fbpx

Byle gustownie! Jak się ubrać na chrzest

Kwestia, jak się ubrać na chrzest, może sprawiać problem, jeśli ktoś rzadko uczestniczy w tego typu uroczystościach. Ze smakiem, gustownie i niewyzywająco – to tak pokrótce, a szczegóły poniżej.

Strój na chrzest – kościelne kanony

Chrzciny to nie ślub, który może odbywać się w kościele, w urzędzie albo w plenerze. Chrzciny to nie wesele, na które idziesz potańczyć. Chrzciny to uroczystość typowo kościelna, wiec trzeba się na nie stosownie ubrać. Wcale nie oznacza to, że nie ma wyboru. Wybór oczywiście jest. Trzeba tylko zastosować się do pewnych kanonów, jakie rządzą po pierwsze w kościele, a po drugie na uroczystości, na której w centrum uwagi jest dziecko.

Ale tyle teorii, teraz konkrety. Jeśli sukienka, to nie mini. Przed kolano – jak najbardziej, ale ze smakiem. W kościele, gdzie panuje sfera sacrum, niemile widziane są też zbyt odsłonięte ramiona. Jeśli strój jednak ma szelki, to dobrze jest założyć coś na nie, aby je ze skromnością ukryć. Najlepiej sprawdzi się żakiet/marynarka z krótkim (w lecie) lub długim rękawem (wiosna, jesień, zima). Źle postrzegany będzie też strój złożony z mieniących się cekinów, bo taki sprawdzi się raczej w sylwestra.

Zdarzyło mi się kiedyś być na chrzcie, na którym rodzice i chrzestni byli ubrani tak, że ich fotograf wyglądał stosowniej do okazji.  Żeby nie popaść w skrajność w drugą stronę, trzeba sobie uświadomić, że chrzest to wydarzenie ELEGANCKIE. Dlatego lepiej nie iść w wytartych dżinsach i zwykłym topie – nawet jeśli na dole całości dopełniają szpilki. To nie ten styl!

Ktoś może powiedzieć, że kościół to nie miejsce do strojenia się. To fakt, jednak strój z dawien dawna wyraża szacunek do obchodzonej uroczystości, do innych osób, do jubilatów czy solenizantów. Dlatego także i na chrzest można wybrać cos modnego, gustownego i pasującego do danej osoby.

Zobacz również: Jak dobrać ubranie do sylwetki typu gruszka

 Jak się ubrać na chrzest? – porady dla mam

Mama to zaraz po dziecku najbardziej zwracająca uwagę osoba podczas chrztu. Zatem zgodnie z myślą amerykańskiego jubilera Harry’ego Winstona – Ludzie będą się gapić. Spraw, by ta chwila, którą na to poświęcą, była warta ich czasu – tak ważne jest, aby ubrała się na poziomie, wyrażając tym samym podniosłą rolę, jaką pełni tego dnia. 

Droga mamo, masz dwa wyjścia: ubrać sukienkę/spódnice albo też spodnie. Choć bardziej kobieca będzie pewnie ta pierwsza wersja, to spodnie, o ile wybierzesz z tych eleganckich, a nie dżinsów, także spełnią swoją funkcję.

Musisz pamiętać o jednym – niech Twój ubiór wyraża radość. Nie ubieraj się na czarno. A jeśli wybierzesz czarne spodnie czy sukienkę, to przełam taki element białą marynarką, apaszką czy kolorowymi butami. Piszę nie bez doświadczenia, bo na chrzest własnej córy ubrałam czarny kombinezon, białą marynarkę i pudrowo różowe buty na wysokim obcasie. Oprócz czarnego wszystkie kolory nadają się na tę okazję – z tym, że trzeba je umiejętnie połączyć. Żółty z niebieskim nadaje się bardziej na wesele niż na chrzest, za to czerwony z granatowym to połączenie idealne! Delikatnym zwrotem w stronę białego (zapewne) stroju dziecka będą pastelowe kolory na mamie! I utaj można już dowolnie mieszać, bo wszystkie będą lekko zgaszone: niebieski, zielony, różowy, żółty, brązowy.

TAK!

NIE!

marynarka z krótkim lub długim rękawem

odsłonięte ramiona

sukienka/spódnica

spódniczka mini

eleganckie spodnie

dżinsy i top

czerń przełamana jasnymi kolorami

czarny strój

kolory stonowane i pastelowe

kolory zbyt żywe i źle zestawione

wygodne ubranie do karmienia

ubranie opinające

 

Mamy rzadko zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Dodam, że sama o nim nie myślałam, ale za drugim razem już będę mieć doświadczenie. Wygoda. Przez około godzinę będziesz trzymać dziecko na rękach. Przydałoby się czuć się na tyle komfortowo, żeby go nie wypuścić – najlepiej nie kusić się na zbyt opinające ciuchy. No chyba że zechcesz oddać ten zaszczyt mężowi, to możesz ubrać co tylko przyjdzie Ci do głowy.

Przy kwestii wygody trzeba jeszcze zwrócić uwagę, czy w wybranym ubraniu da się karmić Malucha. Wiele mam karmi piersią, wiec i to trzeba zaplanować. Najlepiej sprawdzi się tutaj góra z dekoltem w literkę V albo z gumką, bo można szybko i łatwo opuścić materiał przy karmieniu.

 

Przeczytaj również: Jak się ubrać na wesele?


Mama chrzestna i pozostali goście

Mama chrzestna to po mamie kolejna ważna osoba, na którą zwrócą się oczy zainteresowanych (i tych zbyt zainteresowanych także). Aspekty tego, jak się ubrać na chrzest, w tym przypadku są takie same z tym, że mama chrzestna musi pamiętać, żeby nie przyćmić swoim wyglądem mamy Malucha.

I wreszcie kilka słów o tym, jak się ubrać na chrzest, dla tych pan, które będą zwykłymi (bez urazy) gośćmi. W tym przypadku kłopot jest najmniejszy, bo szeregowi goście nie są pod ostrzałem zbyt wielu żądnych sensacji spojrzeń. Ubiór powinien być jak najbardziej elegancki, choć nie musi być sztywny. Zatem zestaw bluzka+spódnica albo bluzka+spodnie nie będzie żadnym faux pas.

 

Moda modą, ale to styl gra najważniejszą rolę w kwestii kreowania wyglądu i dostosowywania go do konkretnych okoliczności. Chrzest rządzi się swoimi prawami. Ma dwa symbole – kościół i dziecko, dlatego ubiór musi być elegancki i wyrażać szacunek do tych symboli.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 23 lutego 2019

    […] Jeśli chcesz zadbać o swój outfit, to zdefiniuj własny styl. Trzymając się go, łatwiej dobierać do siebie ubrania i tworzyć przydatne zestawy na każdą okazję. […]

Dodaj komentarz

Skip to content