Stop romansidłom. Film na wieczór z chłopakiem

Film na wieczór z chłopakiem wcale nie musi być komedią romantyczną, choć tak się utarło. A gdyby tak nastawić się na jakiś dramat?

 

Film na wieczór z chłopakiem nietypowo

Kiedy słyszę albo widzę w internecie hasło „film na wieczór z chłopakiem”, to pierwszy na myśl przychodzi mi kadr z jakiegoś filmu amerykańskiego. Tam para nastolatków, siedząc w samochodzie, przytula się i ogląda jakiś wyciskacz łez w kinie pod chmurką. Wiecie, o czym mówię? To dobrze, bo pisać będę dokładnie… NIE O TYM.

Nie piszę o filmach tego typu po pierwsze dlatego że takich wpisów w sieci znajdziecie miliony, a po drugie dlatego że sama mam potrzebę zarażania innych oryginalnością. Także w tym temacie. Nie będzie tu romansideł, komedii romantycznych i takich tam, bo filmy dla dwojga to także dramaty. I o nich mowa poniżej.

 

Propozycje na film na wieczór z chłopakiem

 

Filmy dla dwojga otrzymują nowy charakter! Drogie Panie, przedstawiam moją szybką listę, jeśli potrzebujecie podpowiedzi na już:

 • Na pierwszy rzut dramat z elementami romansu – Maudie w reżyserii Aisling Walsh. To dramat i film biograficzny zarazem. Opowiada o losach słynnej malarki z Kanady Maud Lewis. I będzie trochę o miłości, więc w narzucone kanony film się wpisuje. Głównym tematem jest romans między wspomnianą malarką a pewnym rolnikiem. Na uwagę tutaj zasługuje wszystko: sceneria, w której obsadzono bohaterów (kanadyjska wieś), świetnie napisane dialogi, tematyka (miłość, ach, miłość), obsada (m.in. Ethan Hawke, Sally Hawkins).
 • Numer dwa to Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej w reżyserii Marii Sadowskiej. Ten dramat to opowieść o słynnej seksuolożce z czasów PRL-u. O słynnej książce o tym samym tytule rewolucjonizującej życie seksualne PRL-u słyszał chyba każdy. A w filmie można zobaczyć, jaka była jej historia. Na ekranie zobaczymy m.in. Magdalenę Boczarską, Piotra Adamczyka, Borysa Szyca, Karolinę Gruszkę.
 • I znowu miłość, ale w innym wydaniu – Pokój w reżyserii Lenny’ego Abrahamsona. Ten dramat mówi o miłości matki do dziecka. Jack ma 5 lat, kiedy mama postanawia powiedzieć mu, że pomieszczenie, w którym mieszkają, nie jest całym światem. Nowe etapy w życiu, nauka nowej rzeczywistości i podejście matki do syna to niektóre z poruszanych tu tematów.
 • Moje córki krowy to dramat, ale jednocześnie komedia. Typowo kobiece kino Kingi Dębskiej spodoba się i facetom (wiem z doświadczenia). O czym tu mowa? O trudnych relacjach w rodzinie między poszczególnymi członkami: siostrami, dziećmi a rodzicami, małżonkami. Myśl przewodnią można wyrazić cytatem z filmu: Chciałabym, żebyś wiedziała, że możesz odejść. Pozwalam ci. W jednej z głównych ról rewelacyjna Agata Kulesza. Jeśli powyższy opis nie jest przekonujący, to dodam, że warto obejrzeć ten film chociażby ze względu na kreację jej bohaterki.

Film na wieczór z chłopakiem może być interesujący i dla jednej, i dla drugiej osoby. Dramat jest o tyle dobry, że też – tak jak komedia romantyczna albo melodramat – wyciska łzy. Polecam więc dla odmiany dramat na długie jesienne wieczory z drugą połówką. Albo na spędzenie we dwoje jakiejś okrągłej rocznicy.

 

Karolina Mrozek | Autor wlustrze.pl


Karolina Mrozek

Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. 22 listopada 2018

  […] zapewnioną – dobra literatura dla kobiet to studnia bez dna. A kiedy zrobicie przerwę na jakiś film z chłopakiem czy mężem, szybciutko przygotuję kolejne propozycje, żeby było do czego […]

 2. 26 listopada 2018

  […] Zbierzcie serię ulubionych filmów (podpowiadam, że oprócz komedii romantycznych są też inne filmy dla dwojga) i do […]

 3. 15 grudnia 2018

  […] z rękawami – najlepszy pomysł na zimne wieczory. Można w nim spać, oglądać dobry film, czytać książkę albo pracować na laptopie. Zapewnia pełen relaks nawet w samolocie czy w […]

 4. 15 grudnia 2018

  […] no właśnie, tyle jest innych pomysłów. No chyba że zamierzacie obejrzeć na urządzeniu jakiś film we dwoje – to inna sprawa. Drugie takie miejsce to jadalnia – tam też się rozmawia, spożywa posiłki. […]

 5. 9 stycznia 2019

  […] Polecam do obejrzenia któregoś leniwego wieczora. Może to dobry wybór np. na randkę z chłopakiem. […]

Dodaj komentarz