziś jest ceniona w świecie edukacji na całym świecie? Ponieważ miała dar obserwacji, który pozwolił jej – bez narzędzi oraz badań – stworzyć system edukacji sprawdzający się dzisiaj. Jego skuteczność jest potwierdzana przez współczesne badania neurobiologiczne.

Metoda Montessori na co dzień

Nie musisz posyłać dziecka do szkoły, która uczy w duchu metody Montessori. Jeśli w Twojej okolicy takiej nie ma lub po prostu Cię na nią nie stać, spróbuj wprowadzać elementy metody Montessori w swoim domu, samodzielnie pracując z dzieckiem i mając z tego bardzo dużo przyjemności.

Po pierwsze zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • szacunek do dziecka,
  • dobranie aktywności do jego możliwości,
  • obserwowanie dziecka i jego postępów.

Pamiętaj też, by nie podchodzić do wdrażania metody zbyt ambitnie, bo to może zniechęcić dziecko. To ono ma się dobrze bawić i jego potrzeby mają być spełnione. Jeśli będziesz chciała usilnie przeskakiwać kolejne stopnie rozwoju, dziecko niekoniecznie będzie podążało za Tobą.

Jakie zabawy dla dzieci można wykorzystać w duchu metody Montessori?

  • Przesypywanie ziaren, grochu, makaronu z jednego pojemnika do drugiego,
  • Wybieranie konkretnych przedmiotów: pomieszaj groch i makaron; zadaniem dziecka jest wybranie grochu do pojemnika itd.,
  • Rysowanie kształtów w mące ziemniaczanej,
  • Przesypywanie mąki przez sitko,
  • Segregowanie kolorowych guzików,
  • Zbieranie guzików przez rękawiczkę,
  • Dmuchanie przez słomkę rozsypanej bułki tartej lub ryżu.

To świetne zabawy dla dwulatka, trzylatka, a także dla starszych dzieci. Sama też będziesz się dobrze bawić.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Skip to content