fbpx

Paraliż senny – czym jest?

Paraliż senny – czym jest?

Paraliż senny to objaw pojawiąjący się podczas snu, który potrafi nieźle wystraszyć. Warto się dowiedzieć, skąd się bierze, aby nie wpadać w panikę.

Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny to pewnego rodzaju zaburzenie snu, które charakteryzuje się porażeniem mięśni i brakiem możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu. Da się tylko oddychać i ruszać gałkami ocznymi. Taki stan może wystąpić podczas zasypiania lub podczas przechodzenia ze snu do czuwania.

Paraliż senny znany jest od setek lat. Powstały nawet mylne wyobrażenia, jakoby odpowiadał za niego Szatan siadający na klatce piersiowej i powodujący ucisk.

Paraliż senny – skąd się bierze?

Podczas snu każdego człowieka naturalne jest ograniczenie swobody ruchów, dzięki czemu kiedy śnimy, nie wykonujemy niespodziewanych gestów. Kiedy zdarza się, że szybko się budzimy w czasie aktywnie trwającej fazy REM (czyli wtedy gdy pojawiają się marzenia senne i aktywność mózgu jest wysoka), może dojść właśnie do zaburzenia, jakim jest paraliż.

Paraliż senny objawia się w ten sposób, że człowiek już się obudził, ale nie może wykonać żadnego ruchu ani niczego powiedzieć, jest jakby sparaliżowany, ciało cały czas pogrążone jest we śnie.

Jak widać, paraliż senny wcale nie jest tak strasznym zjawiskiem, jak mogłoby się wydawać. Mimo to odczuwamy go bardzo intensywnie, także na poziomie emocjonalnym.

Paraliż senny – objawy i przyczyny

Podczas paraliżu sennego doświadczysz następujących objawów:

  • porażenie mięśni, niemożność wykonania żadnego ruchu,
  • stres,
  • przyspieszone bicie serca,
  • omamy słuchowe i wzrokowe,
  • ucisk w piersi,
  • strach.

Nie bez powodu sztuka stworzyła obrazy diabła siadającego na piersi człowieka. Podczas paraliżu sennego bardzo się boimy, ponieważ jest to faktycznie bardzo dziwne zjawisko. Zdarza się bardzo rzadko i może tak być, że doświadczysz go zaledwie raz w życiu albo nigdy.

Strach pogłębia fakt, że zjawisko ma miejsce zwykle w nocy, a w ciemności nie myślimy tak jasno jak za dnia.

Aby nie dopuścić do pojawienia się w podczas snu takiego stanu, warto zdawać sobie sprawę, jak ważna jest higiena snu. Kładzenie się spać o regularnych porach to jeden z najważniejszych aspektów dbałości o tę higienę. Późne kładzenie się spać może sprzyjać nieprawidłowościom. Do tego stres oraz uzależnienie od alkoholu mogą dawać mieszankę wybuchową, która będzie prowadzić do tego typu zaburzeń.

Ogólny tryb życia także może mieć wpływ na pojawienie się paraliżu nocnego. Stałe zmęczenie, nieregularny tryb życia, stosowanie leków nasennych i inne przyczyną mogą stanowić punkt wyjścia do paraliżu nocnego.


Przeczytaj również:

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content