fbpx

Literatura dla kobiet – pozycje wszech czasów

wlustrze.pl | literatura dla kobiet

Literatura dla kobiet zmienia się, tworzy, a jednocześnie trwa od lat. Czy gdyby teraz pisanie dla kobiet z jakichś powodów nagle się skończyło, miałybyśmy co czytać? Oczywiście, że tak! Przykłady można mnożyć. Ja pomnożyłam 4×2 i wyszło mi ich 8.

 

Literatura dla kobiet  wszech czasów

A gdyby tak stworzyć listę książek wszech czasów dla kobiet? O kobietach i dla kobiet. Literatura dla kobiet, która zmieniła oblicze świata, dała do myślenia i wzruszyła miliony osób na całym świecie, to jaka? Poniżej znajduje się lista 8 najbardziej znanych książek dla kobiet lub o kobietach. Zostały one serdecznie przyjęte przez świat i dzięki nim świat już nigdy nie był taki jak wcześniej. Pozycje poważne i mniej poważne, dla których ciągle jest miejsce w kobiecej mentalności.

 

Literatura dla kobiet – 8 pozycji

Anna Karenina Lwa Tołstoja – książka o namiętności, o ponadczasowej miłości, która może zdarzyć się w każdej epoce. Rzecz dzieje się w latach 70. XIX w. w Rosji. Tytułowa bohaterka ma stabilną sytuację rodzinną – ma męża i dziecko – jest piękna i uwielbiana na petersburskich salonach. I kiedy wydaje się, że życie będzie płynęło dalej swoim rutynowym rytmem, Anna Karenina… zakochuje się. Tak jak nigdy. To powieść psychologiczna z elementami historii wzbogacona o wątek romansowy, wątek miłości matki do dziecka i wiele innych. Jeśli któraś z Was nie lubi historii tradycyjnych, zmierzających ku przewidzianemu zakończeniu, ale raczej niestereotypowe, ukazujące schematy postępowania z różnych perspektyw, to ta książka jest dla niej. Polecam z podekscytowaniem – bo ta historia skłania do refleksji, nie narzucając sposobu myślenia. Daje naprawdę mnóstwo emocji. Chyba wrócę do niej i Wam też polecam!

Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery – literatura dla kobiet? Uśmiechacie się pod nosem? Czy śmiejecie? Ja się uśmiecham. Historia o Ani jest aktualna teraz i aktualna będzie za 20 lat. Czytałyście pierwszą część i nie porwała Was? To sięgnijcie do drugiej – tam odnajdziecie już siebie – starsze, nieco bardziej stateczne, choć jeszcze rozmarzone kobiety. A czytając całą serię, przebrniecie razem z bohaterką przez różne doświadczenia kobiecego życia: śluby, rozstania, narodziny i śmierć, pożegnania i powroty. Ach, wiecie co, żałuję, że już przeczytałam całość – chętnie zrobiłabym to od początku, nie znając zakończenia.

Literatura dla kobiet – 8 pozycji

Przeminęło z wiatrem Margaret Michel – hit nad hity, że tak się wyrażę. W tle wojna secesyjna, a na pierwszym planie postać Scarlett O’Hary, córki bogatego plantatora, która łamie serca mężczyzn darzących ją uczuciem. Historia piękna i wcale nie oklepana. No i wypada ją znać.

Miłość w czasach zarazy Gabriela Garcii Marqueza – klasyk. Tak różny od powstających masowo historii o miłości między piękną kobietą i przystojnym mężczyzną. Tutaj mamy… no cóż, brzydala, który kocha całym sercem. Czy taki facet ma prawo do miłości?

Duma i uprzedzenie Jane Austen – i pan Darcy, którego ciągle wypomina mi mąż. To romans, czyli gatunek typowo dla kobiet. Przełom XVIII i XIX w., miłość w wyższych warstwach społecznych, humor i rozczarowania. To kolejna pozycja, po przeczytaniu której żałowałam, że już po wszystkim. Tak że radzę Wam – dobrze się przygotujcie i nie połykajcie jej od razu, żeby nacieszyć się dłużej.

Pippi Pończoszanka Astrid Lindgren – historie najbardziej niesfornej dziewczynki, jaką widział świat. Jeśli jesteście już statecznymi paniami, żonami i matkami, to polecam szczególnie. Zawsze warto wracać do dzieciństwa. Jak mówiła Pippi: Nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść. Tak że dobrze, że wyrosłyście z takich lektur, bo teraz można z przyjemnością do nich powrócić!

Pani Bovary Gustawe’a Flauberta – no i co z tego, że to lektura szkolna. Odczarujmy lektury – one też są coś warte w takim zwykłym, codziennym życiu. Mamy tutaj wątki ciągle aktualne – problemy rodzinne, płytkie relacji pomiędzy krewnymi, wzloty i upadki. Jest kobieta, która tak do końca sama nie wie, czego chce, jest zdrada i dramatyczne doświadczenia. To tak na przekór ciągłym cukierkowym wątkom.

Wichrowe Wzgórza Emily Brönte – mroczna atmosfera, jaka panuje w tej książce, odwzorowuje mroczne tajemnice ludzkiej natury. Namiętność  kieruje bohaterami tak silnie, że nie zważają na ludzi, którymi są otoczeni. Ach, trochę dreszczowca, trochę romansu – nudy nie ma, co to to nie.

 

Nudzicie się wieczorami? No to myślę, że rozrywkę na kilka najbliższych wieczorów macie zapewnioną – dobra literatura dla kobiet to studnia bez dna. A kiedy zrobicie przerwę na jakiś film z chłopakiem czy mężem, szybciutko przygotuję kolejne propozycje, żeby było do czego wracać.

 

Karolina Mrozek | Autor wlustrze.pl


Karolina Mrozek

Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.

 

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. 3 grudnia 2018

    […] Te książki warto zabrać na urlop: Literatura dla kobiet – pozycje wszech czasów […]

  2. 5 lutego 2019

    […] Oszczędzanie będzie proste, jeśli zaczniecie przyglądać się swoim wydatkom i przychodom miesięcznym. Wystarczy trochę samokontroli, a portfel nabierze objętości w ostatni dzień miesiąca. A za zaoszczędzone pieniądze kupcie sobie coś w nagrodę, np. książkę o oszczędzaniu. […]

  3. 23 lutego 2019

    […] jeszcze warto znać symbolikę kwiatów? Bo są wykorzystywane w książkach. Przez […]

Dodaj komentarz

Skip to content