Literatura dla kobiet zmienia się, tworzy, a jednocześnie trwa od lat. Czy gdyby teraz pisanie dla kobiet z jakichś powodów nagle się skończyło, miałybyśmy co czytać? Oczywiście, że tak! Przykłady można mnożyć. Ja pomnożyłam 4×2 i wyszło mi ich 8.
Literatura dla kobiet wszech czasów
A gdyby tak stworzyć listę książek wszech czasów dla kobiet? O kobietach i dla kobiet. Literatura dla kobiet, która zmieniła oblicze świata, dała do myślenia i wzruszyła miliony osób na całym świecie, to jaka? Poniżej znajduje się lista 8 najbardziej znanych książek dla kobiet lub o kobietach. Zostały one serdecznie przyjęte przez świat i dzięki nim świat już nigdy nie był taki jak wcześniej. Pozycje poważne i mniej poważne, dla których ciągle jest miejsce w kobiecej mentalności.
Literatura dla kobiet – 8 pozycji
Anna Karenina Lwa Tołstoja – książka o namiętności, o ponadczasowej miłości, która może zdarzyć się w każdej epoce. Rzecz dzieje się w latach 70. XIX w. w Rosji. Tytułowa bohaterka ma stabilną sytuację rodzinną – ma męża i dziecko – jest piękna i uwielbiana na petersburskich salonach. I kiedy wydaje się, że życie będzie płynęło dalej swoim rutynowym rytmem, Anna Karenina… zakochuje się. Tak jak nigdy. To powieść psychologiczna z elementami historii wzbogacona o wątek romansowy, wątek miłości matki do dziecka i wiele innych. Jeśli któraś z Was nie lubi historii tradycyjnych, zmierzających ku przewidzianemu zakończeniu, ale raczej niestereotypowe, ukazujące schematy postępowania z różnych perspektyw, to ta książka jest dla niej. Polecam z podekscytowaniem – bo ta historia skłania do refleksji, nie narzucając sposobu myślenia. Daje naprawdę mnóstwo emocji. Chyba wrócę do niej i Wam też polecam!
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery – literatura dla kobiet? Uśmiechacie się pod nosem? Czy śmiejecie? Ja się uśmiecham. Historia o Ani jest aktualna teraz i aktualna będzie za 20 lat. Czytałyście pierwszą część i nie porwała Was? To sięgnijcie do drugiej – tam odnajdziecie już siebie – starsze, nieco bardziej stateczne, choć jeszcze rozmarzone kobiety. A czytając całą serię, przebrniecie razem z bohaterką przez różne doświadczenia kobiecego życia: śluby, rozstania, narodziny i śmierć, pożegnania i powroty. Ach, wiecie co, żałuję, że już przeczytałam całość – chętnie zrobiłabym to od początku, nie znając zakończenia.
Przeminęło z wiatrem Margaret Michel – hit nad hity, że tak się wyrażę. W tle wojna secesyjna, a na pierwszym planie postać Scarlett O’Hary, córki bogatego plantatora, która łamie serca mężczyzn darzących ją uczuciem. Historia piękna i wcale nie oklepana. No i wypada ją znać.
Miłość w czasach zarazy Gabriela Garcii Marqueza – klasyk. Tak różny od powstających masowo historii o miłości między piękną kobietą i przystojnym mężczyzną. Tutaj mamy… no cóż, brzydala, który kocha całym sercem. Czy taki facet ma prawo do miłości?
Duma i uprzedzenie Jane Austen – i pan Darcy, którego ciągle wypomina mi mąż. To romans, czyli gatunek typowo dla kobiet. Przełom XVIII i XIX w., miłość w wyższych warstwach społecznych, humor i rozczarowania. To kolejna pozycja, po przeczytaniu której żałowałam, że już po wszystkim. Tak że radzę Wam – dobrze się przygotujcie i nie połykajcie jej od razu, żeby nacieszyć się dłużej.
Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren – historie najbardziej niesfornej dziewczynki, jaką widział świat. Jeśli jesteście już statecznymi paniami, żonami i matkami, to polecam szczególnie. Zawsze warto wracać do dzieciństwa. Jak mówiła Pippi: Nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść. Tak że dobrze, że wyrosłyście z takich lektur, bo teraz można z przyjemnością do nich powrócić!
Pani Bovary Gustawe’a Flauberta – no i co z tego, że to lektura szkolna. Odczarujmy lektury – one też są coś warte w takim zwykłym, codziennym życiu. Mamy tutaj wątki ciągle aktualne – problemy rodzinne, płytkie relacji pomiędzy krewnymi, wzloty i upadki. Jest kobieta, która tak do końca sama nie wie, czego chce, jest zdrada i dramatyczne doświadczenia. To tak na przekór ciągłym cukierkowym wątkom.
Wichrowe Wzgórza Emily Brönte – mroczna atmosfera, jaka panuje w tej książce, odwzorowuje mroczne tajemnice ludzkiej natury. Namiętność kieruje bohaterami tak silnie, że nie zważają na ludzi, którymi są otoczeni. Ach, trochę dreszczowca, trochę romansu – nudy nie ma, co to to nie.
Nudzicie się wieczorami? No to myślę, że rozrywkę na kilka najbliższych wieczorów macie zapewnioną – dobra literatura dla kobiet to studnia bez dna. A kiedy zrobicie przerwę na jakiś film z chłopakiem czy mężem, szybciutko przygotuję kolejne propozycje, żeby było do czego wracać.
Karolina Mrozek Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.
[…] Oszczędzanie będzie proste, jeśli zaczniecie przyglądać się swoim wydatkom i przychodom miesięcznym. Wystarczy trochę samokontroli, a portfel nabierze objętości w ostatni dzień miesiąca. A za zaoszczędzone pieniądze kupcie sobie coś w nagrodę, np. książkę o oszczędzaniu. […]
3 komentarze
[…] Te książki warto zabrać na urlop: Literatura dla kobiet – pozycje wszech czasów […]
[…] Oszczędzanie będzie proste, jeśli zaczniecie przyglądać się swoim wydatkom i przychodom miesięcznym. Wystarczy trochę samokontroli, a portfel nabierze objętości w ostatni dzień miesiąca. A za zaoszczędzone pieniądze kupcie sobie coś w nagrodę, np. książkę o oszczędzaniu. […]
[…] jeszcze warto znać symbolikę kwiatów? Bo są wykorzystywane w książkach. Przez […]