fbpx

Środowisko przyrodnicze a menstruacja

Środowisko przyrodnicze a menstruacja

Zanieczyszczenia środowiska to temat wałkowany obecnie z każdej strony. Dotyczy także kobiet. Okazuje się, że możemy przyczynić się do ograniczenia odpadów.

Środowisko przyrodnicze a podpaski

Z racji tego, że obecnie ludzie na całym świecie są coraz bardziej świadomi swojej odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze, również kwestia jednorazowych środków higienicznych jest brana na tapet. Pewnie niewiele z nas wie (albo nigdy się nad tym nie zastanawiało), że podpaski oraz tampony, które są najczęściej używanymi środkami ochrony podczas miesiączki, wykonuje się w znacznej mierze z plastiku. Zawierają również spore ilości środków chemicznych, które mają się przywiać do odczuwania przez nas komfortu podczas menstruacji.

Zanieczyszczenia środowiska środkami higienicznymi

W każdym miesiącu ok. 2 miliardy kobiet na całym świecie ma miesiączkę. Nie jest to najprzyjemniejszy czas w ciągu miesiąca, jednak rewolucja z XX w., która wprowadziła jednorazowe środki higieniczne, znacznie ułatwiła nam przeżywanie tego czasu. Również dostępność środków przeciwbólowych sprawia, że miesiączka nie jest tak bolesna.

Niestety, nie zawsze to, co wygodne, jest najlepsze i dla zdrowia kobiety, i dla środowiska. Tradycyjna, drogeryjna podpaska jest wyprodukowana ze sprasowanej bawełny (waty). Ta otoczona jest warstwą celulozy lub porowatej folii, dzięki czemu zawartość zostaje na swoim miejscu. Jest też fragment podpaski, który można przytwierdzić do bielizny. I w tym przypadku pewnie też niewiele zastanawiamy się nad tym, dlaczego jednorazowe podpaski są takie wygodne. Sprasowana warstw kleju pozwala przytwierdzić ten środek higieny do bielizny, aby się nie przesuwał podczas ruchu. A klej to przecież chemia.

Obliczono, że przeciętnie kobieta w ciągu całego swojego życia zużywa ok. 15 tysięcy tamponów lub podpasek, co daje ok. 150 kilogramów odpadów. Mnożąc to przez liczbę kobiet na świecie, otrzymany wynik pokazujący, jaki ogrom plastikowych śmieci wędruje na wysypiska.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że podczas samej produkcji tych środków higienicznych wytwarzane jest mnóstwo gazów zanieczyszczających powietrze – na przeciętną kobietę przypada ok. 5,3 kg dwutlenku węgla w ciągu jej życia.

Na opakowaniach podpasek i tamponów próżno szukać składu. Prawo po prostu nie wymaga od producentów określania go. Mimo to nie trzeba chyba wspominać o tym, że wszystkie nienaturalne substancje mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiet. To, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka i nie daje o sobie znać od razu, może ujawnić się nawet po jakimś czasie.

Dbaj o środowisko przyrodnicze – ekologiczne podpaski

Zanieczyszczenia środowiska można by uniknąć, jeśli kobiety zdecydowałyby się na bardziej ekologiczne podejście do sprawy. Oczywiście, to kwestia indywidualna – każda z nas prowadzi inny tryb życia, a narzucanie swojego punktu widzenia pod tym względem nie jest w dobrym tonie.

Alternatywą dla wspomnianych wyżej rozwiązań są podpaski wielorazowego użytku – można je prać. Używa się ich komfortowo pod warunkiem przebywania w domu. Będąc poza domem, trzeba zużytą podpaskę zapakować w woreczek i nosić ze sobą, co może być niezbyt przyjemnym doświadczeniem.

Innym sposobem jest wykorzystanie kubeczka menstruacyjnego. On też jest wielorazowy. Przy każdej wymianie należy go przemyć ciepłą wodą, dlatego także najlepiej sprawdza się w miejscach, w których jest dostęp do bieżącej wody.

Dla tych kobiet, które lubią pełen komfort, stworzono specjalne ekologiczne podpaski jednorazowego użytku. Wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, m.in. bawełny organicznej, jednocześnie nie wpływają negatywnie na środowisko.

Dla zainteresowanych ekologią: Opcja wielorazowości jest także wprowadzona w przypadku wkładek higienicznych. Zużytą wkładkę można bez problemu wyprać. Podobnie rzecz ma się w przypadku pampersów dla dzieci – istnieją także wielorazowe pieluchy do prania w pralce.

Wykorzystanie wyżej wymienionych ekologicznych rozwiązań – nawet jeśli nie sprawdzi się w każdej sytuacji – może znacznie ograniczyć liczbę produkowanych odpadów. Może warto rozważyć taką opcję chociażby podczas pobytu w domu.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 4 stycznia 2021

    […] Środowisko przyrodnicze a menstruacja […]

Dodaj komentarz