fbpx

Dawna gra w karty

Dawna gra w karty niewiele różniła się od tej, która znamy dzisiaj. Różnił się natomiast materiał, z którego były one wykonane (nie znano wtedy plastiku). Poza tym dzisiaj dostępne są także gry karciane online, czego dawniej zdecydowanie nie znano.

Dawna gra w karty – trochę historii

Gry karciane stanowią bardzo popularny rodzaj rozrywki. Najczęściej wykorzystywaną talią jest ta licząca 52 karty, chociaż istnieją też liczniejsze talie.

Gra w karty znana jest od wieków. Jej początki to okres około X wieku. Znana jest historia o księżniczce Tongchang (z dynastii Tang), która miała grać w gry z liści. Opis tej czynności został stworzony przez nadwornego pisarza dynastii.  

W Europie karty znalazły się dzięki drodze handlowej i prawdopodobnie odbyło się to wcześniej niż to oficjalnie przyjęte (czyli w XIV w.). Od tej pory gra w karty jest w Europie jedną z najbardziej tradycyjnych rozrywek, ale też sposobem na łatwy zarobek.

Dawna gra w karty – pikieta

Jedną z najstarszych gier karcianych jest pikieta. To gra towarzyska dla dwóch osób. Pochodzi z Francji. Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy – Charlesa Picqueta.

Wykorzystuje się do niej 32 karty (od siódemek do asów). Gracze na początku otrzymują po 12 kart. Reszta kart jest rozdzielona miedzy rozdającego i jego przeciwnika (pierwszy otrzymuje trzy karty, drugi pięć), ale znajdują się one w zakrytych talonach. To moment na ewentualne zgłoszenie tzw. białej dziesiątki, która daje 10 punktów (kiedy gracz nie ma króla, damy ani waleta, a ma dziesiątkę w danym kolorze).

Po rozdaniu nadchodzi kolej na wymianę. Przeciwnik ma szansę wymienić pięć kart z ręki na karty z zakrytego talonu. Karty z ręki ma prawo podejrzeć. Rozdający z kolei może w tej turze wymienić dowolną ilość kart ze stołu, a pozostawione może podejrzeć.

Kolejny etap to licytacja, czyli zgłaszanie posiadanych najdłuższych kolorów, sekwensów i kompletów. Najpierw punktuje się (według kart w kolorze) kolory (gdy liczba kart jest równa, wygrywa ten gracz, którego kolor ma większą wartość punktową), potem sekwensy. Punktacja sekwensów przebiega tak:

  • najdłuższy sekwens oktawa (8 kart) – 18 punktów,
  • septa (7 kart) – 17,
  • seksta (6 kart) – 16,
  • pinta (5 kart) – 15,
  • kwarta (4 karty) – 4,
  • terc (3 karty) – 3.

Gdy liczba kart jest równa, wygrywa ten gracz, który zaczynał sekwens od wyższej karty. Następnie następuje licytacja kompletów (trójek i karet). Cztery karty warte są 14 punktów, a trzy – 3 punkty. Jeśli liczba kart w komplecie jest równa, wygrywa komplet złożony z wyższych kart.

Jeśli podczas licytacji kolory i sekwensy są sobie równe w wartościach kart, wówczas żaden z graczy nie ma punktu. W kompletach natomiast w takiej sytuacji liczy się starszeństwo kart.

Jeśli podczas licytacji gracz wykorzystał wszystkie karty, dostaje dodatkowe 20 punktów. A jeśli gracz uzyskał przynajmniej 30 punktów, a jego przeciwnik ma 0, wówczas dostaje dodatkowe 60 punktów.

Dawna gra w karty pikieta – rozgrywka

Ostatni etap to rozgrywka, którą według zasad rozgrywa przeciwnik rozdającego. Wzięcie lewy jest możliwe, wziąwszy pod uwagę starszeństwo kart. Mona dorzucać do koloru, ale nie ma możliwości przebijania starszą kartą. Każde wyjście to 1 punk. Każde wzięcie lewy to także 1 punkt. Ostatnie wyjście i ostatnia lewa to 2 punkty. Rozgrywkę wygrywa ten, kto wziął więcej niż połowę lew (otrzymuje się wtedy 10 punktów), a jeśli jeden gracz wziął wszystkie lewy, wówczas otrzymuje 40 punktów. Jeśli w trakcie rozgrywki gracz zdobędzie 30 punktów (razem z licytacją), to gdy jego przeciwnik ma 0 punktów, ten dostaje dodatkowe 30 punktów.

Zwycięstwo należy do tego gracza, który ma więcej punktów za licytację i rozgrywkę. Jeśli zwycięzca uzyskał mnie niż 100 punktów, dostaje dodatkowe 100 i odejmuje mu tyle punktów, ile ma przeciwnik. Jeśli zwycięzca zdobył więcej niż 100 punktów, wówczas dostaje dodatkowe 100 i jeszcze dolicza sobie punkty przeciwnika.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 20 czerwca 2020

    […] to gra znana już w okresie staropolskim, ale pod inną nazwą. Ta dawna gra w karty nazywana była […]

Dodaj komentarz

Skip to content