fbpx

Prawidłowe czyszczenie laptopa

Czyszczenie laptopa pozwala utrzymać go w dobrym stanie – dzięki temu sprzęt posłuży przez wiele lat. Czyszczenie usprawnia też pracę.

Jak powiedział Andrzej Majewski, współczesna cywilizacja jest bardzo skomputerroryzowana. Pewnie ma rację, co nie zmienia faktu, że komputer to dziś narzędzie pracy wielu osób i nie da się go tak po prostu odrzucić. Laptop – jak każdy sprzęt – powinien być utrzymywany w czystości. Po pierwsze dlatego, żeby lepiej się pracowało, a po drugie dlatego, że znajduje się na nim sporo bakterii, które możemy przenosić. Czyszczenie laptopa trzeba zacząć oczywiście od wyłączenia sprzętu, odłączenia go z prądu i usunięcia wszystkich innych dodatków – np. płyt CD czy pendrive’ów. Można też na wszelki wypadek usunąć z laptopa baterię.

Czyszczenie laptopa – czego potrzebujesz?

Jak wyczyścić komputer? Potrzebne będzie kilka akcesoriów:

  • ściereczka z mikrofibry – koniecznie taka, ponieważ będzie ona delikatnie ścierać brud i kurz; wszelkie inne ściereczki są niewskazane, bo mogą porysować ekran,
  • specjalny środek do czyszczenia laptopa – dzięki niemu efekt będzie widoczny przez dłuższy czas,
  • ewentualnie sprężone powietrze – jeśli czyszczenie laptopa ma być bardzo dokładne.

Czyszczenie laptopa krok po kroku

Czyszczenie laptopa zaczynamy od ekranu. Tam znajduje się sporo kurzu, który trzeba zetrzeć, ale najczęściej są też trwałe plamy, do których przyda się właśnie specjalny środek do czyszczenia. Odrobinę płynu nanieś na ściereczkę z mikrofibry. Mokrą częścią przetrzyj ekran, a następnie suchą częścią wytrzyj ekran do sucha. Pamiętaj, że spryskując środkiem ekran, zostawisz na nim więcej płynu, niż jeśli spryskasz ściereczkę. Dlatego też drugi sposób jest bardziej wskazany.

Kolejny etap to czyszczenie klawiatury. Tutaj sprawa jest już trochę poważniejsza. Pierwszy krok zakłada przewrócenie jej do góry nogami w celu wysypania spod niej niechcianej zawartości. Następnie wyczyść klawisze. Użyj ściereczki z mikrofibry nasączonej tym samym płynem co wcześniej. Zetrzesz dzięki temu kurz i osad, które gromadzą się podczas codziennej pracy. Jeśli chodzi o przestrzenie między klawiszami, to do nich przydadzą się patyczki do uszu. Nasącz je w płynie i delikatnie przetrzyj każdą szparę.

Do czyszczenia przestrzeni pod klawiszami możesz też użyć sprężonego powietrza, które wypchnie okruszki i inne zabrudzenia. Trzeba tylko ustawić klawiaturę pod kątem, aby okruszki nie wbiły się jeszcze głębiej.

Jak wyczyścić komputer w środku? Układ chłodzenia to już trochę bardziej skomplikowana sprawa, dlatego polecam oddanie tego w ręce profesjonalistów. Dzięki temu masz pewność, że czyszczenie zostało wykonane dobrze i nie martwisz się, że cokolwiek uszkodzisz.

A jeśli nie masz na to czasu (albo pieniędzy), musisz rozkręcić laptop, oczyścić osobno układ chłodzenia i złożyć sprzęt z powrotem. Nie jest to tak proste jak wyczyszczenie ekranu, dlatego zaleca się udanie do specjalistów w tym zakresie.

Czyszczenie laptopa powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku. Chyba że zauważasz, że brudzi się on szybko (pracujesz na nim non stop), to możesz to robić co kilka miesięcy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content