fbpx

Przejście na emeryturę bez martwienia się o finanse

Przejście na emeryturę bez martwienia się o finanse | wlustrze.pl
Przejście na emeryturę bez martwienia się o finanse | wlustrze.pl

Przejście na emeryturę nie musi być finansowym szokiem. Nie pracujesz, siedzisz w domu, ale to nie znaczy, że masz żyć pod kreską. Jeśli najniższa emerytura Cię na zadowala, zacznij odkładać pieniądze. Już teraz.

Godne przejście na emeryturę

Aby przejście na emeryturę było spełnieniem marzeń o wolności, mnóstwie wolnego czasu, o spełnianiu się, o poświęceniu pasjom itd., trzeba mieć zabezpieczenie finansowe. Wiadomo – tak żyje się łatwiej, pewniej, nie bojąc się o przyszłość. Ponieważ od lat to państwo stara się zadbać o naszą starość, niewiele z nas myśli o tym samodzielnie. Skupiamy się na narzekaniu, a przecież możemy wziąć sprawy w swoje ręce.

Do emerytury jeszcze daleko? Tym lepiej. Im wcześniej zaczniesz odkładać pieniądze, tym lepsze życie zapewnisz sobie na emeryturze.

Średnia długość życia w Polsce zwiększa się – według danych GUS wynosi obecnie 74 lata. Dziś żyjemy o 7-8 lat dłużej niż jeszcze 30 lat temu, a ci, którzy urodzą się w najbliższej dziesięciolatce, będą żyć o kolejne 3-4 lata dłużej. Po co te liczby? Skoro żyjemy dłużej, to też dłużej będziemy na emeryturze. Przez więcej lat trzeba będzie się utrzymywać, nie pracując zawodowo.

Kończąc pracę w wieku 60-65 lat, przy dobrych wiatrach mamy przed sobą perspektywę około 15-20 lat życia. I tu pojawia się kwestia oszczędzania. Musimy zacząć oszczędzać samodzielnie, aby zapewnić sobie życie nie pod kreską, ale na godnym poziomie.

Najniższa emerytura raczej nie jest szczytem ambicji żadnej z nas. Szacuje się, że na emeryturze będziemy potrzebować ok. 80% tego, co dzisiaj dostajemy na rękę. To więcej niż najniższa… Co zrobić, żeby się zabezpieczyć na przyszłość? Odkładać już teraz. Zachęcał do tego nawet Leonardo da Vinci (chociaż może nawet o tym nie wiedział ☺): Jeśli pojmiesz, że starość ma mądrość za pokarm, pracuj w ten sposób w młodości, by starości twej nie brakło pożywienia.

Przejście na emeryturę z zabezpieczeniem finansowym

Istnieje kilka sposobów na to, aby zacząć samodzielnie oszczędzać. Dzięki temu przejście na emeryturę nie będzie bolało.

Pomysł 1. Załóż konto oszczędnościowe. Podejmij decyzję, że co miesiąc będziesz tam przelewać jakąś kwotę. 200 zł na początek powinno wystarczyć. Rocznie da to 2400 zł, a w ciągu 30 lat uzbierasz 72000 zł. Oczywiście odkładaną kwotę będzie trzeba zwiększyć, jeśli chce się odłożyć pieniądze na przynajmniej 15 lat życia.

W tej metodzie chodzi o to, aby nauczyć się oszczędzać. Jeśli założysz, że co miesiąc oddajesz te 200 zł na oszczędności, nie wydawaj ich na żadne nieprzewidziane sytuacje. Właśnie o to chodzi w oszczędzaniu. Wydajesz co miesiąc stałą kwotę na zakupy spożywcze? Również stałą odkładaj na koncie.

Przejście na emeryturę - wlustrze.pl

Pomysł 2. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Pieniądze wpłacone na takie indywidualne konta będą zwolnione z podatku „Belki”, jeśli przynajmniej w pięciu dowolnych latach wpłacimy do niego jakąkolwiek kwotę i zadeklarujemy, że pieniądze nie będą wypłacone aż do emerytury. Limit wpłat jest tutaj równy 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Tutaj maksymalny limit wpłat wynosi 120 proc. prognozowanego w danym roku wynagrodzenia w gospodarce. To mniej niż w powyższym przykładzie. Pieniądze będą zwolnione z podatku „Belki”, jeśli przynajmniej w pięciu dowolnych latach wpłacimy na konto jakąkolwiek kwotę i będziemy mieć ukończony 65. rok życia, kiedy je wybierzemy (więcej niż w powyższym przykładzie).

Oba te konta można założyć po ukończeniu 16. roku życia.
To pomysły na oszczędzanie, które można zrealizować samodzielnie. Warto. Dzięki temu przejście na emeryturę będzie zabezpieczone finansowo. Lodówka będzie pełna, a i wyjazd na wakacje będzie można zorganizować. A najważniejsze, że będziemy mieć pewność wypłaty odłożonych pieniędzy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content