fbpx

Zasady gry w tysiąca

Zasady gry w tysiąca są dość złożone. Zyskał on potężne grono miłośników, a sama gra w tysiąca jest jedną z najlepszych rozrywek, jakie można podjąć nawet przy świątecznym stole. Poniżej prezentujemy skrót zasad.

Tysiąc – zasady gry

W tysiąca może grać dwie, trzy lub cztery osoby. Zwycięża ten, kto pierwszy zdobędzie 1000 punktów. Potrzebna jest talia 24 kart.

Każda karta ma wartość punktową:

–       as – 11 pkt,

–       10 – 10 pkt,

–       król – 4 pkt,

–       dama – 3 pkt,

–       walet – 2 pkt,

–       9 – 0 pkt.

Karty króla i damy w tym samym kolorze wykorzystywane są do meldunków.

Zasady gry w tysiąca – rozdanie

Jeden gracz rozdaje karty. Ich liczba jest uzależniona od liczby graczy. Po rozdaniu każdy z graczy bierze swoje karty do ręki, nie pokazując ich innym.

Podczas rozdania kart graczom rozdający musi odłożyć 3 karty na musik. Nie można położyć na musika pierwszej oraz ostatniej karty z rozdania.

Zasady gry w tysiąca – licytacja

Po rozdaniu kart graczom następuje licytacja, czyli losowanie rozpoczynającego, który dzięki temu ma przewagę. Musi on przewidzieć, ile może wygrać i podać konkretną liczbę. Sprawdza też, ile może złożyć meldunków.

Gracz siedzący po lewej stronie rozdającego rozpoczyna licytację słowem „sto” (nawet jeśli nie da rady tylu ugrać). Kolejni gracze mogą go przelicytować o 10 lub też zablokować innych graczy, licytując np. 140. Licytacje powyżej 120 są możliwe tylko, jeśli ma się na ręce jakiś meldunek. Można też spasować, ale wówczas nie można dalej uczestniczyć w tej licytacji.

Ten, który poda najwyższą liczbę, jest rozpoczynającym. Jeśli wygra, zabiera musik.

Zasady gry w tysiąca – rozgrywka, czyli zbieranie lewa

Grę rozpoczyna rozpoczynający. Wykłada na stół jedną kartę, a reszta uczestników dokłada po jednej. Należy dorzucać karty do koloru pierwszej i muszą być one większe niż leżąca na stole. Lewa jest zabierana przez tego gracza, który położył najwyższą kartę. Ten sam gracz rozpoczyna następną lewę.

Zasady gry w tysiąca – podliczanie

Każdy gracz podlicza zdobyte punkty z zameldowanych meldunków i ze zdobytych z kart ze stołu.

Rozpoczynający musi sprawdzić, czy zdobył tyle punktów, ile deklarował. Jeśli tak, są one dopisywane do jego wyniku; jeśli nie, odejmuje się je. Punkty zaokrągla się do 10, chyba że jest ich mniej niż 5, to w dół.

Gry karciane to doskonała rozrywka. Aby zrozumieć zasady gry w tysiąca, najlepiej po prostu rozpocząć rozgrywkę z kimś, kto je zna. Jest tutaj dość dużo szczegółów i są one dość skomplikowane, jednak kilka prób pozwoli je zapamiętać.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. 18 czerwca 2020

    […] Zasady są proste. Dużo prostsze niż zasady gry w tysiąca. Przeczytaj, a być może okaże się, że znasz tę grę. Pozostanie tylko odkurzyć talię kart i […]

  2. 18 czerwca 2020

    […] opisie zasad skupimy się na właśnie na tym najbardziej znanym. Są one dużo prostsze niż np. zasady gry w tysiąca. To gra na dwie talie […]

Dodaj komentarz

Skip to content