fbpx

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne odpowiada za zdrowie całego ciała. Mimo że psychiki nie widać, ewentualne problemy odbijają się na naszej codzienności.

To, jakie podejmujemy aktywności na co dzień, jak podchodzimy do innych osób, wpływa bezpośrednio na fakt, jakie jest nasze zdrowie psychiczne. Warto zdawać sobie sprawę z aktywności, które potrafią ułatwić nam codzienne życie, a które wpływają na nas negatywnie.

Zdrowie psychiczne a opinia innych

Pierwsza sprawa to uzależnienie od opinii innych osób. Wiele z nas ma ten problem. Bardzo często jest to spowodowane kompleksami, naszym brakiem pewności siebie. Ile razy uzależniałaś podjęcie jakiejś decyzji od tego, co powiedzą lub pomyślą inne osoby? Pamiętaj, że masz prawo do podejmowania własnych decyzji, a tym samym do popełniania błędów. Kolejnym krokiem będzie uczenie się na błędach. Nie chodzi o sytuację, kiedy zdajesz sobie sprawę, że podejmujesz złą decyzję i robisz to na złość innym. Mowa tylko o tym, że nie powinnaś uzależniać się od innych, kiedy podejmujesz nawet najdrobniejsze decyzje. Postępuj zgodnie ze swoim rozumem, aby Twoje zdrowie psychiczne nie ucierpiało na tym.

Zdrowie psychiczne a porównywanie

Porównywanie się do innych może przynieść nam dużo dobrego, ale też przyczynić się do pogorszenia naszego zdrowia psychicznego. O ile czerpanie od innych bardzo dobrze wpływa na rozwój, o tyle porównywanie się i wychwytywanie u siebie samych wad, prowadzi do… robienia krzywdy samej sobie. Przestań się porównywać z innymi. Pamiętaj, że każdy człowiek ma wady i zalety, a to, co z wierzchu wygląda idealnie, wewnątrz też mierzy się z problemami. Tak jak Ty. Zauważ zatem własne zalety i pomyśl, co możesz dać od siebie innym.

Zdrowie psychiczne a pomoc

Prosisz o pomoc, kiedy widzisz, że coś w Twoim życiu dzieje się nie tak? Czy może wyznajesz zasadę, że innych nie można zarzucać swoimi problemami? Nie zostawaj ze wszystkim sama. Pomoc bliskich bardzo często okazuje się nieoceniona.

Zostawanie z problemami sam na sam, ciągłe myślenie na ich temat może doprowadzić do wpadnięcia w błędne koło: mam problem – nie mogę go rozwiązać – mam problem, bo nie mogę rozwiązać problemu itd. A stąd do poprawy zdrowia droga jeszcze dalsza.

Zdrowie psychiczne a codzienne aktywności

Zdrowie psychiczne można wspierać także całkiem innymi sposobami. Niektórym może się wydawać, że to mrzonki, jednak nieco mniej zaskakujący będzie fakt, że zdrowie fizyczne i psychiczną idą w parze. Tak! Właśnie o zdrowiu fizycznym mowa!

Aktywność fizyczna – regularna, podejmowana codziennie, oraz zdrowy sen – czyli sen odpowiednio długi, nieprzerywany i dobrej jakości, przysłużą się nam w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Nie bez wpływu jest także odpowiednio odżywianie się.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne zależy w dużej mierze od Ciebie samej. Wprowadzając w swoim życiu kilka zmian, będziesz żyć pełniej, a Twoja codzienność będzie przyjemniejsza.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz