fbpx

Sposoby na oparzenia słoneczne

Sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne pojawiają się, kiedy słońce rozgości się w naszych ogrodach i na plażach na dobre. Oparzenia słoneczne da się leczyć domowymi sposobami.

Oparzenia słoneczne – objawy

Oparzenia słoneczne zdarzają się bardzo często, choć często nie zdajemy sobie sprawy, że można je tak nazwać. Jeśli jesteś zbyt długo wystawiona na działanie promieni słonecznych, dodatkowo bez żadnego zabezpieczenia dla skóry, a słońce jest bardzo mocne, po kilku godzinach od zakończenia opalania na sowim ciele zobaczysz czerwone, bolące ślady.

Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na oparzenia słoneczne. Do oparzeń dochodzi głównie w miejscach, które najczęściej nie są bezpośrednio odkryte, a raczej osłonięte ubraniami, np. na udach, ramionach, dekolcie, plecach. Nie jest to zbyt przyjemne, ponieważ prowadzi do bólu skóry przy delikatnym dotknięciu, a nawet do swędzenia, które w przypadku dodatkowego bólu jest nie do wytrzymania. To w przypadku oparzeń pierwszego stopnia.

Nieco gorzej jest, kiedy mamy do czynienia z oparzeniami drugiego stopnia. Wówczas oprócz powyższych objawów pojawią się bąble, gorączka, nudności, silne pieczenie, wysięk surowiczy, omdlenia.

Oparzenia słoneczne – domowe sposoby na złagodzenie

Oparzenia słoneczne to pewnego rodzaju rany. Nie da się ich wyleczyć w jeden dzień. Można natomiast przyczynić się do szybszego łagodzenia bólu i do gojenia się ran. Jednak zamiast korzystać z aptecznych środków, które są kosztowne i nie zawsze dadzą efekty, lepiej zastosować to, co się ma w domu.

Wśród najbardziej popularnych domowych sposobów na poprawienie stanu skóry po oparzeniu słonecznym znajdują się:

  • wzięcie chłodnego prysznica (ważny, by nie „biczować” nim skóry, ale delikatnie polewać),
  • posmarowanie ciała zimnym kefirem, maślanką lub jogurtem naturalnym – da skórze ukojenie, przestanie ona piec,
  • posmarowanie aloesem,
  • posmarowanie białkiem jajka,
  • wzięcie kąpieli w mące owsianej,
  • obłożenie skóry puree ziemniaczanym,
  • obłożenie skóry startym na tarce ogórkiem,
  • zrobienie okładu z miodu.

Oczywiście w przypadku znacznego pogorszenia się samopoczucia należy zgłosić się po specjalistyczną pomoc i nie posiłkować się wyłącznie domowymi sposobami. Można się czasem spotkać z takim żartem, że Polaka na wakacjach można poznać właśnie po kolorze skóry po opalaniu. Jeśli ktoś jest spieczony jak rak, to właśnie Polak! To oczywiście dowcip – na szczęście potrafimy sobie radzić z oparzeniami tego rodzaju. Mimo to warto się zabezpieczyć, żeby nie dopuszczać do poparzeń słonecznych.


Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content