fbpx

Picie alkoholu przez nastolatków

Picie alkoholu w młodym wieku negatywnie wpływa na układ nerwowy. Niby wszyscy to wiemy, a mimo to spożywanie go przez nastolatków wciąż jest bardzo popularne. Gdzie się podziała świadomość?

Picie alkoholu a podejście rodziców

Młodzież nieletnia przeżywa okres burzy hormonalnej, silnych stanów emocjonalnych związanych z przemianami fizycznymi. Ten intensywny czas dojrzewania do wielu rzeczy, których młodzi nie znali wcześniej, a które są charakterystyczne dla dorosłych, rodzi chęć eksperymentowania. I tu pojawiają się postaci rodziców, którzy muszą umiejętnie przekazać dzieciakom, na co mogą sobie pozwolić, a na co nie. Picie alkoholu przez nieletnich, bo taki temat teraz podejmuję, nie stanowi dla rodziców żadnego problemu. To duży błąd. Nie bez powodu ktoś mądry wymyślił, że alkohol pije się od 18. roku życia. Chcesz być odpowiedzialną matką? Musisz wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą picie w tak młodym wieku.

W 2017 r. CBOS przeprowadziło badania dotyczące postaw młodych ludzi wobec alkoholu. Wynika z nich, że w większości przypadków (68%) picie alkoholu u młodych osób inicjują osoby dorosłe – rodzice, dalsza rodzina, znajomi.

Dziecko, które od najmłodszych lat widzi, że w domu jest obecny alkohol, uczy się, że to normalne. Chodzi tutaj nie o sporadyczne pojawienie się wódki czy piwka przy okazji imienin czy świąt. Chodzi o picie wina, kiedy pojawiają się problemy w pracy; o puszkę piwa na zakończenie dnia itd. A jeśli dodatkowo rodzice, nie zważając na wiek dziecka, częstują go oficjalnie przy stole łyczkiem piwka, dziecko zupełnie zatraca rozróżnienie miedzy tym, co może, a czego nie powinno.

Konsekwencje picia alkoholu u nastolatków

Według badań przeprowadzonych w 2015 r. przez ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Drugs) 83,8% uczniów klas trzecich gimnazjum (15–16 lat) i 95,8% uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych (17–18 lat) przynajmniej raz piło alkohol. To wyniki zatrważające.

Młody organizm jest dużo bardziej podatny na uzależnienie. W związku z tym picie alkoholu w nastoletnim wieku przenosi się na życie dorosłe. Pijąc młodo, w dorosłym życiu nie będzie się stroniło od alkoholu. Depresja, problemy w życiu osobistym, uzależnienie od alkoholu w dorosłości? Wszystko to będzie w dużej mierze wynikiem postępowania sprzed lat.

Picie alkoholu zaburza u nastolatków rozwój fizyczny i psychiczny. Zakłada się, że system nerwowy dojrzewa do 21. roku życia. W związku z tym picie nawet na kilka lat przed zakończeniem tego procesu skutkuje osłabieniem zdolności, za jakie układ nerwowy odpowiada. Problemy ze zdaniem egzaminów, z przejściem do następnej klasy, z dostaniem się do dobrej szkoły, problemy na studiach? Przyczyny można upatrywać w zbyt wczesnej inicjacji alkoholowej.

Uzależnienie od alkoholu w nastoletnim wieku jest sytuacją najbardziej niebezpieczną. Spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu codziennie niekorzystnie wpłynie na to, jak będzie wyglądać przyszłość.

Mimo że mowa o przedwczesnym piciu alkoholu przez dzieci i młodzież, na pierwszym planie tych rozważań są dorośli. Masz czas, żeby odpowiednio wyedukować swoje dziecko i zapewnić mu dobrą przyszłość. Działaj przeciwko zasadzie Gdzie jest wino, tam rozsądku nie staje. Jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu, zapewnij zdrowie także swojemu dziecku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content