fbpx

Układanie puzzli. W każdym wieku na plus

Układanie puzzli to świetna zabawa. Z powodzeniem wypełni wolny czas Twój i Twoich dzieciaków. I przyniesie też mnóstwo korzyści… mózgowi!

Nie masz pomysłu na wieczór? Już masz! Układanie puzzli to zajęcie nie tylko ciekawe, ale też rozwijające! Ostatni raz układałaś puzzle w podstawówce? Czas do tego wrócić.

Układanie puzzli i jego zalety

Pierwsza układanka została stworzona w XVIII wieku. Od tego czasu święci tryumfy. Jest popularna wśród dzieci, ale ostatnio, w dobie renesansu gier planszowych, układanie puzzli to zajęcie także dla dorosłych. Dziś są wykorzystywane dla rozrywki, choć ich pierwotna funkcja była typowo edukacyjna – ich autor, John Spilsbury, ucząc się mapy świata, nakleił ją na tabliczkę i pociął na kawałki, aby nauka była przyjemniejsza.

I do tej edukacyjnej funkcji trochę wróćmy. Dlaczego? Bo układanie puzzli to świetny trening dla mózgu. Jakie są zalety układania puzzli? Można je mnożyć:

  • układanie puzzli ćwiczy pamięć – aby udało się sprostać układance, trzeba zapamiętać, jak wygląda obrazek, a potem odtworzyć go z małych kawałków,
  • ćwiczenie koncentracji – skupienie się na tym, jaki kawałek trzeba dopasować, pozwala na trening mózgu, dopasowywanie kawałków mechanicznie, czyli jeden za drugim, nie jest tym samym co zastanawianie się nad wyborem konkretnego kawałka. Zauważ, jak układa puzzle Twoje dziecko. Staraj się nakłonić je do zastanawiania nad wyborem – wesprzesz rozwój jego umiejętności,
  • puzzle pomagają się uczyć – tak jak w przypadku tego pana od mapy świata,
  • ćwiczą wyobraźnię przestrzenną – dzięki temu w szkole łatwiej jest dzieciom poradzić sobie z matematyką,
  • rozwijają sprawność palców dłoni – dzięki temu łatwiej się pisze. To przyda się zwłaszcza dorosłym, którzy zamiast pisać długopisem, stukają w klawiaturę,
  • pomagają ćwiczyć cierpliwość – to niezaprzeczalna zaleta, która przyda się szczególnie w zabieganym  dorosłym życiu.

Układanie puzzli w każdym wieku

Czemu blondynka się cieszy, kiedy ułoży puzzle w 4 miesiące? Bo na opakowaniu jest napisane 4-8 lat. Zatem ćwiczmy póki czas, żeby osiągać dobre wyniki.

Zamiast pozwalać dziecku systematycznie oglądać bajki na tablecie, lepiej zapewnić mu przydatną i rozwijającą rozrywkę. Obok czytania książek będzie to właśnie układanie puzzli. A i dla tych, którzy zapomnieli już, jak to jest być dzieckiem, puzzle otworzą drzwi do pełnej pozytywów rozrywki.

Jakie puzzle wybrać dla dziecka? Takie, które niosą ze sobą walory edukacyjne. Postaci z bajek? OK, są porywające. Ale czy niosą jakieś przesłanie dla rozwoju? Jedno pudło puzzli z Krainy Lodu da się zaakceptować? Ale kilka już chyba mniej. Lepiej wybrać zwierzęta, krajobrazy, rośliny itd.

Puzzle dla dzieci powinny być odpowiedniej wielkości. Drobne kawałeczki 3-latkowi raczej nie przypadną do gustu. I odwrotnie – duże kawałki dla 7-latka będą zbyt proste.

Puzzle dla dorosłych z kolei nie powinny być zbyt łatwe. Najbardziej polecam te na kilka tysięcy kawałków, gdzie dużą część stanowi niebo, morze, las itd. Im trudniej, tym bardziej kreatywnie.

Trening dla mózgu, ćwiczenie motoryki palców i wiele innych zalet układania puzzli skłania do wybrania się do sklepu i sprawdzenia półek z zabawkami.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 3 lutego 2020

    […] o puzzle. Skąd takie zamiłowanie do puzzli, które coraz częściej widać także u dorosłych? Układanie puzzli pozwala tworzyć. A przy tym niesamowicie rozwija zdolności manualne i ćwiczy wyobraźnię […]

Dodaj komentarz