fbpx

Aktualna Piramida Żywienia wg IŻŻ

Aktualna Piramida Żywienia wg IŻŻ

Piramida Żywienia to graficzny sposób zilustrowania tego, jakie pokarmy należy przyjmować w swoich codziennych posiłkach oraz co pić. Forma piramidy jest nie bez znaczenia, ponieważ dzięki takiej formie łatwiej jest pokazać, których składników powinno być w diecie więcej, a których mniej.

Piramida Żywienia to nie jest stały model. Zmienia się on co jakiś czas, jest też różny dla konkretnych grup wiekowych. Istnieje tez Wegetariańska Piramida Żywienia dla tych, którzy eliminują ze swojej diety mięso.

Piramida Żywienia – sport podstawą

Najnowsza Piramida żywienia pochodzi z 206 r. Została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia, który to w Polsce zajmuje się wyznaczaniem standardów dla zdrowego stylu życia.

Podstawą dla Piramidy Żywieniowej jest aktywność fizyczna. W piramidach, które były nam prezentowane jeszcze w latach 90. czy w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku sport nie był zawarty. Jest on dodany do piramidy w ostatnich latach i ma ogromne znaczenie. Otóż podstawa zdrowego stylu życia, a także dobrego wyglądu zawsze jest ruch. Co ciekawe, ważne jest nie tylko to, by uprawiać jakiś sport kilka razy w tygodni, ale także, by nie rezygnować ze spontanicznej aktywności fizycznej. Mowa tu na przykład o takich aktywnościach jak wchodzenie po schodach zamiast wjeżdżanie windą, odkurzanie samodzielne, a nie za pomocą robota sprzątającego itd.

Aktualna Piramida Żywienia

Nowa Piramida żywienia może nieco dziwić. Po pierwsze dodano w niej aktywność fizyczną, o której wcześniej nie mówiło się w kontekście samej piramidy. Po drugie tłuszcze, np. oleje, powędrowały w niej na najwyższe (czyli ostatnie) miejsce, co sugeruje, że musimy zmniejszyć ich spożycie. Wreszcie Piramida żywienia sugeruje ograniczenie spożywania soli. Sól lepiej zastąpić ziołami, które dodadzą potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Do braku soli można się przyzwyczaić, choć nie przychodzi to od razu. To właśnie zioła znalazły się z boku Piramidy, co stanowi sugestię do częstszego ich wykorzystywania. Z boku umieszczono także wodę, która powinna stanowić główny napój wypijany w ciągu dnia.

źródło: www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia

Piramida Żywienia i zasady według IŻŻ

Zasady opisane na stronie Instytutu Żywności i Żywienia brzmią następująco:

  1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
  2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
  3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
  5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
  6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
  9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
  10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała[1].

[1] źródło: www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia


Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content