fbpx

Odzież sportowa – jak ją wyprać?

Odzież sportowa – jak ją wyprać?

Odzież sportowa to szczególny rodzaj garderoby, nad którym trzeba się nieco pochylić, jeśli chodzi o pranie. To szczególny rodzaj materiałów. Trzeba wiedzieć, że nieodpowiednie pranie odzieży sportowej może spowodować jej zniszczenie. Niekoniecznie po pierwszym praniu, ale czasem po kilku.

Odzież sportowa – zasady prania

Poniższe zasady dotyczą bielizny sportowej oraz odzieży zewnętrznej. Nie chodzi tutaj natomiast o kurtki i inne tkaniny z membranami.

Pierwsza zasada jest taka, że do prania ubrań sportowych nie można używać środków zmiękczających. Płyny do płukania to nie jest dobry pomysł, ponieważ zawarta w nich lanolina niszczy delikatne sploty odzieży portowej.

Odzież sportowa wymaga stosowania specjalnych płynów do tkanin sportowych. Popularne marki wypuszczają specjalne linie do prania sportowych ubrań, więc odpowiedni produkt znajdziesz nawet w drogerii.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to fakt, że odzież sportową należy prać przewróconą na drugą stronę, a wszelkie suwaki i zamki zasuwamy. A jeśli w danym ubraniu znajduje się rzep, to taką tkaninę oddzielamy od pozostałych ubrań, wkładając do specjalnego woreczka do prania. Dzięki temu nie dojdzie do zaczepienia się delikatnych splotów o rzep, co mogłoby skutkować zniszczeniem.

Pamiętaj, że ubrań sportowych nie pierze się w temperaturze wyższej niż 30 stopni. Żeby mieć pewność, nie odcinaj metek od ubrań sportowych i za każdym razem przed wrzuceniem do pralki sprawdzaj, na co możesz sobie pozwolić. Najlepiej też nie stosować więcej niż 800 obrotów przy wirowaniu. Dzięki temu ubrania się nie pogniotą i nie będzie trzeba ich prasować (ubrań sportowych raczej się nie prasuje).

Odzież sportowa – jak przedłużyć jej żywotność?

Jeśli nie przeszkadza Ci zbytnio nieprzyjemny zapach, możesz pokusić się o pranie ubrań sportowych co drugi trening. Wielu sportowców i amatorów stosuje taką zasadę, dzięki czemu ubrania są rzadziej poddawane wirowaniu i działaniu środków piorących. W ten sposób można dwukrotnie wydłużyć ich żywotność.

Nigdy nie poddawaj się pokusie, by wrzucić ubranie sportowe razem ze zwykłym praniem. Nawet jeden raz – mimo że nie od razu zniszczy ciuchy – wpłynie na skrócenie żywotności.

Nowoczesne pralki bardzo często są wyposażone w specjalne programy do prania odzieży sportowej, wiec warto z tego korzystać dla pewności.

Poza tym odzież sportową powinno się prać osobno, dzieląc na rodzaje. Osobno kurtki, legginsy, koszulki, a podobno buty. Wkładanie ich do pralki jednocześnie może wpłynąć na zniszczenie materiałów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz