fbpx

Tradycje bożonarodzeniowe – symbolika świąt

Tradycje bożonarodzeniowe – symbolika świąt

Tradycje bożonarodzeniowe znamy od dziecka. Mimo że w Polsce tradycje zwykle się pokrywają, to w poszczególnych domach nieco się różnią. Symbolika jednak pozostaje wszędzie ta sama – warto wiedzieć, że choinka to nie tylko piękna dekoracja, ale przede wszystkim pewien symbol, który co roku ma nam o czymś przypominać.

Tradycje bożonarodzeniowe – symbole

  • Pierwsza gwiazdka – w Ewangelii wg św. Mateusza czytamy, że to gwiazda betlejemska doprowadziła trzech króli do stajenki, w której urodził się Jezus Chrystus. Na tę pamiątkę rozpoczynamy celebrację świąt od szukania na niebie pierwszej gwiazdki. Warto dodać, że jeszcze jednym symbolem gwiazdy betlejemskiej jest kwiat z rozłożystymi płatkami, o tej samej nazwie.
  • Dwanaście potraw na wigilijnym stole – odnosi się do liczby apostołów, z którymi Jezus Chrystus zasiadł do ostatniej wieczerzy.
  • Sianko pod obrusem – to oczywiście symbol sianka w żłobie, w którym leżał Jezus.
  • Opłatek – symbol odpuszczenia win, przebaczenia drugiej osobie.
  • Szopka – to oczywiście rekonstrukcja stajni, w której narodził się Pan Jezus.
  • Puste miejsce przy stole – różnie tłumaczone: może to być miejsce dla zmarłego członka rodziny, dla obcej osoby, która w Wigilię będzie poszukiwała miejsca schronienia lub miejsce dla Pana Jezusa.

Tradycje bożonarodzeniowe – choinka

Choinka – udekorowane drzewko, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt (choć trzeba wiedzieć, że i bez niego święta się odbywają). Zwyczaj zdobienia choinki przywędrował do Polski z Niemiec. Według polskiego zwyczaju choinkę ubiera się dopiero 24 grudnia. Na samej choince również mamy kilka symboli: palące się światełka to symbol przyjścia Chrystusa na świat, łańcuch to symbol węża z ogrodu rajskiego, a bombki symbolizują jabłka z rajskiego drzewa poznania dobra i zła. Dzwonki, które czasem znajdują się na choince, mają symbolizować dobre nowiny.

Warto dodać, że w tradycji ludowej niezwiązanej z chrześcijaństwem choinkę uważano za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności.

Święta Bożego Narodzenia to piękny i klimatyczny czas. Warto jednak zastanowić się nad symbolami, których wtedy mnóstwo wokół nas – one pokazują, jakie jest prawdziwe przesłanie świat. A zapoznawszy się z nimi, może warto stroić choinkę dopiero w Wigilię, a nie na początku grudnia?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz