fbpx

Poznaj rodzaje tkanin. Tkanina poliestrowa

Poznaj rodzaje tkanin. Poliester

Tkanina poliestrowa wykorzystywana jest od lat jako materiał do produkcji odzieży. Nie mnie się i łatwo przybiera inne kolory, dlatego zyskał popularność. Na rynku dostępne są zarówno produkty w całości wykonane z poliestru, jak i takie, które mają go w składzie tylko jako domieszkę.

Rodzaje tkanin – poliester

Poliester to tkanina syntetyczna, czyli powstająca poprzez procesy chemiczne. W przypadku poliestru chodzi o procesy chemiczne na ropie. Zyskał sporą popularność ze względu na to, że jest to materiał bardzo trwały, niemnący i nie trzeba go prasować. Mimo tych zalet ma jednak dużo więcej minusów, dlatego włókna poliestrowe nie cieszą się zbyt dużą atencją wśród klientów.

Poliester szybko wysycha ze względu na to, że nie przepuszcza powietrza. W związku z tym nie nadaje się do użytkowania przez cały dzień lub w formie opisanej na metce jako materiał 100% poliester.

Poliester sprawdzi się natomiast jako dodatek do innych materiałów, dzięki czemu uczyni je bardziej trwałymi.

Podobnie rzecz ma się z poliamidem (inaczej nylonem). To tkanina również produkowana z ropy naftowej, mająca podobne właściwości co poliester.

Tkanina poliestrowa – wady

O poliestrze mówi się, że jest produktem plastikowym. Przeciwnicy twierdzą, że nie chcą nosić ubrań z plastiku. Nie sposób odmówić im racji w pewnym stopniu ze względu na to, że poliester faktycznie nie jest przyjemny w noszeniu – a przynajmniej nie tak przyjemny jak inne materiały. Poza tym nie przepuszcza powietrza, dlatego absolutnie nie nadaje się do letnich stylizacji.

Poliester to także produkt łatwopalny, w związku z czym ma spore grono przeciwników.

Z poliestru mogą być wykonane nie tylko ubrania, ale także pościel, firany, zasłony czy koce. O ile w przypadku firanki czy zasłony nie mamy zbytnio do czynienia z tym materiałem bezpośrednio, o tyle spanie w poliestrze lub przykrywanie się nim to już co innego. Jako że materiał poliestrowy nie przepuszcza powietrza, nie jest dobrym materiałem na pościel.

Poliester można lubić i można go nie znosić. Mając świadomość, skąd się wziął ten materiał, będzie Ci łatwiej zdecydować, czy używać go, czy nie. Pewne natomiast jest jedno: warto czytać metki ubrań.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. 19 stycznia 2021

    […] Poznaj rodzaje tkanin. Tkanina poliestrowa […]

  2. 19 stycznia 2021

    […] Poznaj rodzaje tkanin. Tkanina poliestrowa […]

Dodaj komentarz

Skip to content