Porowatość włosów. Dostosuj pielęgnację do rodzaju włosów
Porowatość włosów można łatwo wytłumaczyć. To po prostu stopień rozchylenia łuski włosa. Ten stopień może być niski, średni lub wysoki. Jeśli dowiesz się, jaki jest Twój stopień porowatości, będziesz mogła dobrać właściwą pielęgnację, czyli odpowiedni szampon, odżywkę i inne kosmetyki przeznaczone do włosów.
Porowatość włosów – włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate mają łuski, które przylegają do kory włosa. Takie włosy są mniej podatne na uszkodzenia, dlatego lepiej znoszą takie zabiegi jak farbowanie czy prostowanie. Co za tym idzie takim włosom jest trudniej zmienić kolor, ponieważ zwyczajnie są odporne.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie włosy są klapnięte, brakuje im puszystości. Są tak bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, że każda próba ich pokręcenia skończy się fiaskiem – po prostu się rozkręcą po niedługim czasie.
Do takich włosów najlepiej sprawdzą się szampony bez dużej ilości emolientów. Przyda się także olejowanie raz w tygodniu. Jeśli jesteś posiadaczką takich włosów, powinnaś wybierać nawilżające odżywki.
Porowatość włosów – włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate to takie, których łuski są lekko odchylone od kory włosa. Można o nich powiedzieć, że są „normalne”. Takie włosy można bardzo prosto rozpoznać. Nawet jeśli są idealnie ułożone, po wyjściu na zewnątrz podczas deszczu, natychmiast zaczynają się puszyć. Te włosy nie są tak bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne jak niskoporowate, ale da się na nich tworzyć fryzury, które nie klapną od razu. Włosy średnioporowate dość szybko schną.
Aby o nie odpowiednio zadbać, olejuj je 2 razy w tygodniu oraz używaj odżywek proteinowo-emolientowo-humektantowych (PEH).
Porowatość włosów – włosy wysokoporowate
Włosy wysokoporowate to te, których łuski są najbardziej odchylone od kory włosa. Najczęściej należą one do posiadaczek kręconych pukli. Takie włosy na pierwszy rzut oka wydają się zniszczone, dlatego najgorzej znoszą wszelkie interwencje urządzeń, np. prostownicy, choć z drugiej strony łatwo na nich robić fryzury, ponieważ będą się dobrze trzymać. Plusem jest to, że bardzo szybko schną.
Pielęgnacja tego rodzaju włosów polega na używaniu odzywek emolientowych i szczególnej dbałości o końcówki. Włosy wysokoporowate często się puszą, dlatego warto im pomóc w wydobyciu naturalnego skrętu.
Test porowatości włosów
Jeśli nie masz czasu na wizytę u trychologa i szczegółowe zaznajomienie się z cechami charakterystyczni swoich włosów, zacznij od domowego testu.
Weź szklankę z wodą, wrzuć do niej swój włos:
- włosy niskoporowate – włos zostanie na powierzchni, nie opadnie, ani się nie zanurzy,
- włosy średnioporowate – Włos się zanurzy, ale nie opadnie na sam dół,
- włosy wysokoporowate – włos opadnie na sam dół szklanki.
Już wiesz, jaki masz rodzaj włosów? Czas zabrać się właściwą pielęgnację.
Przeczytaj również:
1 Odpowiedź
[…] Porowatość włosów. Dostosuj pielęgnację do rodzaju włosów […]