fbpx

Czym zastąpić plastik?

Czym zastąpić plastik?

Plastik wdarł się przebojem w naszą codzienność. Korzystamy z niego niemal w każdej sytuacji, robiąc zakupy czy gotując. Mówi się, że żyjemy w erze plastiku, ponieważ wyprodukowaliśmy go już tyle, że można by nim było przykryć całą kulę ziemską.

Plastik – pozostanie po nas na lata

Niestety, po naszym pokoleniu na Ziemi pozostanie mnóstwo plastiku. Będzie zalegał przez następne stulecia, stając się po nas swoistą pamiątką.

Początków plastiku należy upatrywać w połowie XIX w., kiedy pojawiły się takie wynalazki jak: parkesina, celuloid i bakelit. Ponieważ człowiek nauczył się pozyskiwać sztuczne tworzywa, nie był już tak zależny od środowiska naturalnego.

Tworzywa sztuczne okazały się bardzo tanie, zatem nic dziwnego, że ludzkość zaczęła je masowo używać. Wykorzystujemy je nie tylko w tych najpopularniejszych przedmiotach jak woreczki foliowe czy reklamówki. Mnóstwo tworzyw sztucznych wykorzystujemy w urządzeniach elektronicznych (laptopach, smartfonach), w przemyśle muzycznym oraz w fotografii. Całkiem sporo jest ich także wśród zabawek dla dzieci. I, co ciekawe, często trudno je zastąpić innymi materiałami.

Plastik – jak go zastąpić?

Plastiku mnóstwo jest w naszych domach. Korzystamy z niego na co dzień, co i rusz przynosząc ze sklepu foliowe reklamówki napełnione produktami, które także zostały opakowane w plastik. W przeciętnym gospodarstwie domowym najwięcej produkuje się właśnie odpadów plastikowych.

Jeśli masz już świadomość, że plastik nie jest najlepszym rozwiązaniem dla planety, możesz zacząć działać. Drobnymi kroczkami można osiągnąć więcej, zacznij więc od swojego domu. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy, które przechowujesz w swoim domu, posiada bardziej ekologiczne zamienniki. Zerknij poniżej, a przekonasz się, że nawet zwykłe patyczki do uszu mogą być lepsze dla środowiska naturalnego, jeśli kupisz te wykonane z odpowiedniego materiału.

Plastik – zastąp go!

Możesz zastąpić następujące przedmioty codziennego użytku:

  • patyczki do uszu z plastikowymi elementami można zastąpić bambusowymi lub papierowymi – to teraz dość popularne rozwiązanie, które znajdziesz w każdej drogerii; co prawda, są one nieco droższe, ale właśnie tym kusi nas plastik, że jest bardzo tani,
  • woreczki foliowe jednorazowe można zastąpić materiałowymi, wystarczy tylko pamiętać, by zabierać je na każde zakupy; w sklepach obok najpopularniejszych woreczków foliowych (np. na dziale z warzywami) znajdują się coraz częściej woreczki wielorazowe – warto to wykorzystać,
  • torby plastikowe zamień na materiałowe torby wielorazowe – pamiętaj o nich za każdym razem, kiedy wybierasz się do sklepu, a znacznie ograniczysz produkcję plastiku w swoim domu,
  • sztućce do grilla wykonane z plastiku – zastąp tymi drewnianymi lub bambusowymi; a jeśli grilla urządzasz obok domu, po prostu wykorzystaj zwykłe domowe sztućce, które możesz umyć w zmywarce,
  • słomki do napojów – to kolejny produkt, który wcale nie musi być wykonany z plastiku, ale jakoś tak się przyjęło, że to plastik jest najwygodniejszy; zastąp je bambusowymi lub papierowymi, naprawdę niewiele stracisz; być może wydaje Ci się, że taki drobiazg niewiele zmieni – a co powiesz na fakt, że w Polsce dziennie zużywa się ok. 3 miliony takich słomek?; zmiana naprawdę zrobi różnicę,
  • szczoteczki do zębów – można je zastąpić szczoteczkami bambusowymi,
  • plastikowe zabawki – o ile to możliwe w przypadku konkretnej zabawki, możemy je z powodzeniem zastępować drewnianymi zabawkami, które są dużo trwalsze,
  • butelki plastikowe – tutaj rozwiązaniem jest oczywiście szkło.

Na rynku pojawił się bardzo oryginalny zamiennik plastiku – otręby pszenne. Polska firma Biotrem wytwarza jednorazowe talerze i sztućce z otrąb pszennych, które są produktem ubocznym w procesie produkcji mąki. Co ciekawe, zużyte talerzyki można po prostu zjeść. Tak wykonane przedmioty są dużo droższe niż plastik, ale już wiemy, że to inwestycja, więc naprawdę warto.

Plastik kontra oszczędność

Wykorzystywanie wielorazowych opakowań przyczynia się nie tylko do ratowania środowiska naturalnego, ale także do oszczędności. Może i plastik jest wygodniejszy w użyciu – weźmiesz, skorzystasz i wyrzucisz – jednak na pewno nie jest tańszy, biorąc pod uwagę to, że z jednej torebki korzystamy tylko jeden raz.

Plastik miał swoje pięć minut w Polsce i na świecie. Mimo że nie będzie łatwo z niego zrezygnować, już widać, że stracił popularność, jaką się cieszył jeszcze 10 lat temu.

Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content