fbpx

Ochrona środowiska dla każdego, czyli jak być eko?

Ochrona środowiska to temat, który powraca i jest wałkowany na rożne sposoby. W szkole, w pracy, w telewizji. Ta moda jest pozytywna, bo służy środowisku. Podążaj zatem za trendami.

Ochrona środowiska wydaje Ci się tematem zbyt trudnym, żeby dało się go realizować we własnym domu? Nic bardziej mylnego! Podpowiem Ci kilkanaście sposobów na to, jak być eko w swoim gospodarstwie domowym. Dlaczego to takie ważne? Bo ekologia oznacza tyle co zdrowe życie. Taniej jest zdrowiej żyć niż się leczyć.

Ochrona środowiska od kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym tworzy się chyba najwięcej śmieci w całym gospodarstwie domowym. Dlatego też to właśnie tam zacznijmy… zmieniać swój świat na lepszy. Oczywiście poniższe podpowiedzi będą dotyczyć nie tylko odpadów, ale i innych rzeczy, które dzieją się w kuchni. Niektóre pewnie Cię zaskoczą, inne okażą się banalne, a jeszcze inne faktycznie stosujesz już od lat, choć nie wiesz, że przynoszą Ci tyle korzyści:

  1. Wody, którą myjesz warzywa i owoce, użyj do podlewania kwiatków. W żadnym razie im tym nie zaszkodzisz, a przy okazji zaoszczędzisz na wodzie.
  2. Kup wielorazowe pudełka na żywność. Opłacają się dużo bardziej niż jednorazowe foliowe woreczki. No i przede wszystkim nie tworzą góry śmieci.
  3. Zrezygnuj z ręczników papierowych na rzecz wielorazowych ściereczek.
  4. Zmywarki używaj tylko wtedy, kiedy wyjdą goście. W pozostałe dni myj naczynia w zlewie pełnym wody z płynem.
  5. Kup kilka dużych reklamówek wielorazowych. Zastąp nimi jednorazowe reklamówki, które często na szybko dobierasz przy zakupach.
  6. Mrożonki przechowuj w woreczkach strunowych do wielokrotnego stosowania.
  7. Do sprzątania kuchni zamiast detergentów stosuj ocet i olejki eteryczne.
  8. Podczas gotowania nakładaj pokrywkę na garnki. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i prąd.
  9. Niech do Twojej lodówki zawita żywność ekologiczna.
  1. Jeśli nie dasz rady dojeść obiadu czy kolacji, nie wyrzucaj jedzenia do kosza! Resztki wykorzystaj do innej potrawy. Najbardziej sprawdzą się zapiekanki – do naczynia żaroodpornego możesz wrzucić praktycznie wszystko.
  2. Przygotowuj posiłki na przynajmniej dwa dni. Dzięki temu oszczędzisz nie tylko czas, ale też prąd i wodę.

Ochrona środowiska – pora na łazienkę

Kiedy wchodzisz do łazienki i widzisz te wszystkie tuby z pastami, pojemniki z szamponami itd., wydaje Ci się, że ochrona środowiska i tak jest niemożliwa? Błąd. Jest możliwa. Trzeba tylko wprowadzić do łazienki nowe zwyczaje. Oto kilka z nich:

  1. Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Zużyjesz znacznie mniej wody.
  2. Podczas mycia zębów zakręcaj kran (nie rozumiem zwyczaju odkręcania wody, kiedy patrzysz w lustro i szczotkujesz zęby, naprawdę).
  3. Opakowania kończących się kosmetyków przecinaj nożyczkami, aby wydobyć z nich to, co nie chce się wydostać na zewnątrz. Czemu masz wyrzucać całkiem dobry podkład we fluidzie?
  4. Ściereczki twórz ze starych ubrań – zamiast je wyrzucać.
  5. Nie używaj wielu kosmetyków do jednej części ciała naraz. Te, które masz, skończ i dopiero wtedy sięgnij po kolejne.
  6. Kupuj szary papier toaletowy z recyklingu.

To tylko kilka przykładów na to, jak można oszczędzić, a przy okazji stać się eko. Ochrona środowiska, jak widać, jest możliwa i wcale nie jest taka trudna, jak by się wydawało. Wystarczy tylko trochę samodyscypliny, a do wszystkiego można się przyzwyczaić.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Skip to content