fbpx

Prawidłowe mycie zębów

Mycie zębów to taka podstawa higieny osobistej jak tabliczka mnożenia w matematyce. Zastanawiałaś się kiedyś, czy szczotkujesz zęby dobrze?

Nie bez powodu w szkole podstawowej biegało się na długiej przerwie do ubikacji, aby umyć zęby. Miało to wyrobić w nas nawyk mycia zębów po każdym posiłku. Na ile się to udało, to już same musicie stwierdzić. Ważne, żeby mycie zębów odbywało się przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W innym przypadku można powoli zacząć żegnać się z zębami i powitać protezę (którą swoją drogą i tak trzeba czyścić). Jak mówi pewne żydowskie przysłowie, cudzymi zębami nie można gryźć, dlatego lepiej zadbać o własne póki czas. Zęby to Twoja wizytówka i podstawa pierwszego wrażenia.

Mycie zębów – podstawowe zasady, o których możesz nie wiedzieć

Mycie zębów ma na celu usunięcie płytki bakteryjnej i resztek jedzenia, które mogłyby być przyczyną psucia się zębów.

Podstawową zasadą, jeśli chodzi o prawidłowe mycie zębów za pomocą szczoteczki manualnej, jest ta, że osobno myjemy zęby górne, a osobno dolne. Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni do linii zębów (tzw. metoda Bassa, która zakłada masowanie zębów). Myjemy górne zęby od zewnątrz, stosując ruchy okrężne i krótkie. Następnie to samo robimy z zębami dolnymi. Od wewnątrz zęby dolne czyścimy za pomocą końcówki szczoteczki. Wewnętrzną stronę innych zębów myjemy tak jak zewnętrzną. Powierzchnie tzw. żujące czyści się, przesuwając szczoteczkę od przodu do tyłu.

Sprawa jest dużo prostsza, jeśli posługujemy się szczoteczką elektryczną. Wystarczy przyłożyć główkę szczoteczki do powierzchni zębów (zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz) i włączyć zasilanie. W przypadku powierzchni żujących główkę szczoteczki elektrycznej trzeba przyłożyć do powierzchni i delikatnie przesuwać od zęba do zęba. Szczoteczka elektryczna została tak przystosowana, aby myło się nią wygodnie i dokładnie. Swoją drogą jest ona bardziej rekomendowana przez stomatologów właśnie ze względu na dokładność.

Mycie zębów to nie tylko szczotkowanie. To także… nitkowanie. Jeśli w ciągu dnia nie masz na to czasu, to załóż, że będziesz to robić wieczorem. Albo wstawaj wcześniej, aby zdążyć. Za pomocą nici dentystycznej usuniesz resztki jedzenia z miejsc niedostępnych dla szczoteczki.

Bezbłędne mycie zębów

Jest też kilka rzeczy, których należy unikać podczas mycia zębów.

  1. Myj zęby przynajmniej 2–3 minuty. Nie spiesz się, bo wtedy nie dotrzesz do wszystkich zębów i zostawisz na nich resztki jedzenia.
  2. Nie przyciskaj szczoteczki z całych sił do czyszczonych powierzchni. Oznaką nieprawidłowego stosowania szczoteczki są krwawiące dziąsła.
  3. Nie zapominaj o języku. Na nim też gromadzi się mnóstwo bakterii. Szczoteczki są wyposażone w specjalne powierzchnie do czyszczenia języka, co znacznie ułatwia sprawę.
  4. Zmieniaj szczoteczkę manualną lub główkę szczoteczki elektrycznej przynajmniej co 3–4 miesiące oraz po każdej infekcji gardła czy jamy ustnej. Między włosiem zbierają się bakterie. Aby zachować czystość i zdrowie jamy ustnej, szczoteczkę trzeba zmieniać.
  5. Nie używaj szczoteczki o twardym włosiu. Krwawiące dziąsła będą Ci wdzięczne. Zamiast tego kupuj taką z miękkim lub średnio twardym włosiem.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 2 stycznia 2020

    […] u stóp trzeba obcinać, prysznic brać raz dziennie, a zęby myć przed snem. Pewne utarte zwyczaje wynosimy z domu. Nie zawsze zastanawiamy się, czy to, jak dbamy o nasze […]

Dodaj komentarz

Skip to content