fbpx

List do Mikołaja – praktyczna tradycja

WLUSTRZE - grafika list do mikołaja

List do Mikołaja to jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. To jakby początek wchodzenia w okres świąteczny. Warto zadbać, aby prezenty dobrze wpływały na dziecko.

 

List do Mikołaja to tradycja, dzięki której dziecko jeszcze piękniej przeżyje swoje dzieciństwo. Grudzień to czas prezentów – chyba najpiękniejszy miesiąc w roku z punktu widzenia dziecka. Pisanie listu do Świętego Mikołaja, przypadkowe odnajdywanie ukrytych prezentów, spotkania z dziadkiem z brodą. Sama pamiętam i sama miło wspominam. Wszystkie te atrakcje zapewniają dzieciom rodzice. W pisaniu listu do Mikołaja nie pozostawiajmy dzieci samych sobie. Można to bardzo dobrze wykorzystać!

 

Kreatywny list do Mikołaja

List do świętego Mikołaja to świetna okazja do spędzenia z dzieckiem czasu w kreatywny sposób. Jeśli dziecko jest na tyle małe, że nie umie jeszcze pisać, to list można wykonać w formie obrazków. Przy okazji dziecko poćwiczy malowanie. Zwykłe malowanie może się przerodzić w naprawdę ważne wydarzenie, jeśli nada się mu poważny charakter.

Jeśli dziecko już jest piszące, to można razem z nim stworzyć list do Mikołaja, przy okazji ćwicząc zasady poprawnościowe. W prosty sposób można przemycić wiedzę, która przyda się potem w szkole. Serdeczny zwrot do Mikołaja, treść w postaci wypisanych w jakimś porządku próśb do niego, miłe zakończenie, podpis. Moje polonistyczne serce aż mocniej bije z podekscytowania. Ale u mnie na to trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

 

List do Mikołaja jako element wychowawczy

List do Mikołaja to także dobry moment na to, żeby porozmawiać z dzieckiem na temat gadżetów w jego otoczeniu, na temat dawania i dostawania. Bo jedno i drugie to wartość. Dzieciństwo to dobry okres, aby wprowadzać dziecko w tajniki życia społecznego.

Czy Wy też spotkałyście się z takim problemem: Co dać temu dziecku, skoro ono już wszystko ma? No właśnie. Wiadomo, że dzięki zabawkom dziecko może się lepiej rozwijać. Jednak ta ilość zabawek, która zalega w domach, jest porażająca. Znudzone dziecko niczym nie będzie się cieszyło, a wszystko, co dostanie, rzuci w kąt po dwóch dniach.

Dziecko, które ma wszystko, chce mieć jeszcze więcej. Co z nim będzie w dorosłym życiu? Już teraz warto popracować nad tym, żeby wyrobić w dziecku szacunek do rzeczy, do tego, co posiada. A mikołajki są do tego najlepszym sposobem. Przy okazji pisania listu do świętego Mikołaja warto przyzwyczaić dziecko, że nie wszystko, co wypisze na kartce, dostanie.

 

wlustrze - list do mikołaja - cytat

Edukacyjne prezenty

Pisząc list do Mikołaja, warto podpowiedzieć dziecku, czego może sobie zażyczyć. Maria Montessori, twórczyni systemu wychowania dziecka stawiającego na rozwój, powiedziała przecież: Czego my pragniemy, one pragną. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby też dołożyć do paczki z prezentami coś, czego dziecko się nie spodziewa. I postawić na zabawki edukacyjne.

Oto lista praktycznych edukacyjnych prezentów dla dziecka:

 • zestaw do majsterkowania z elementami dostosowanymi do wieku dziecka – zamiast smarfonów i tabletów lepiej dać dziecku coś, co rozwinie mu zmysł praktyczny, wzbogaci wyobraźnię i wiedzę,
 • gry planszowe – nad wyraz edukacyjne, po co dziecko ma gapić się w ekran komputera, skoro może bawić się w realnej rzeczywistości i na dodatek z kimś u boku. Gry planszowe to świetna zabawa dla całej rodziny. Przykłady takowych to: Mistrz wiedzy, Było sobie życie, Ortograficzne memo, Nogi stonogi, Nauka pisania,
 • zabawki drewniane – są bezpieczniejsze niż plastikowe i nie niszczą się tak szybko. Teraz panuje boom na takie zabawki, dlatego łatwo będzie coś wybrać dla dzieci w każdym wieku,
 • książeczki edukacyjne, lektury szkolne – plusów chyba nie trzeba wymieniać,
 • zabawki sensoryczne i interaktywne, które pobudzają wyobraźnię dziecka i ćwiczą jego zmysły,
 • wielofunkcyjne kredki – coś, czego za naszych czasów nie było. To kredki do malowania, rysowania i robienia makijażu, oczywiście hipoalergiczne,
 • zestawy kreatywne – to różne zestawy, często artystyczne, które pozwalają dziecku stworzyć coś samodzielnie. Dzięki temu dziecko ćwiczy zdolności manualne oraz wyobraźnię,
 • puzzle z mapą świata albo Polski – edukacyjne jak nic!
 • skarbonka – pomoże dziecku rozpocząć przygodę, która czeka go w dorosłym życiu:, czyli oszczędzanie.

 

Kim był św. Mikołaj?

Przy okazji pisania listu do Mikołaja warto dziecku przedstawić historię jego życia. Postać dziadka w czerwonej czapce z pomponem, dużym brzuchem i workiem prezentów już tak mocno zakorzeniła się w naszej tradycji, że może i sami zapomnieliśmy, skąd się wziął pomysł na podarunki 6 grudnia.

6 grudnia wspominamy św. Mikołaja – biskupa Miry, który za życia lubił pomagać innym, dzielić się z nimi pokaźnym majątkiem. Stąd też zwyczaj dawania prezentów – na jego pamiątkę. Żeby przeciwstawić się trochę kulturze masowej, odkryjmy głębsze przesłanie mikołajek. Parafrazując znane przysłowie – czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał.

A Ty sama też piszesz list do Mikołaja? Warto, abyś wśród wielu obowiązków pomyślała też o sobie – co Tobie przyniesie radość, co Ci się przyda, o jakim prezencie na Święta lub na mikołajki marzysz? Święty Mikołaj na pewno nie zapomni i o Tobie.

 


Karolina Mrozek | Autor wlustrze.pl


Karolina Mrozek

Polonistka, która nie ubiera spódnic po kostki, korektorka mająca świadomość własnych błędów. Kiedyś zaczynała dzień od kilku stron książki – dziś czyta, kiedy dziecko śpi.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. 5 grudnia 2018

  […] List do Mikołaja napisany, lista prezentów zakończona. Teraz czas na listę zakupów na potrawy święteczne. Im wcześniej – tym lepiej. I przede wszystkim spokojniej. […]

 2. 29 grudnia 2018

  […] dzieci”. Spośród mnogości propozycji trzeba wybrać to, co sprawdzi się najlepiej. Pisząc list do Mikołaja, dobrze jest wybrać takie pozycje, które rozwiną dziecko. Świetną odpowiedzią na potrzeby […]

 3. 4 stycznia 2019

  […] razu spełnicie pierwsze założenie – zmotywujecie dziecko do działania. To trochę tak jak z listem do Mikołaja – najlepiej, aby dziecko samo go napisało. Jeśli maluch samodzielnie stworzy taką tablicę, […]

Dodaj komentarz

Skip to content