fbpx

Ciekawostki psychologiczne – interesujące badania

Ciekawostki psychologiczne – interesujące badania

Ciekawostki psychologiczne znacznie zmieniają odbiór rzeczywistości. Dowiedz się, jakie ciekawe inicjatywy badawcze podejmowano w ubiegłym stuleciu. Niektóre z nich trwają do dziś.

Psychologia to bardzo zawiła nauka. Odnosi się do ludzkiego umysłu i bada zależności między zachowaniem a psychiką ludzką. Jak mówi profesor Philipp Zimbardo, współczesna psychologia bardziej skupia się na pozytywnych aspektach wynikających z ludzkiej psychiki. Zamiast mówić o tych negatywnych jak traumy czy inne zaburzenia psychiczne, więcej skupia się na tym, jak zapobiegać pojawianiu się problemów natury psychologicznej.

Ciekawostki psychologiczne – znane eksperymenty

Eksperyment z piankami

W latach 60. XX w. przeprowadzono tzw. eksperyment z piankami. Kilku czterolatków posadzono przy stoliku, na którym znajdowała się położona na talerzyku cukrowa pianka. Dostali wybór: mogą zjeść piankę, jeśli mają na to ochotę, lub poczekać 15 minut, a wtedy dostaną jeszcze jedną piankę (miała być nagrodą za cierpliwość). Nie wszystkie dzieci zdołały wytrzymać kwadrans i zjadły słodkości przed czasem. Wszystkie zostały odnalezione wiele lat później. Okazało się, że te z nich, które skusiły się na piankę wcześniej, także w dorosłym życiu nie potrafią się powstrzymać przez poważniejszymi rzeczami, częściej cierpią na otyłość. Dzieci, które wytrzymały 15 minut, odnoszą z kolei większe sukcesy zawodowe, nie miały problemów z narkotykami itd.

Eksperyment miał pokazać, jak wielka jest zależność między cierpliwością i czekaniem, które ujawniają się już w dzieciństwie, a osiągnięciami w dorosłym życiu.

Eksperyment więzienny

Profesor Philipp Zimbardo w 1971 r. przeprowadził eksperyment, który miał pokazać, jak władza zmienia człowieka. W tym celu w piwnicach uniwersytetu zaaranżowano więzienie. Wybrano też mężczyzn, którzy byli osadzonymi, i tych, którzy byli strażnikami. Strażnicy mieli dbać o porządek, a jednocześnie nie używać przemocy wobec więźniów. Eksperyment trwał zaledwie kilka dni, ponieważ już po tym czasie więźniowie zbuntowali się przeciw strażnikom. Strażnicy z kolei zaczęli stosować wobec nich kary (np. robienie pompek) za nieegzekwowanie rozkazów. Kiedy kary dochodziły do nękania psychicznego, przerwano eksperyment. Stało się jasne, że łatwo zdobyta władza potrafi zmienić charakter człowieka o 180 stopni.

Eksperyment harwardzki

Jednym z najdłużej prowadzonych eksperymentów w historii psychologii jest eksperyment harwardzki, który trwa nieprzerwanie od 75 lat. 700 studentów tej uczelni wypełniało kwestionariusze co 2 lata. Wyniki zebranych danych są następujące:

  • osoby, które nie czuły się kochane, nie odczuwały satysfakcji ze swoich osiągnięć zawodowych, nawet jeśli cieszyły się dobrym zdrowiem,
  • problemy alkoholowe w związku powodują jego niszczenie i jest najczęstszą przyczyną rozwodów.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 12 listopada 2020

    […] Ciekawostki psychologiczne – interesujące badania […]

Dodaj komentarz

Skip to content