fbpx

Ratunku, pierwsza zmarszczka!

ZmarszczkiCo zrobić, gdy pewnego dnia znajdziesz na swoim czole wgłębienie, które za nic nie chce zniknąć? Jak radzić sobie z pierwszymi zmarszczkami?

Skąd biorą się zmarszczki?

Ludzka skóra składa się z kilku warstw, tj. naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Najważniejszy element znajduje się w skórze właściwej i są nim splecione niczym sprężynki włókna kolagenu i elastyny. To właśnie te sprężynki, dzięki swojej niebywałej elastyczności pozwalają m.in. na pełną swobodę wyrażania emocji za pomocą mimiki. Niestety bardzo łatwo je osłabić – a robią to szczególnie wolne rodniki, dym papierosowy, promienie UV oraz nadmierne wysuszenie skóry. Dobra wiadomość jest taka, że organizm jest w stanie sam wyprodukować nowe włókna kolagenu i elastyny. Z kolei zła, że z czasem (już po ukończeniu ok. 25. roku życia) robi to coraz wolniej.

Kiedy osłabione włókna kolagenu i elastyny zostaną przerwane, a synteza tychże znacznie spowolniona, może dojść do zapadnięcia się skóry w miejscu przerwanego włókna. Będzie to widoczne w postaci niewielkiego zagłębienia w skórze, które z czasem może pogłębić się i stać się pełnoprawną zmarszczką. Jak widać, kondycja naskórka jest odzwierciedleniem sytuacji w skórze właściwej.

Profilaktyka anti-aging

Najlepszym sposobem na uniknięcie przedwczesnego pojawiania się zmarszczek jest pielęgnacja skóry, zawierająca elementy profilaktyki anti-aging. Jej najważniejsze zasady ograniczają się w zasadzie do trzech punktów: nawilżania, ochrony UV oraz regularnego stosowania antyoksydantów.

Dostarczanie nawilżenia jest o tyle ważne, że włókna kolagenu i elastyny zamoczone są w wodzie, co sprawia, że zachowują pełną elastyczność. Woda ta może niestety migrować do płytszych warstw skóry, zwłaszcza kiedy posiadamy cerę skłonną do przesuszania się lub przejściowe problemy z zapewnieniem optymalnego poziomu nawilżenia naskórka. Zjawisko to nazywa się fachowo transepidermalną utratą wody (TEWL). Regularne stosowanie intensywnie nawilżających kremów oraz emulsji do twarzy pozwala znacznie ograniczyć TEWL. Co ważne, utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia naskórka sprawia, że zmarszczki są optycznie mniej widoczne.

Promienie UV to prawdziwe utrapienie dla naszej skóry, zwłaszcza podstępne promieniowanie UVA. Promienie UVA mają bowiem zdolność przenikania w głąb skóry, gdzie rozbiją włókna kolagenu i elastyny. Z tego względu całoroczna ochrona przeciwsłoneczna jest wskazana. Wybierając filtr, należy więc zwrócić uwagę nie tylko na faktor SPF, który odpowiada za ochronę przed poparzeniami słonecznymi, ale również na faktor PPD, który właśnie chroni skórę przed działaniem promieniowania UVA.

Kosmetyki zawierające antyoksydanty pełnią szalenie istotną rolę, bowiem neutralizują szkodliwy wpływ wolnych rodników, które również przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry. Najsilniejsze znane dziś antyoksydanty to witamina C, witamina E oraz koenzym Q10 – wykorzystywane powszechnie przez przemysł kosmetyczny. Stosowanie antyoksydantów powinno być obowiązkowym porannym rytuałem już po ukończeniu 20. roku życia. Najlepsze efekty dają skoncentrowane sera oraz ampułki, dlatego warto zainwestować w tego typu kosmetyk.

Czy można zlikwidować istniejące zmarszczki?

Niestety nie można… przynajmniej nie bez uciekania się do zabiegów medycyny estetycznej. Można jednak zadbać o ogólną dobrą kondycję skór: o prawidłowe nawilżenie czy naturalny blask, które sprawią, że zmarszczki oraz bruzdy staną się dużo mniej widoczne. Zawsze jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Magdalena Kondracka
Autorem tekstu jest Magdalena Kondracka – kosmetyki to jej wielka miłość. Nie tylko namiętnie wciera je w skórę, ale potrafi także godzinami czytać, opowiadać i pisać o nich. Na co dzień pracuje w dziale marketingu jednego ze sklepów internetowych z koreańskimi kosmetykami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content