fbpx

Pszczoły ratunkiem przy raku piersi?

Pszczoły ratunkiem przy raku piersi?

Naukowcy pochylają się nad badaniami, które mają potwierdzić, że cząsteczka z jadu pszczoły jest w stanie niszczyć komórki raka piersi.

Jak działa jad pszczoły miodnej na raka piersi?

Jad pszczoły miodnej wykorzystuje się w leczeniu egzemy. Dzięki temu, że był wykorzystywany w terapiach medycznych, dało się zauważyć, że ma także pozytywny wpływ na inne schorzenia. Badania skupiają się na wpływie jadu na leczenie m.in. potrójnie ujemnego nowotworu piersi – TNBC, który bardzo trudno wyleczyć. Dotyczy on aż 15% wszystkich przypadków zachorowania na raka piersi.

Ten element cząsteczki jadu pszczoły, który odpowiada za tak duży ból przy użądleniu człowieka, jest peptydem i nazywa się melittyną. Same pszczoły także wykorzystują ten składnik do własnych potrzeb – dzięki niemu walczą z własnymi patogenami. Ich organizmy produkują melittynę nie tylko w jadzie, ale także w innych komórkach organizmu.

Według dotychczasowych badań jad pszczoły nie tylko niszczy komórki rakowe, ale też nie wpływa negatywnie na zdrowe komórki.

Badania trwają. Być może wkrótce okaże się, że ten składnik pochodzący z natury będzie w stanie wspomagać terapię osób chorych na raka piersi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content