fbpx

Rodzaje depresji

Rodzaje depresji są tak różne i dotyczą tak różnych etapów oraz sfer życia, że wciąż trudno określić, co ją wywołuje. Niektóre przyczyny mogą Cię zaskoczyć.

Depresja staje się chorobą cywilizacyjną. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co ją powoduje. Dla jednego będzie to utrata pracy, dla innego kolejne urodziny. Wciąż mamy małą ilość wiedzy na jej temat. Można powiedzieć za Dorothy Rowe, że depresja to więzienie, w którym znajdują się zarówno więzień, jak i okrutny strażnik. Zatem czas dowiedzieć się więcej na temat tej przebiegłej choroby. Znając rodzaje depresji, można łatwiej zrozumieć, że to faktyczny problem, a nie wymysł znudzonego życiem człowieka. Pokrótce o rodzajach depresji poniżej.

Rodzaje depresji – klasyfikacja

Rodzaje depresji wyróżnia się według klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

  • Depresja typowa, inaczej melancholiczna. To ta, która cechuje się złym nastrojem utrzymującym się przez dłuższy czas. Przy okazji występują także takie objawy jak: nagły i spory spadek wagi, nieustanne poczucie winy bez wskazania przyczyny, pobudzenie ruchowe albo zahamowanie ruchowe, problemy ze snem, wczesne pobudki.
  • Depresja atypowa jest pewnego rodzaju odwróceniem cech tej pierwszej. Tutaj pojawią się takie objawy jak: ciągła senność, wzmożone łaknienie, częste zmiany nastroju – z negatywnego w pozytywny i odwrotnie, wrażliwość na odrzucenie w relacjach z innymi, uczucie ciężkości ciała (tzw. paraliż ołowiany). Te cechy mogą być mylące. Wiedząc, że typowa depresja objawia się brakiem snu, możemy mieć problem z rozpoznaniem problemu, który ma odwrotne cechy.
  • Depresja krótkotrwała nawracająca – trwa tylko kilka dni mniej więcej raz w miesiącu.
  • Depresja sezonowa jest charakterystyczną reakcją organizmu na brak światła. To tutaj można by zakwalifikować znane pojęcie „depresja jesienna”. Kiedy słońce przestaje nas ogrzewać po lecie, człowiek robi się słabszy, bardziej melancholijny, smutny, przygnębiony i apatyczny.
  • Depresja przewlekła – występuje, kiedy objawy pojawiają się przez więcej niż 2 lata.
  • Depresja po śmierci kogoś bliskiego to kolejny z rodzajów depresji. Przygnębienie, smutek, apatyczność utrzymują się dłużej niż 2 miesiące.
  • Depresja poporodowa – to choroba dotykająca kobiety, które niedawno urodziły dziecko. Można o niej mówić, kiedy apatia i przygnębienie trwają 4 tygodnie po porodzie i dłużej. Jeśli trwają krócej, jest to baby blues, czyli chwilowe obniżenie nastroju u matki.
  • Depresja starcza – typowe objawy to: zaburzenia nastroju, spowolnienie psychoruchowe, problemy z pamięcią i ze snem,  brak zainteresowań, apatia.
  • Depresja maskowana jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ skrywa się pod objawami świadczącymi o innych chorobach, np. zaburzeniami lękowymi, jadłowstrętem czy nawet nadużywaniem narkotyków.
  • Depresja psychotyczna to taka, która cechuje się urojeniami.

Wszystkie rodzaje depresji, o jakich mowa powyżej, wymagają odpowiedniej reakcji ze strony bliskich osób. Szczególnym przypadkiem jest depresja poporodowa, ponieważ jej skutki mogą się odbić nawet na nowo narodzonym dziecku. W takim przypadku wsparcie ze strony rodziny jest nieodzowne. A jeszcze ważniejsze jest zrozumienie. Dla osoby chorej na depresję nie ma nic gorszego niż odrzucenie przez bliskich, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz