fbpx

Segregacja odpadów. Dogońmy Amerykę

Segregacja odpadów. Dogońmy Amerykę | wlustrze.pl
Segregacja odpadów. Dogońmy Amerykę | wlustrze.pl

Segregacja odpadów kilka lat temu weszła w Polsce na większe obroty. Mimo to wciąż kuleje. Dlaczego? Bo wciąż nie możemy się do niej przekonać.

Segregacja odpadów – po co?

Po co ktoś wymyślił segregację odpadów? Nie, nie po to, żeby na tym zarobić. Chociaż może i też. Segregacja odpadów jest przede wszystkim potrzebna nam samym – żeby nie zalała nas masa śmieci, których już nie ma gdzie składować. Potrzeba tylko trochę chęci, a przy takiej samej odrobinie wiedzy…  uratujemy naszą planetę! No dobra, może nie uratujemy, ale przynajmniej zrobimy krok do przodu.

Nie będę opisywać Wam, do których koszy wrzucać konkretne odpady. To wszystko jest rozpisane na stronach urzędów gmin i miast (polecam!). Moim celem jest przekonanie Was – bez względu na wiek – że segregacja odpadów to podstawa życia w nowoczesnym społeczeństwie.  Żadna z nas nie ma toalety obok łóżka, więc i wysypiska śmieci w rowach też nie są na naszym poziomie, co?

Segregacja odpadów. Po pierwsze – świadomość

Oglądając filmy, w których akcja toczy się w Ameryce, często zastanawiam się, jak to się stało, że Amerykanie w ciągu zaledwie stu lat stworzyli potęgę. Od pustych prerii do najwyższych wieżowców świata. Przeskoczyli kilka etapów rozwoju (społecznego, gospodarczego itd.) czy może zwyczajnie przeszli je szybciej?* Myślę, że to drugie. A my wciąż tkwimy… w śmieciach. Chcemy się rozwijać, tworzyć nowoczesną gospodarkę, wykorzystywać najnowsze technologie, a mamy problem z segregacją śmieci!

Masz ok. 40, 50 lat? To pewnie pamiętasz czasy, kiedy plastik podbił Polskę. A zużyty trafiał do każdego przydrożnego rowu. Taka nasza mentalność. Od tamtej pory minęło kilkadziesiąt lat, a u nas wciąż problem ze świadomością. Zapłacę 2 złote więcej i nie muszę segregować. Pojawia się u Ciebie w domu taka myśl? A może faktycznie tak robisz? To wygląda trochę tak, jak kierowanie się hasłem Po co sprzątać, skoro można zgasić światło? Nie tędy droga.

Segregacja odpadów | wlustrze.pl
Segregacja odpadów | wlustrze.pl

Segregacja odpadów – jak to zrobić?

Jak segregować śmieci, żeby nasze życie nie polegało wyłącznie na zastanawianiu się, czy wrzuciło się karton po mleku tam gdzie trzeba?

Na początek – kup tylko 2 kosze na odpady i ustaw je w tradycyjnym miejscu – pod zlewem w kuchni. Nie zmieniaj miejsca, bo będzie Ci trudniej się przestawić. I wrzucaj do nich:

  1. odpady, których nie da się posegregować,
  2. odpady segregowane.

Tyle wystarczy na początek. W miarę upływu czasu możesz rozszerzać swoje możliwości.

Proponuję także na pojemnikach nakleić listę odpadów, które się do nich wrzuca. Znacznie ułatwi to czynności. Poświęć jeden wieczór. Usiądź nad listą i przeanalizuj, co się u Ciebie wyrzuca. Jak segregować śmieci? Przede wszystkim dokładnie. Jeśli opakowanie z jogurtu składa się z plastikowego kubeczka i papierowej etykiety – rozdziel je. Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka. Dosłownie.

Ulżyło mi. Zrobiłam coś dobrego dla świata. Teraz czas na Was!

* Nie, nie chcę odnosić się do sposobu segregacji w Ameryce. To inny temat. Chodzi mi po prostu o to, że można szybciej dojrzeć do pewnych rzeczy (zresztą nie tylko ze śmieciami, ze szkolnictwem wyższym też by można).

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 24 stycznia 2020

    […] tylko niektóre negatywne strony plastiku i towarzyszy. Recykling tworzyw sztucznych, powiecie? To za […]

Dodaj komentarz

Skip to content