fbpx

Zamiast grządki – zioła w doniczce

Zioła w doniczkach to duże urozmaicenie dla Twojej kuchni. Zioła w doniczce są zawsze świeże i zawsze dostępne – pokochasz je za to.

Zioła w doniczce – ogród na parapecie

Pandemia wyposażyła nas w nowe pokłady energii. Odkryliśmy, że potrafimy zrobić więcej rzeczy, niż nam się wydaje. A jeśli czegoś nie potrafimy – to, że z łatwością możemy się tego nauczyć. Jedną z takich rzeczy jest uprawa własnych roślin, kwiatów i ziół.

Nawet jeśli nie masz własnego ogrodu ani grządek przygotowanych na polu, możesz cieszyć się smakiem świeżych, aromatycznych ziół. Wystarczy się wyposażyć w doniczki, osłonki do nich, trochę ziemi i ziarenka do siania.

Decydując się na własne zioła w doniczkach, masz pewność, że będziesz potem dodawać do swoich potraw naturalne produkty. Te ze sklepowych półek mogą być na przykład nawożone, a Twoje własne, wyhodowane na domowym parapecie będą bezpieczne dla zdrowia i pełne wartości odżywczych oraz smaku. Dobra informacją jest ta, że nie musisz mieć dużego doświadczenia w pielęgnacji ziół (ani kwiatów), aby móc zacząć! W zasadzie to dość proste, dlatego każdy może spróbować.

Jakie zioła w doniczkach warto posiać?

Jednym z najczęściej wybieranych ziół jest mięta. Jej zapach jest nam bardzo dobrze znany, ponieważ mięta często rośnie nawet dziko. Herbatka ze świeżej mięty jest najlepsza na problemy z żołądkiem. Ale też po prostu dobrze smakuje. Kiedy chcesz zamienić czarną herbatę na coś innego – mięta kłania się w pas. Można ją dodawać do napojów, do sosów lub do ciekawych potraw. Pamiętaj, żeby nie wystawiać mięty na ostre działanie słońca, najlepiej jej będzie w lekko zacienionym miejscu. Trzeba ją regularnie podlewać.

Domowy ogródek na parapecie z powodzeniem przyjmie też szczypiorek. Jest on chyba najprostszy w uprawie. Ci wszyscy, którzy podczas wiosny i lata nie wyobrażają sobie kanapek czy sałatek bez dodatku szczypiorek będą usatysfakcjonowani jego bliską obecnością. Szczypiorek jest pełen witamin: C, A, K, B2 i E oraz związków żelaza, wapnia i potasu.

Melisa – świetnie się prezentuje jako dekoracyjny dodatek do ciast i deserów. Ponadto pomaga w zasypianiu. Melisa ma lekko cytrynowy posmak, więc również można ją dodawać do napojów. Dla jej wzrostu najlepsze będzie dobrze nasłonecznione miejsce.

Jeśli nie masz własnych grządek obok domu, a lubisz smak świeżej pietruszki, posadź ją w doniczce. Nadaje się… do wszystkiego. Do zup, sosów, sałatek, do mięs, gulaszy i gdziekolwiek tylko zechcesz jej użyć. Doniczkę z pietruszką postaw w raczej chłodnym miejscu, ale takim, w którym będzie dużo światła.

I wreszcie bazylia – bardzo popularna w ostatnich latach. Kupienie doniczki bazylii w sklepie to nie to samo, co wyhodowanie własnej. Zawiera ona dużo witamin (A, K i C) oraz magnez, żelazo, potas i wapń. Nadaje się do przeróżnych potraw, jednak tym produktem, który komponuje się z nią najlepiej, są pomidory w różnych postaciach.

W zależności od tego, jakich warunków wymaga dana roślina, ustaw ją w odpowiednim miejscu: na parapecie, na balkonie lub na kuchennym blacie.


Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content