fbpx

Gry karciane – pasjans

Pasjanse karciane są jednymi z naszych ulubionych gier karcianych. Jest bardzo dużo rodzajów pasjansa podzielonych na jedną lub dwie talie kart, np. Pająk, Pasjans Dżokerowy, Trojaczki, Dywan, Robin. Co ciekawe, jest to gra przewidziana dla jednej osoby, dlatego nawet jeśli spędzasz czas samotnie, możesz dobrze się bawić. Ogólne zasady tej gry polegają na tym, by ułożyć karty w odpowiedniej sekwencji według zadanych w konkretnym rodzaju gry reguł.

Historia pasjansów karcianych

Pasjanse karciane rozwinęły się na potrzeby… wróżenia z kart. Zakładano, że ułożenie kart w losowym porządku (po uprzednim przetasowaniu) spowoduje odkrycie przed osobą jej przyszłych losów. Sprzyjały temu figury, które znajdują się na kartach – głównie króle i damy. Na początku faktycznie opierano się na tym, co przypadkowo pokazały karty. Z czasem jednak zaczęto dopatrywać się w tym korzyści, zwłaszcza materialnych, dlatego pasjanse karciane miały za zadanie sprawić przyjemność odbiorcy szukającemu swojej przyszłości.

Ojczyzną tych gier karcianych jest Francja. Pojawiły się tam w XVII w. Okres rewolucji francuskiej sprzyjał rozwojowi pasjansów zwłaszcza w środowisku kobiet dworskich oraz więźniów – jedna i druga grupa nie miały zbyt wielu pomysłów i możliwości na rozrywkowe zajęcia. Wielkimi miłośnikami pasjansów karcianych wśród Polaków byli m.in. Juliusz Słowacki i Józef Piłsudski.

Dzisiaj dostępne są przeróżne wersje pasjansów karcianych i można w nie grać nie tylko za pomocą papierowych kart, ale także na ekranie komputera.

Gry karciane – pasjans. Zasady

Jednym z najpopularniejszych pasjansów jest Pająk. Z uwagi na to, że każdy rodzaj cechuje się nieco innymi regułami, przy opisie zasad skupimy się na właśnie na tym najbardziej znanym. Są one dużo prostsze niż np. zasady gry w tysiąca. To gra na dwie talie kart.

Zadaniem gracza jest wyzbycie się wszystkich kart. Nie jest to proste, ponieważ mam na to ograniczoną liczbę ruchów. Na początku ułożenie kart wygląda następująco: każdy stos ma określoną liczbę kart – pierwszy jedną, drugi dwie, trzeci trzy i tak dalej. Ostatnia karta z każdego stosu musi być odkryta. Pozostałe znajdują się z boku.

Z tych kart należy ułożyć siedem stosów, a karty w każdym z nich muszą być ułożone w określonej kolejności: od asa aż do dwójki. To nie wszystko. Karty początkowo bierze się ze wspomnianych siedmiu stosów. Jeśli zacznie ich brakować lub nie da się chwilowo żadnej odkryć, należy wziąć kolejną ze stosu leżącego z boku. Ruchy powtarza się aż do momentu ułożenia całości.

W Pająka można grać zarówno za pomocą tradycyjnych kart, jak i w internecie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content