fbpx

Kierki – gra karciana

Kierki – gra, która jest jedną z najpopularniejszych i najstarszych gier karcianych w Polsce. Znana jest w naszym kraju już od czasów staropolskich.

Kierki – gra znana od wieków

Karty znacząco wpłynęły na rozwój hazardu. Na wstępie warto zacytować słowa Jędrzeja Kitowicza, polskiego historyka i pamiętnikarza, który tak wypowiadał się o kartach:

„Tak zaś chęć do grania w karty nagle i mocno opanowała cały naród, iż ledwo kogo nalazł z pierwszych i ostatnich, którzy by się nimi bawić nie lubili. Z panów zaś wielkich i paniczów kto nie znał kart, kto się nie mógł pochwalić, że (…) nie przegrał lub nie wygrał w karty sta jednego i drugiego tysięcy, a miał po temu fortunę, ten był poczytany za grubianina i żmindę”.

Kierki to gra znana już w okresie staropolskim, ale pod inną nazwą. Ta dawna gra w karty nazywana była chapanką.

Kierki – gra inna niż wszystkie

Kierki – gra, która jest nieco inna niż inne gry karciane, ponieważ charakteryzuje się w pewnym sensie odwrotnymi zasadami. Zwykle jest tak, że gracz powinien pozbyć się wszystkich kart i zdobyć jak najwięcej punktów. W tym przypadku jego zadaniem jest zdobywanie… jak najmniejszej liczby punktów.

Aby zagrać, konieczna jest talia 52 kart. Jest to gra dla 4 osób. Całość obejmuje 11 rozdań.

Istnieje kilka odmian gry w kierki. Gra jest na tyle rozpropagowana, że można w nią grać nie tylko tradycyjnie, z wykorzystaniem papierowych kart, Można ją też znaleźć w systemie Windows czy na różnych platformach internetowych.

Kierki – gra w systemie Windows

Na początku następuje rozdanie kart, po którym każdy z graczy musi wybrać trzy swoje karty, a następnie podać je kolejnemu graczowi (odbywa się to, zanim gracz zobaczy swoje karty). Pierwsza lewa rozpoczyna się wtedy, gdy po przekazaniu kart gracz posiadający dwójkę trefl wykłada ją na stół. Lewę wygrywa ten gracz, który daje najwyższą kartę koloru karty rozpoczynającej lewę. Rozdanie kończy się zdobyciem 1 punktu przez gracza, który zebrał lewa oraz zdobyciem 13 punktów przez gracza, który zdobył damę pik. Jeśli gracz zdobędzie wszystkie punktowane karty, dostaje premię – 26 punktów. Jeśli po rozdaniu wyłonił się gracz, który zdobył powyżej 100 punktów, to gra się kończy. Zwycięzcą rozgrywki jest ten gracz z najmniejszą liczbą punktów.

Gra w kierki ma sporo zasad. Należy je dobrze zrozumieć przed zasiadaniem do rozgrywki. Jak zwykle w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest spróbowanie swoich sił z kimś, kto zna zasady. Dzięki temu można się z nimi swobodnie zapoznać.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content