fbpx

Pierwsze buty a rozwój dziecka

Rozwój dziecka to od momentu narodzin rzecz fascynująca. Jest też nurtująca, bo pewne aspekty tego rozwoju zależą od Ciebie. Bardzo ważny na przykład jest dobór pierwszych butów.

Nawet jeśli otoczenie nie widzi w Twoim dziecku niczego niezwykłego, to Ty jako matka ciągle zachwycasz się jego postępami. Trzyma główkę? Zaczyna siedzieć? Potem raczkować? To cudownie! Przychodzi taki moment, że dalszy prawidłowy rozwój dziecka zależy w dużej mierze od Ciebie.

Dzieci i zegarków nie można stale nakręcać, trzeba im dać też czas do chodzenia. I z tą myślą porozmawiajmy o pierwszych butkach.

Prawidłowy rozwój dziecka a „dobre rady”

Skądś to już znasz? Te wszystkie dobre rady w stylu:

Osoba 1.: Truskawki podczas karmienia piersią? Absolutnie! To alergeny!

Osoba 2.: Truskawki podczas karmienia piersią? Jak najbardziej! Przecież są takie zdrowe!

I bądź tu mądra! Kogo słuchać? Tylko siebie. I ewentualnie osób, którym w 100% ufasz i cenisz za konkretną wiedzę. Podobne rzeczy będziesz słyszeć na każdym etapie rozwoju dziecka – także kiedy zacznie chodzić. I najlepiej puszczaj je mimo uszu, bo przyniosą więcej szkody niż pożytku.

Nie daj się namówić ciociom, kuzynkom i innym dobrze radzącym, że buty po starszym kuzynie czy bracie będą odpowiednie dla Twojego dziecka. Pojawią się takie argumenty:

  • Wiesz, ile kosztują buty dla dziecka? Nie kupuj, weź te używane!
  • Moje dziecko chodziło w butach po starszym bracie i nic mu się nie stało.
  • Te buty mam sprawdzone, tylko po jednym dziecku.

Wiele osób zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że pierwsze buty są najważniejszymi butami w życiu. Żadne następne nie spełnią tak wielkiej roli jak te, które kupisz (i założysz dziecku) jako pierwsze. I chociaż kosztują sporo (to koszt między 100 a 200 zł), a służą stosunkowo niedługo, to inwestycja zaprocentuje w przyszłości zdrową stopą dziecka.

Im młodsze dziecko, tym bardziej delikatna stopa. A skoro delikatna, to podatna na wszelkie odkształcenia, które uprzykrzą życie zwłaszcza w dorosłości.

Cechy i rozmiary butów dla dzieci

Rozmiary butów powinny być dobrze dopasowane. Z tego powodu koniecznie weź dziecko na zakupy i dopasuj buciki do jego stopy. Domyślam się, że możesz tego nie umieć. Poproś o pomoc sprzedawcę. Niektóre sklepy mają w ofercie mierzenie dziecięcej stópki i dopasowywanie do niej obuwia.

Rozmiary dziecięce zaczynają się od 15/16. Pamiętaj, żeby nie kupować butów na zapas, czyli zbyt dużych. Dodaj jedynie ok. 6 mm na ruch stopy podczas chodzenia oraz kolejne 6 mm na wzrost stopy. To pozwoli dziecku na wygodne chodzenie – stopa musi mieć przestrzeń.

Buty dla dziecka najlepiej kupować po południu, ponieważ wtedy stopa dziecka jest nieco dłuższa niż rano.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

  • lekkie – z obciążeniem na stopach trudno się chodzi, zwłaszcza jeśli jeszcze nie umie się chodzić zbyt dobrze,
  • przewiewne – najlepiej sprawdzą się buciki ze skóry albo z membraną, bo stópka musi oddychać,
  • elastyczne, zwłaszcza podeszwa – powinny się dobrze zginać,
  • stabilne po wewnętrznej stronie stępu,
  • swobodne w okolicach palców – aby palce mogły odpowiednio pracować.

Prawidłowy rozwój dziecka to m.in. odpowiednio zadbane stopy. Podczas pierwszych kroków dziecko „wyrabia” sobie stópkę. To, jak zadba się o ten element na samym początku, będzie odgrywało istotną rolę przez całe późniejsze życie. Dlatego nie oszczędzaj – na stopach nie warto.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz