fbpx

Urlop z dzieckiem – Pomysły na zorganizowanie wakacji dzieciom

Zbliżamy się do półmetku wakacji z nadzieją, że dla wszystkich są one bardzo udane. Bo jakie powinny być wakacje? Pełne przygód, radości, ekscytacji oraz nowych doświadczeń? A może wręcz przeciwnie? Może mijają bez szczególnych wyzwań, na lenistwie i t.zw. „nicnierobieniu”? Okazuje się, że zaplanowanie letniego wypoczynku dzieciom jest  szczególnie ważne. Ale czy wszyscy rodzice są aktywnie zaangażowani w to, jak ten czas spędzą nasze pociechy? Czy może, sami chcąc po prostu wypocząć, wolą udawać, że brak zajęć szkolnych jest dla dzieci wystarczającą nagrodą za miniony rok i najlepiej będzie jak najmłodsi zajmą się sami sobą? Portal matrymonialny  MyDwoje.pl  zapytał Polaków o urlop dla młodych członków rodziny w badaniu „Co jest najważniejsze dla dzieci w wakacje?”. Być może, dzięki rozważeniu argumentów za i przeciw, rodzicom o wiele łatwiej będzie zrozumieć jak ważny jest właściwy wypoczynek w wakacje i postarają się zorganizować go tak, by był udany dla wszystkich.

Z rówieśnikami, na kolonii, obozie tematycznym

Jeśli zapytać samych zainteresowanych – zwłaszcza dorastające dzieci – z kim najchętniej chcieliby spędzić wakacje, pewnie od znakomitej większości usłyszymy, że z ich rówieśnikami. Nie tylko dorośli źle znoszą samotność. Dlatego podsuwają swoim dzieciom chętnie też wybierane propozycje obozów i kolonii. Jest to wspaniała alternatywa dla zapracowanych rodziców, którzy niekoniecznie mają możliwość wyjechać wraz z pociechą. Ponadto kolonie każdemu z nas zostają w pamięci na długo, jako czas pierwszych miłości, samodzielnych decyzji i próby zmierzenia się z nadchodzącą dorosłością. Bardzo często dzieciaki, chcąc odpowiednio dobrze wypaść na tle grupy rówieśniczej, okazują się o wiele dojrzalsze w swoich wyborach i decyzjach, niż w towarzystwie rodziców. Niektóre z nich jednak nadal pokazują swą infantylność podejmując nierozsądne i nieprzemyślane postanowienia. Dlatego tak ważne jest, by czuwali nad nimi opiekunowie, którzy w porę są w stanie zapobiec błędom, które mogłyby mieć nieodwracalne skutki w późniejszym życiu. Pozostaje tylko pytanie: czy dzieci powinny ten czas wykorzystać na doszkalanie, by nadrobić zaległości w szkole lub nabyć zupełnie nowe umiejętności, którymi zaimponują nauczycielom w nowym roku szkolnym? Czy raczej powinien być to czas aktywnego odpoczynku, przyjemności i kontrolowanego szaleństwa? Na szczęście większość rodziców podchodzi do tematu rozsądnie i pozwala dzieciom na przerwę od nauki. Jedna czwarta rodziców z chęcią wyśle swoje pociechy na obóz lub kolonię wśród rówieśników, a tylko 7% zafunduje dzieciom w tym czasie obóz tematyczny, na którym oprócz wypoczynku czeka ich również ciężka umysłowa praca.

 

Z rodziną na wsi lub wyjeździe z dziadkami

Rodzice bez błędu są w stanie docenić wartości, które są w czasie wakacji najważniejsze i na które wreszcie jest czas. Dlatego dla 15% z nich najważniejszą kwestią są chwile, które mogą spędzić z dzieckiem na rozmowach, wspólnych zajęciach i hobby, czyli czas na wyłączność z rodzicami/ rodzicem. Tacy rodzice rozumieją, że warto w dzieci inwestować nie tylko pieniądze, ale również swój czas, który sprawia, ze dzieci czują się akceptowana bezpieczne i kochane. To momenty, w których relacje między najbliższymi sobie osobami mają szansę się wyklarować i pogłębić. I nie ważne czy będzie to czas niesamowitych atrakcji, czy też zwyczajnych spacerów, a nawet seansów filmowych na do domowej kanapie, ważne, by robić to razem, a każdą nadarzającą się okazję do zwierzeń pielęgnować  i wykorzystywać. 17% uważa, że świetną scenerią do tego będzie wieś i obcowanie z naturą. Taki wypoczynek pozwoli na pełen relaks i oderwanie się od rzeczywistości. Co dziesiąty jest zadania, że pogłębienie relacji z dalszą rodziną i swoisty powrót do korzenia pozwolą dziecku lepiej zrozumieć, jakie wartości są cenne dla ich bliskich i czym kierują się w życiu. Spotkanie z dziadkami pozwoli na lepsze zrozumienie różnić międzypokoleniowych. Pozwolą też na naukę życia od osób, którym ufają sami rodzice.

Samopas, nic nie robiąc lub siedzą w internecie

Część rodziców nie przykłada wielkiej wagi do programu wakacyjnego. Uważają oni, że w wakacje dzieci powinno zostawić „samopas”. Według nich nie ma sensu specjalnie przejmować się organizacją takiego wypoczynku. Przecież najważniejszy jest sam odpoczynek od szkoły. Tacy rodzice mają nadzieję, że dzieci zajmą się same sobą i nie będą dla nich zbyt absorbujące. Czy nie powinni oni bardziej zadbać o swoje pociechy? Zainteresować się z kim, gdzie i w jaki sposób spędzają one czas, zwłaszcza w dobie tak wielu zagrożeń, które czyhają na zbyt ufne i nie do końca wykształcone osobowości? Mimo tego 15% pozwala dzieciom na „nicnierobienie”, błogie lenistwo i zajęcie się własnymi sprawami niewymagające zaangażowania rodzica. Nie potrzebują do tego żadnego planu i celu. Niestety, część dorosłych jest jeszcze bardziej nieodpowiedzialna i nie ma żadnej kontroli nad tym, co robi ich dziecko spędzając całe wolne dnie w Internecie i w telewizji. Wirtualny świat, niesprawdzone kontakty mogą za mocno wciągnąć dziecko, sprawiając, że zaufa ono nieodpowiednim osobom. 9% daje dziecku totalny luz nie obawiając się opinii specjalistów, którzy przestrzegają przed nadużywaniem mediów, które może spowodować alienacje, ataki depresji, agresji lub fobii i prowadzić do uzależnienia.

 

 

Wakacje to czas dla dzieci

Badania MyDwoje.pl wnoszą wiele cennych informacji i pokazują, że polscy rodzice w większości przypadków podchodzą do wakacji swoich dzieci w bardzo mądry i odpowiedzialny sposób. O sposobie spędzania tego czasu przez ich pociechy decydują rozważnie dbając o ich bezpieczeństwo i komfort, ale również o wzmocnienie relacji w rodzinie.  I zupełnie nie chodzi tu o zasobność portfela, ale o to co o wiele bardziej cenne: o czas dla dziecka.

Artykuł sponsorowany

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. 14 listopada 2018

    […] oznacza, że nie można ich czytać dla przyjemności. I przez dzieci, i przez dorosłych – np. podczas urlopu z dzieckiem czy w długie jesienne […]

  2. 9 stycznia 2019

    […] jakie można realizować codziennie po powrocie do domu. Druga to te pomysły, na które potrzeba dłuższego urlopu. A że sport to zdrowie, nie trzeba się ograniczać. Im więcej aktywności – tym […]

  3. 2 kwietnia 2019

    […] Lawendowe Pole mieści się we wsi Nowe Kawkowo, pół godziny jazdy od Olsztyna. Najlepszy okres na odwiedzanie tego zakątka Warmii trwa od połowy czerwca do połowy lipca. Drugi zbiór lawendy odbywa się w październiku, więc i wtedy można planować urlop. Uwaga, uwaga! Jeśli nie dacie rady odwiedzić Nowego Kawkowa w gorrrącym okresie kwitnienia lawendy, to spokojnie! Możecie zwiedzić Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego. Jest ono otwarte od 1 maja do 1 listopada. To będzie doskonała atrakcja także dla najmłodszych. […]

Dodaj komentarz

Skip to content