fbpx

Ranking gier planszowych cz. 1

Ranking gier planszowych cz. 1 = WLUSTRZE - grafika tytułowa (27)
Ranking gier planszowych cz. 1 | wlustrze.pl

Ranking gier planszowych obejmuje pozycje, które są świetną rozrywką dla całej rodziny i na imprezę. Gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans. Jest ich coraz więcej i są coraz lepiej pomyślane. To twardy orzech do zgryzienia.

Gry planszowe wracają do łask. Te nowoczesne różnią się zasadniczo od starego, dobrego Chińczyka. Poniżej prezentuję mój ranking gier planszowych. Jeżeli nie macie pomysłu na spędzenie wieczoru albo pech chciał, że złamałyście nogę przed samym wyjazdem na ferie, to planszówki będą sposobem na nudę. A może to będzie dobry pomysł na prezent? Ja sama (oprócz książek) uwielbiam dostawać i dawać gry planszowe.

Subiektywny ranking gier planszowych

Według Nonsensopedii gra planszowa to zabawa polegająca na rzucaniu sześcianem lub inną bryłą płaską nazywaną kością. Nic bardziej mylnego. Poniższy ranking gier planszowych składa się  z pozycji o różnorakim charakterze. Niewiele z nich potrzebuje kości i pionków. Będą tu i gry familijne, i strategiczne, i ekonomiczne. Każdy sklep z grami planszowymi powinien mieć je w swojej ofercie. A jeśli nie, to na pewno da się je kupić przez internet. Na pewno wybierzecie coś dla siebie i spędzicie aktywnie wolny czas.

 1. Kolejka – mój numer jeden. Nigdy się nie nudzi. No może po pięciu kolejkach (sic!) z rzędu. Odnosi się do realiów życia pod koniec PRL-u. Gra dla maksymalnie 5 graczy. Jeśli jesteście za młode, żeby pamiętać PRL, to dzięki tej grze zrozumiecie, o co chodziło w tamtym czasach. Stanie w kolejce do sklepu, walka o miejsce, zajmowanie kolejki sąsiadowi, brak towaru. Za sam pomysł na grę dałabym autorowi statuetkę. Samo wykonanie planszy też rewelacyjne – wydaje się, jakby była zabrudzona śladami po szklance z herbatą.
 2. Scrabble – jak dla mnie gra, w którą mogę grać godzinami. Dla maksymalnie 4 osób. Układanie słów, myślenie strategiczne. A ile nowych słów można poznać! Scrabble stały się tak podstawowe i klasyczne jak szachy. Każdy musi j znać.
 3. Dixit – gra oparta na skojarzeniach, może w nią grać od 3 do 6 graczy. Polega na tym, żeby odgadnąć, która z odkrytych kart należy do narratora. Można się domyślać na podstawie hasła narratora, ale tylko z pozoru wydaje się to łatwe. Nie dość, że ćwiczy się tu wyobraźnię, to jeszcze można nawiązać ciekawe dyskusje. Zdecydowanie gra dla całej rodziny. A obrazki fascynujące i świetnie wykonane.
 4. Splendor – gra dla maksymalnie 4 osób. Zadaniem gracza jest uzyskanie 15 punktów prestiżu, co wcale łatwe nie jest. W tle renesansowe postaci, a przed graczami klejnoty. Zaliczyłabym ją do strategicznych i ekonomicznych i jak najbardziej familijnych.
 5. Rummikub – określiłabym ją jako liczbowe Scrabble. To gra o banalnych zasadach, ale już nie tak banalnym dochodzeniu do wygranej. Dla maksymalnie 4 osób. Ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich tabliczek z liczbami, wygrywa. Ale, ale! Pozbycie się ich nie jest proste, bo można je wykładać tylko w określonych konfiguracjach. Mimo że to gra statyczna, dostarcza naprawdę wielu emocji.
wlustrze.pl - Ranking gier planszowych cz. 1

Na pewno w Twojej okolicy znajduje się jakiś sklep z grami planszowymi. Poszukaj. Znajdziesz tam powyższe gry, ale też możesz znaleźć coś specjalnie dla Ciebie. W każdym razie rozrywka gwarantowana.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. 2 grudnia 2019

  […] w XVIII wieku. Od tego czasu święci tryumfy. Jest popularna wśród dzieci, ale ostatnio, w dobie renesansu gier planszowych, układanie puzzli to zajęcie także dla dorosłych. Dziś są wykorzystywane dla rozrywki, choć […]

 2. 24 stycznia 2020

  […] uśpienia do energii, jaką cechuje się wiosna. I tu leży problem. Po zimie spędzonej na graniu w gry, leżeniu na kanapie i ogólnie małej ilości ruchu przychodzi czas na aktywność. Nasze ciała […]

 3. 18 czerwca 2020

  […] Gry planszowe zawładnęły sercami Polaków. Co i rusz prześcigamy się w kupowaniu nowych, żeby poszerzać swoje horyzonty i przyjemnie spędzać czas. A skoro o przyjemnym spędzaniu czasu mowa… Jak myślisz, w jaki sposób spędzali czas Twoi rodzice, kiedy akurat mieli ochotę posiedzieć w domu? Przypomnę, że kilkadziesiąt lat temu gry planszowe ograniczały się do Chińczyka i Eurobusinessu. Nasi rodzice byli wymiataczami w… grze w karty! […]

Dodaj komentarz

Skip to content